Jak schovat kabely od televize či PC? Tohle jsou ty nejlepší způsoby

Publikace: 11.11.2022

Kabely všude, kam se podíváte. Znáte tuhle situaci z domova? Už vám leze kabelová džungle krkem? Pak vyzkoušejte způsoby, s nimiž překážející šňůry rafinovaně a elegantně skryjete. Ptáte se, jak schovat kabely? Vyzkoušejte tyto účinné tipy!

1. Dekorativní lišta na kabely vyřeší i to, jak zamaskovat kabely od TV

Je vaše televize, počítač či jiné zařízení daleko od zásuvky? Pak jste jistě situaci vyřešili prodlužovacím kabelem, který nyní musíte překračovat. Říkáte si, jak efektivně schovat změť kabelů od televize a dalšího příslušenství? Pak sáhněte po kabelové liště na podlahu či zeď. Lišty slouží k uschování velkých šňůr (od televize, satelitu, internetu), které nepřemisťujete. Využít je můžete po celé domácnosti. Kromě maskování slouží i k ochraně všech kabelů před náhodným poničením.

Lišty mívají čtvercový, případně kruhový průřez, do něhož skryjete jeden či více kabelů podle jejich tloušťky. Některá provedení mají flexibilní délku, kterou při opakovaném použití můžete zkrátit nebo prodloužit.

Především nájemníci v bytech uvítají, že kabelové lišty se mohou připevnit lepicí páskou nebo speciálním lepidlem podle povrchu. Vždy si dopředu ověřte, zda užitý prostředek nezanechá stopy po použití. V opačném případě je můžete přivrtat (většina lišt se prodává s již předvrtanými dírami.)

Ať zvolíte lišty na zem či vedené po zdi, nemusíte se obávat, že by jejich vzhled narušil atmosféru vašeho bydlení. Lišty na kabely jsou dekorativní a prodávají se v různých designech.

2. Jak schovat kabely od TV na zdi?

Tento tip je určen především těm, kteří staví či rekonstruují svůj domov. Kabely můžete zamaskovat do zdi. Jak na to? Nejprve vyrovnejte všechny kabely, které chcete schovat. Poté vyhlouběte drážku do zdi, do níž se musí vejít všechny kabely. Vezměte si k ruce ohebnou hadici neboli husí krk a prostrčte připravené šňůry. Díru následně zazděte, zeď zbruste a natřete. 

Přiznáváme, že toto řešení nezvládne každý sám. Pokud nepatříte mezi kutily nebo si nevěříte, schopný zedník vám pomůže.

3. Organizéry kabelů (nejen) na stoly

Zná to asi každý. Sednete si ke stolu, abyste zkontrolovali e-maily na svém zařízení, přitom se zamotáte do spleti kabelů, které se nashromáždily od posledního úklidu. Místo toho, abyste rozhazovali nepotřebné věci, sáhněte po organizéru na kabely.

Vybrat si můžete ze dvou typů – některé organizéry se zavěšují k hraně stolu, jiné je možné přichytit pod stůl. Hlavní výhodou organizérů je, že do nich můžete vložit i ty kabely, které zrovna nepotřebujete. Díky tomu budete vědět, kde hledat nabíječku na telefon.

Organizéry kabelů neslouží pouze pro stoly. Stejně tak uklidníte nevzhledné šňůry u televize, nočních stolků a skříní.

Jestli se vám nechce investovat do organizérů, můžete si je vyrobit z velkých lahví od šamponu.

4. Co takhle zkusit držák na kabely pod stůl?

Někteří lidé mohou namítnout, že ve své pracovně nemají dostatek místa a organizéry jsou pro jejich stoly nepraktické. Jestli je toto i váš případ, zkuste držáky na kabely. Nevzhledné šňůry neskryjete, ale narovnáte. Kabely se vám díky tomu nebudou plést pod rukama (a nohama).

Držáky se vyrábějí z kovu nebo plastu, díky čemuž mají vysokou nosnost. Lehce je připevníte na zeď nebo na nábytek. Držáky můžete buď přišroubovat na vhodné místo, nebo zvolit samolepicí variantu, která po odlepení nedělá stopy.

Držáky na kabely jsou vhodné do různých prostor. Pokud chcete šňůry ukrýt opravdu dokonale, nalepte držák za nábytek.

5. Schovejte kabely do šuplíků

Hledáte elegantní řešení, s nímž vyřešíte těžko dostupné zásuvky a překračování prodlužovacích kabelů? Co schovat nevzhledné kabely do šuplíků TV stolků a komod? Toto řešení je opravdu jednoduché, nemusíte se bát, že byste to nezvládli.

Zadní stranu šuplíku vyndejte nebo do ní vyvrtejte díru o takové šířce, aby se dovnitř vešel prodlužovací kabel. Poté kus nábytku umístěte na vhodné místo. Díky tomuto tipu budete mít přehled o všech nabíječkách.

6. Někdy pomůže jen samolepka

V některých případech může být obtížné najít řešení, které by vám vyhovovalo. I přesto můžete takovou situaci vyřešit jednoduchou fintou. Upusťte uzdu fantazii a vyzkoušejte samolepky či různobarevné lepenky, z nichž vytvoříte zajímavé motivy.

Kabely díky tomu rovnou přilepíte ke zdi a dáte jim tvar – v dětském pokoji můžete vytvořit hada, stonek květiny nebo vlnku.

Samolepky lze kdykoliv přemístit. Na rozdíl od tapet či výmalby stačí jednoduše změnit vzor či barvu lepenky. Vytváření motivů zvládne každý, takže se nemusíte bát dát svému malému pomocníkovi volnou ruku.

Autor článku

Kristýna Kršňáková

Kristýna Kršňáková

Redaktor

„Jmenuji se Kristýna a vystudovala jsem obor Elektronická kultura a sémiotika na fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze. Hledání informací a psaní článků je pro mě tedy hračka. Nejvíce mě baví testování a srovnávání produktů, protože tak mohu pomoci lidem, kteří chtějí investovat své peníze do kvalitního zboží. Dokážu pokrýt velké množství oblastí, mou opravdovou vášní je však kosmetika, nábytek a potřeby pro mazlíčky.“