Jak originálně zabalit láhev alkoholu? Vsaďte na tradice a udržitelnost

Publikace: 18.11.2022

Alkohol patří k oblíbeným vánočním dárkům. Alespoň jednu láhev kupují dvě třetiny Čechů. Jde hlavně o víno nebo sekt, ale stále častěji dáváme pod stromeček i whisky, rum nebo pivní speciály. Jak ale z dárkové láhve s alkoholem udělat opravdový unikát? Vsaďte na vlastnoruční balení, které může být luxusní, udržitelné i vtipné. Záleží, jaký vkus má obdarovaný. Zde je 15 tipů, ze kterých si určitě vyberete.

Hedvábný papír

Pokud chcete vytvořit originální balení rychle a jednoduše, poohléděte se po hedvábném papíru. Je jemný, lehce průsvitný a koupíte ho ve výtvarných potřebách i na internetu. A to v jednobarevné verzi i s potiskem. My jsme vybrali minimalistickou černobílou, která se bude líbit téměř každému.

zdroj: Pinterest

S citátem

Potrpí si obdarovaný na citáty slavných? Nebo mu snad chcete předat nějaký osobní vzkaz? Napište ho na balicí papír, do kterého budete láhev dávat. A jestli krasopis neovládáte, nevadí, nechte papír potisknout v některém ze specializovaných e-shopů.

zdroj: Pinterest

S papírovou květinou

Pokud jste opravdu zruční, vytvořte dárkové balení z krepového papíru. Doplnit ho můžete květinou ze stejného materiálu, která připomíná hvězdník neboli amarylis. I v reálu má červené nebo bílé květy, které se budou pod stromečkem opravdu krásně vyjímat. Kdežto, pokud půjde o láhev k 50. narozeninám nebo jinému jubileu, volte klidně světlé pastelové barvy.

zdroj: Pinterest

Typické vánoční barvy a dekorace

Jak ozdobit láhev vína v duchu vánočních tradic? Určitě by se na obalu měla objevit červená a zelená. Nic ale nezkazíte ani metalickými tóny, zejména zlatou. A když k tomu připojíte klasické vánoční dekorace jako šišky nebo papírové vločky, bude výsledek naprosto dokonalý.

zdroj: Pinterest

Řekl někdo sweater weather?

Hřejivý svetr bude na Štědrý večer slušet nejen vám, ale i tekutým dárkům. Nemusíte pochopitelně kupovat nový. Naopak, buďte eko a využijte rukávy od starých svetrů. Jen je nezapomeňte doplnit sladěnou mašlí a jmenovkou.

zdroj: Pinterest

(Ne)obyčejný balicí papír

Klasický balicí papír je stále populární, protože má přírodní vzhled a je velmi minimalistický. Pracuje se s ním velmi snadno. Jen si při stříhání nezapomeňte nechat na každé straně několik centimetrů navíc. Na spodní straně stačí 2 až 3 cm, nahoře 10 až 20 cm, podle toho, jestli chcete použít jen klasickou stuhu nebo i vytvořit ozdobný vějířek.

Hotový dárek můžete ještě ozdobit smrkovou větvičkou, šípky či mašlí v barvách Santovy hůlky. Nejšetrnější k přírodě je papír nebarvený, ale červená, černá nebo zlatá působí mnohem luxusněji.

zdroj: Pinterest

Ekologicky a ekonomicky

Spousta z nás objednává vánoční dárky na internetu a pak vyhazuje spoustu papírových výplní. Pro jednou si tedy alespoň část uložte a využijte ji třeba právě na zabalení lahví vína nebo jiného alkoholu. Nevěřili byste, jak dobře to bude vypadat. A pokud chcete zůstat u přírodního stylu, přidejte i zelenou stuhu nebo mašli.

zdroj: Pinterest

Snadno, efektivně a udržitelně

Látkové taštičky možná působí poněkud nudně, ale mají mnoho výhod. Nepoškodí se ani při dlouhé cestě a vydrží několik vánočních sezón jako nové. Navíc do nich dáte i spoustu dalších věcí. A pokud vyberete univerzální zimní design, můžete je používat ještě v lednu a únoru.

zdroj: Pinterest

Přírodní juta

Ještě udržitelnější než obyčejný balicí papír je přírodní juta. Dárkové pytlíky z tohoto materiálu můžete používat stále dokola a stále budou vypadat dobře. Jen příště doporučujeme obměnit mašle a další dekorace. Jednou to mohou být vinné korky, jindy smrkové větvičky nebo jmelí.

zdroj: Pinterest

Sektu sluší síťovina

Luxusní láhev Prosecca, šampaňského nebo sektu by juta nebo balicí papír zbytečně zakrývaly. Vsaďte tedy na jemnější síťovinu a z juty udělejte jen mašli. Zaručený úspěch budete mít s tímto dárkem u žen. Stále častěji ale Prosecco pijí i muži, kteří rovněž ocení kreativní balení.

zdroj: Pinterest

DIY z košile

Kromě svetrů můžete láhev zabalit i do látky ze staré košile. Dobře poslouží jak rukáv, tak horní část s límečkem. Záleží, co máte k dispozici a kolik času chcete tvorbě obalu věnovat. Místo mašle se pak logicky nabízí sladěný motýlek nebo kravata.

zdroj: Pinterest

Vánoční skřítci s překvapením

Poradíme i s tím, jak vtipně zabalit dárek s tekutým obsahem. Velmi originální jsou určitě vánoční skřítkové, kterým nesmí chybět pořádná čepice, kulatý nos a bílé vousky. Seženete je už hotové, ale zajímavější určitě budou vlastnoručně vyrobené. Zkuste zapátrat po starých ponožkách nebo svetru a zbytek materiálu můžete vždycky dokoupit.

zdroj: Pinterest

Santa Claus nebo ledová královna?

V tomto případě si můžete vybrat, jestli bude balení spíše vtipné nebo luxusní. Santovi jednoduše koupíte čepici a šálu a máte vyhráno. Elegantní balení si zase žádá kožešinu s ozdobnou sponou či broží. Jaký typ tedy vyberete?

zdroj: Pinterest

Pohádkové balení

A jak zabalit pivo? Také zlatavý mok může vypadat jako z vánoční pohádky. Stačí ho ozdobit obalem s cínovým vojáčkem nebo jinou oblíbenou postavou. Nejenže zaujme svým vzhledem, ale navíc nápoj ochladí na příjemnou teplotu.

zdroj: Pinterest

Exotický luxus

Kvalitní šampaňské a čokoláda jdou skvěle dohromady. Zkuste tedy dárek 2 v 1 a ozdobte láhev lahodnými čokoládovými pralinkami. Jen počítejte s větší spotřebou bonbonů a kupte bonboniéry alespoň tři. Navrch pak už jen přidejte listy z tvrdého papíru.

zdroj: Pinterest

Autor článku

Dana Halušková

Dana Halušková

Redaktor

„Tématu bydlení se aktivně věnuji několik posledních let. Svůj velký podíl na tom má i magazín Homago, pro který píši od roku 2021. K mým oblíbeným tématům patří bytový design, výběr nábytku a doplňků, ale také úklid nebo zahradničení. Zároveň mě baví recenze e-shopů a rozhovory s majiteli značek.“