Objevte jednoduché způsoby, jak zklidnit kočku nebo psa na Silvestra

Publikace: 09.12.2022

Petardy, prskavky, světlice, dýmovnice, kulové pumy nebo bouchací kuličky. Pyrotechnika je pro mnoho lidí součástí silvestrovské zábavy. Zvířatům však hlasité zvuky a záblesky světla způsobují značný stres. Často reagují panikou, dostavit se může i průjem nebo zvracení. Naštěstí existuje mnoho jednoduchých opatření, jak udržet vaše čtyřnohé kamarády v klidu. Pojďme si je představit.

Kde se bere strach z ohňostroje?

Strach z ohňostrojů je mezi domácími mazlíčky běžný a často představuje velký problém. Zvířata mohou nejen panikařit, ale také se pokusit utéct. Pokud se je podaří najít, obvykle trvá dlouho, než se z traumatu zotaví.

Vezmeme-li v úvahu, jak zvířata vnímají zvuky a světla, je snadné pochopit, proč se mnoho z nich bojí ohňostrojů. Takové zvuky jsou pro ně zkrátka mnohem hlasitější než pro nás lidi. Průměrný psí sluch je až třikrát rozvinutější než lidský, kočky mohou být na hluk dokonce ještě citlivější.

Hlasité a nepředvídatelné zvuky si zvířata spojují s nebezpečím a všechny jejich instinkty jim říkají, aby utekli do bezpečí. V kombinaci se záblesky světla je celkový efekt srovnatelný s bouřkou, která u zvířat často vyvolává strachovou reakci (astrafobie). Ohňostroje jsou navíc mnohem blíž k zemi než bouřky. Mnohdy je doprovází i různé štiplavé pachy.

zdroj: Unsplash

Tipy pro majitele psů

Časné přivykání

Pokud máte doma štěně nebo mladého psa, je důležité, abyste ho postupně zvykali na různé podněty a situace, s nimiž se bude během svého života muset vypořádat.

K tomu vám pro začátek může pomoct například přehrávání filmů nebo playlistů se zvuky ohňostrojů. Zvuky jsou zpočátku přehrávány tiše, postupem času jsou hlasitější, a to podle citlivosti vašeho psa. Trénování těchto metod byste měli začít několik měsíců před ohňostrojem.

Procházky v klidném prostředí

Potřebujete-li psa vyvenčit během silvestrovského dne, pak se doporučuje chodit na procházky v době, kdy je ještě relativně klid. I v takovém případě ale neusínejte na vavřínech a buďte připraveni na nenadálé situace, ohňostroj se může spustit kdykoliv. Je důležité, aby byl váš pes opatřen mikročipem a na obojku měl štítek s vašimi kontaktními údaji.

Během venčení pejskovi dopřejte dostatek pohybu, aby se unavil. Čím méně energie bude mít, tím méně bude náchylný k panice.

Rádio nebo televize

Během ohňostroje by měl pes zůstat v domě. Pro uklidnění doporučujeme zatáhnout závěsy a pustit uklidňující hudbu na vhodnou hlasitost, a to již několik hodin před začátkem oslav, abyste minimalizovali hluk ohňostrojů a pomohli snížit úzkost vašeho psa.

Antistresové oblečky a hračky

Je prokázáno, že protistresové vesty a trička představují skvělé a bezpečné řešení pro bázlivé psy, kteří mají strach z ohňostrojů, bouřek, aut nebo cestování. Jejich design vyvíjí neustálý a jemný tlak na hrudní koš psa a přispívá ke snížení úzkosti.

Rozptýlit pozornost mohou také zábavné hračky, jako jsou hlavolamy pro psy nebo plnitelné hračky s oblíbenou pochoutkou.

Bílý šum

Zařízení na bílý šum poskytuje uklidňující zvuky, které dokážou uklidnit nejen novorozená miminka, ale také čtyřnohé chlupáče. V závislosti na zařízení si můžete vybrat mezi zvuky deště, vodopádu, fénu nebo třeba větru.

Dostatek úkrytů

Pokud se váš pes přes všechna preventivní opatření dostane do stresu, je důležité, aby si mohl najít bezpečné místo, kam se lze schovat – například pod postel, za pohovku nebo na jeho oblíbené místo, kde se cítí nejbezpečněji. Je-li pes úzkostný, je důležité, aby nezůstal sám.

V žádném případě ale není vhodné psa konejšit. Mohl by totiž nabýt dojmu, že chcete, aby se bál, protože ho chválíte (podobně jako v případě, že splní povel). Blíží-li se stresová situace, buďte klidní a sebevědomí, pejsek by z vás měl cítit oporu.

Léky

Na trhu dnes existují nejrůznější kapky, spreje a další léky, které mohou vašemu psovi v období ohňostrojů pomoci. Před nákupem a aplikací jakékoli léčby se však vždy poraďte s veterinářem. Pokud je citlivost na hluk pro vašeho psa novinkou, je důležité, aby byl vyšetřen, což pomůže odhalit, zda problém nezpůsobuje něco jiného.

Odborná pomoc

Zvířata, která mají panický strach z ohňostrojů a hlasitých zvuků, můžete zkusit svěřit do rukou veterináře nebo psího psychologa. Pečlivě vyvinutý desenzibilizační program, který je speciálně přizpůsoben k řešení strachu a nejistoty, dokáže ve většině případů pomoci. Počítejte však s tím, že budete muset pracovat i na sobě.

Tipy pro majitele koček

Dostatek úkrytů

Také kočičky by mělý být během silvestrovských oslav doma, a to až do časných ranních hodin. Kdy byste jim měli dopřát přístup k co největšímu počtu úkrytů. To znamená, že necháte otevřené dveře i do místností, kam obvykle nesmí. Jedná se například o dětský pokoj nebo ložnici, která může skýtat úkryt v podobě otevřené skříně.

Uklidňující hudba

Relaxační hudba má na zvířata uklidňující účinek. Nejlépe uděláte, když si předem vyzkoušíte, na jakou hudbu vaše kočka reaguje uvolněně (nezávisle na ohňostrojích) a budete si ji pouštět častěji v průběhu roku.

Dostatek hraček

Očekáváte-li stresovou situaci, tvařte se, že se nic neděje. Místo toho se pokuste odvést pozornost oblíbenými hračkami. Pravděpodobně již víte, jakou hru váš domácí tygr miluje, pokud ne, doporučujeme koulodráhy, udice pro kočky nebo plstěné koule s šantou. Nikdy však kočku do hraní nenuťte.

Feromony

Podobně jako u psů, i u koček je možné použít feromony, které existují v několika formách. Nejčastěji se prodávají obojky, spreje nebo difuzéry do zásuvky. Prakticky se jedná o chemické látky, které kočky používají ke komunikaci, označení svého teritoria a navození pohody.

Tipy pro majitele králíků, morčat nebo křečků

Morčata, králíci i křečci patří mezi domácí mazlíčky, kteří jsou velmi náchylní na stres. Během ohňostroje je proto držte v tiché místnosti a přidejte další vrstvu podestýlky, která poslouží jako úkryt. Přes klec můžete přehodit deky nebo jiné přikrývky, které je ochrání před děsivými záblesky. Nikdy však nezapomínejte na vhodné odvětrání.

Tipy pro majitele ptáků

Rány a záblesky světla vyvolávají u ptáků paniku. Jejich instinkt způsobí, že se v kleci budou zběsile třepetat, což je vystavuje riziku vážného poranění. Nejvíce uklidňujícím prostředím je tichá místnost se zataženými závěsy nebo žaluziemi. Čím lépe budou okna zakryta, tím méně budou ptáky trápit záblesky ohňostrojů. Ke zklidnění může pomoci i jemná hudba.

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“