Jak vyčistit sprchový kout? Babské rady i moderní prostředky

Publikace: 15.12.2022

Hledáte nejlepší způsob, jak vyčistit sprchový kout? Už nehledejte, máme perfektní řešení! S mixem babských rad a moderních postupů docílíte zářivé čistoty snadno a efektivně.

Základ = pravidelná údržba

Skleněný sprchový kout působí moderně a vzdušně, pěkný vzhled je však vykoupen poměrně náročnou údržbou. Pokud chcete, aby váš sprchový kout vypadal stále jako nový, budete se o něj muset starat. Tím nemáme na mysli velký úklid jednou za měsíc, mnohem vhodnější je každodenní krátká údržba.

Po každém sprchování nezapomeňte otřít sklo stěrkou. Kapky vody tak nebudou zůstávat na skle a zároveň nebude docházet k usazování vodního kamene. Čištění stěrkou doporučujeme i v případě, že máte ve sprše sklo s úpravou proti usazování vodního kamene.

Za tvorbu vodního kamene obvykle může příliš tvrdá voda. Pokud tento problém trápí i vás, máme řešení. Pořiďte si speciální filtr na začátek vodovodního řádu. Celým vaším domem pak bude protékat upravená voda a s vodním kamenem tak nebudete muset bojovat ani v koupelně, ani u myčky a pračky.

Jak vyčistit sprchový kout krok za krokem

Chcete-li, aby váš sprchový kout vypadal stále jako nový, čistěte ho nejen pravidelně, ale také správně. Zvláštní pozornost věnujte každé jeho části.

Před samotným úklidem shromážděte všechny potřebné pomůcky: starý zubní kartáček, jemný čisticí prostředek, starý hadr nebo houbu a rukavice. Poté vyndejte ze sprchy všechna mýdla, šampony, případně i dětské hračky. Pro jistotu otevřete okno, mnoho čisticích prostředků nepříjemně zapáchá a ani není bezpečné je dlouho čichat. Nyní se můžete pustit do práce.

Začněte odstraněním všech nečistot, jako jsou mýdlové zbytky a vlasy na stěnách a podlaze. Chcete-li uvolnit odolnou špínu, použijte jemný čisticí prostředek smíchaný s teplou vodou. Bojujete s vodním kamenem či plísní? Pokračujte ve čtení.

1. Odstranění vodního kamene

Odstraňovač vodního kamene nastříkejte na sklo i na dlaždičky a nechte působit tak dlouho, jak je popsáno výrobcem. Je-li váš sprchový kout hodně znečištěný, použijte kartáč nebo houbičku a vydrhněte sklo a dlaždičky ještě předtím, než prostředek opláchnete.

2. Plíseň ve sprchovém koutě

Našli jste ve sprchovém koutě plíseň? Nejlépe si s ní poradí staré dobré Savo nebo podobný prostředek proti plísním. Ten nastříkejte na inkriminované místo a nechte působit. Poté důkladně opláchněte a místnost vyvětrejte.

3. Spáry vyčistí parní čistič

Spáry jsou k nanášení nečistot nejnáchylnější, navíc se velmi špatně čistí. K údržbě můžete použít zubní kartáček nebo drsnou stranu houbičky na nádobí. Velice praktickým pomocníkem je také parní čistič, který zvládne odstranit až 99 % všech běžných bakterií, které se vyskytují v koupelně. Jeho výhodou je, že ho využijete i v dalších místnostech vaší domácnosti.

4. Péče o baterii a chromované části sprchového koutu

Aby vaše baterie a další chromové části ve sprchovém koutě byly lesklé, je třeba o ně rovněž pečovat. Při mytí je třeba určité opatrnosti, aby nebyl narušen chromovaný povrch. Případné škrábance se už totiž nedají opravit. Pamatujte, že není dobré používat hrubé kartáče či baterii jinak silně drhnout. Ideální je použití měkkých hadříků.

Čistit baterii je vždy třeba přípravky určenými na čištění chromovaného povrchu. Pokud však baterie není silně znečištěná, můžete použít jen Jar a baterii otřít hadříkem.

5. Mytí podlahy sprchového koutu

Podlahu sprchového koutu můžete umýt úplně stejně jako dlaždičky na stěnách. Je-li na ní vodní kámen, použijte prostředek proti vodnímu kameni. V opačném případě postačí omytí Jarem, hadříkem a opláchnutí horkou vodou.

6. Čištění skel sprchového koutu

Na závěr se pusťte do mytí skel. Pokud už máte všechny části sprchového koutu umyté a opláchnuté, zkontrolujte, zda je sklo bez vodního kamene. Pokud ano, opláchněte ho ještě jednou vodou a kapky na jeho povrchu pak setřete stěrkou. Nakonec můžete sklo ještě osušit či doleštit jemným hadříkem.

Nejlepší čistič na sprchové kouty

Ekologická varianta čištění pro ty, co nefandí chemii

Koupelnu můžete zkusit vyčistit také přírodními prostředky. Skvělou službu odvede citron nebo ocet, hodit se bude i jedlá soda a prášek do pečiva. Na choulostivější povrchy je vhodnější použít citronovou šťávu, na ty ostatní ocet. Pokud jste koupelnu nemyli už delší dobu, můžete ocet pro lepší účinek zahřát. Jak postupovat při čištění?

  1. Do rozprašovače nalijte citronovou šťávu nebo ocet.
  2. Nastříkejte na sklo a dlaždičky. (Vyhněte se pochromovaným částem a dalším choulostivým povrchům.) Nechte působit asi 15 minut.
  3. Sprchový kout opláchněte horkou vodou a utřete do sucha. Zmizet by měly zaschlé kapky vody, vodní kámen, mýdlové skvrny, plísně i bakterie.
  4. Pokud je váš sprchový kout opravdu zanedbaný, můžete ho zkusit dočistit pomocí směsi z jedlé sody, horké vody a octa. Do rozprašovače dejte jednu lžíci jedné sody, 1dcl octa a 1 dcl horké vody. Směs nastříkejte na špinavá místa, nechte opět 15 minut působit a opláchněte.
  5. Potřebujete vyčistit špinavé spáry? Zkuste smíchat prášek do pečiva s vodou. Vzniklou kašičku naneste do spár a nechte působit 15 minut. Poté přejeďte ještě kartáčem, opláchněte a je hotovo.

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“