Státní svátky 2024: Kompletní přehled svátků i prodloužených víkendů

Publikace: 25.02.2024

Státní svátky znamenají pro většinu z nás dny volna navíc, pro zaměstnance jde ještě k tomu o volno placené. V České republice slavíme pouze třináct svátků, tedy méně než sousední Slovensko, Polsko nebo Německo. Zrovna letos ale vycházejí poměrně dobře, deset z nich totiž připadá na všední den. A nouze nebude ani o prodloužené víkendy, které budou celkem čtyři.

Co je státní svátek

Za státem uznané svátky považujeme dny pracovního klidu, během kterých si připomínáme významné historické nebo náboženské události. V české legislativě je upravuje zákon č. 245/2000 Sb. Podle toho svátky ještě dělíme na státní (úzce spojené s našimi dějinami a tradicemi) a ostatní. Pouze 1. leden se řadí do obou kategorií. Alespoň jeden státní svátek nebo významný den slavíme v každém měsíci, s výjimkou února. 

Kdo platí státní svátek

Pokud máte standardní pracovní smlouvu a hodinovou nebo úkolovou mzdu, za státní svátek vám náleží náhrada vašeho platu v průměrné výši. A nově toto pravidlo platí i pro dohodu o pracovní činnosti a dohodu o provedení práce. Jen bude nutné splnit zákonem dané podmínky.

Hlavní je, aby brigádník odpracoval alespoň čtyřnásobek fiktivní pracovní doby, která činí 20 hodin týdně. A zároveň musí daný pracovněprávní vztah trvat minimálně 4 týdny. Jednotlivé dohody na sebe mohou i navazovat. Rozdíl je v tom, že u DPP se do odpracované doby nepočítají dny dovolené a překážky v práci, kdežto u DPČ ano.

A jak je to s příplatky u zaměstnanců, kteří naopak ve svátek do práce musí? Zaměstnavatel je povinen jim za tento den nabídnout náhradní volno. Teprve když tuto možnost nezajistí, máte automaticky nárok na příplatek.

Státní svátky 2024

Zajímá vás, kdy nejdeme v roce 2024 do práce? Tento rok nás čeká 13 svátků (státní svátky + ostatní svátky), z toho 3 vycházejí na víkend. Konkrétně se jedná o 6. července (Den upálení mistra Jana Husa), 28. září (Den české státnosti) a 17. listopad (Den boje studentů za svobodu a demokracii). Znamená to tedy, že volných dnů bude tentok rok 10, což je úplně stejně jako loni, jen s tím rozdílem, že na víkend připadly jiné státní svátky.

DATUM SVÁTEK ZAVŘENÉ OBCHODY ANO/NE
1. ledna 2024 (pondělí) Nový rok a Den obnovy samostatného českého státu ano
29. března 2024 (pátek) Velikonoce, Velký pátek ne
1. dubna 2024 (pondělí) Velikonoce, Velikonoční pondělí ano
1. května 2024 (středa) Svátek práce ne
8. května 2024 (středa) Den vítězství ano
5. července 2024 (pátek) Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje ne
6. července 2024 (sobota) Den upálení mistra Jana Husa ne
28. září 2024 (sobota) Den české státnosti (sv. Václava) ano
28. října 2024 (pondělí) Den vzniku samostatného Československa ano
17. listopadu 2024 (neděle) Den boje za svobodu a demokracii ne
24. prosince 2024 (úterý) Štědrý den ne (do 12:00)
25. prosince 2024 (středa) První svátek vánoční ano
26. prosince 2024 (čtvrtek) Druhý svátek vánoční ano
1. ledna 2025 (středa) Nový rok a Den obnovy samostatného českého státu ano

Prodloužené víkendy 2024

Velikonoce 2024 budeme slavit už na konci března. Jde o pohyblivé svátky a jejich termín vychází na pondělí, které následuje po prvním jarním úplňku. Velký pátek si tedy připomínáme 29. března. Velikonoční neděle a pondělí pak následují 31. března. a 1. dubna. Oslavy jara tedy již tradičně přinesou první prodloužený víkend v roce, a to dokonce čtyřdenní.

Květnové svátky tentokrát připadají na středy. Pokud si tedy budete chtít udělat delší volno, musíte si vzít dovolenou. Na tři nepracovní dny za sebou se pak můžete těšit v době červencových svátků, 6. července sice tentokrát připadá na sobotu, ale i takový prodloužený víkend je v létě příjemný a dá se využít minimálně k výletům po Čechách nebo i ke krátké cestě do některého z evropských měst.

Potom nás dny volna v kuse čekají ještě okolo 28. listopadu. V tu dobu ještě může být příjemné počasí na výlety, a pokud ne, dopřejte si třeba relaxační wellness víkend. Další svátek (17. listopad) bohužel vychází na neděli, ale vše si pak vynahradíme o Vánocích, kdy bude mít spousta z nás volno celých 14 dní. Vánoční svátky totiž připadají na úterý, středu a čtvrtek a Nový rok je další čtvrtek. Při troše štěstí se tedy do práce vrátíme až 5. ledna 2025.

Prodloužené víkendy 2024
zdroj: Dino Reichmuth / Unsplash

Další významné dny

Takzvaných významných dnů najdeme v českém kalendáři mnohem více než státních svátků. Některé jsou všeobecně známé, jako například Den památky Jana Palacha, Mezinárodní den žen nebo Den učitelů, o jiných jste možná ani neslyšeli. V tyto dny sice pracovní klid není, ale z některých se v budoucnu mohou stát státní svátky, jako jsme to zažili třeba u 17. listopadu.

 • 16. ledna: Den památky Jana Palacha
 • 27. ledna: Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti
 • 8. března: Mezinárodní den žen
 • 9. března: Den památky obětí vyhlazení terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Březince
 • 12. března: Den přístupu České republiky k Severoatlantické smlouvě
 • 28. března: Den narození Jana Ámose Komenského
 • 7. dubna: Den vzdělanosti
 • 5. května: Květnové povstání českého lidu
 • 15. května: Den rodin
 • 10. června: Den památky obětí vyhlazení obce Lidice
 • 18. června: Den hrdinů druhého odboje
 • 27. června: Den památky obětí komunistického režimu
 • 21. srpna: Den památky obětí invaze a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy
 • 8. října: Památný den sokolstva
 • 11. listopadu: Den válečných veteránů

Kdy budou zavřené obchody 2024

Od roku 2017 je zákonem o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě stanoveno, že v prodejnách nad 200 metrů čtverečních musí být během některých státních svátků zavřeno. Jiné svátky naopak patří mezi dny, kdy se otevírají obchody všech velikostí zcela bez omezení. Zde najdete podrobný přehled:

 • 1. ledna (Nový rok): zavřeno
 • 29. března (Velký pátek): otevřeno
 • 1. dubna (Velikonoční pondělí): zavřeno
 • 1. května (Svátek práce): otevřeno
 • 8. května (Den vítězství): zavřeno
 • 5. července (Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje): otevřeno
 • 6. července (Den upálení mistra Jana Husa): otevřeno
 • 28. září (Den české státnosti): zavřeno
 • 28. října (Den vzniku samostatného československého státu): zavřeno
 • 17. listopad (Den boje studentů za svobodu a demokracii): otevřeno
 • 24. prosince (Štědrý den): otevřeno do 12 hodin
 • 25. prosince (1. svátek vánoční): zavřeno
 • 26. prosince (2. svátek vánoční): zavřeno

*Výjimku ze zákazu prodeje mají: obchody s prodejní plochou nepřesahující 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny, prodejny na železničních či autobusových nádražích a letištích, prodejny ve zdravotnických zařízeních, velkoobchod (Makro).

Autor článku

Dana Halušková

Dana Halušková

Redaktor

„Tématu bydlení se aktivně věnuji několik posledních let. Svůj velký podíl na tom má i magazín Homago, pro který píši od roku 2021. K mým oblíbeným tématům patří bytový design, výběr nábytku a doplňků, ale také úklid nebo zahradničení. Zároveň mě baví recenze e-shopů a rozhovory s majiteli značek.“