Jak se zbavit pařezu? Osvědčené postupy pro každého zahrádkáře

Publikace: 17.02.2023

Likvidace pařezů je obvyklou úlohou každého zahrádkáře. Taková činnost však může být časově náročná a někdy i nákladná. V tomto článku se podíváme na různé způsoby, jak se s tímto problémem vypořádat. Vysvětlíme, jakou úlohu hrají faktory jako velikost pařezu nebo typ půdy a prozradíme nejčastější metody odstraňování, mezi které patří mechanické odstraňování, vypalování nebo rozklad pomocí hub. Každá z těchto metod má své výhody a nevýhody a vhodnost pro daný pařez se může lišit.

Jak se dá využít pařez na zahradě

V případě, že pařez po pokáceném stromu na pozemku nepřekáží, není nutné vynakládat náročné úsilí na jeho odstranění. Poradíme, jak ho kreativně využít.

  • Konferenční stolek: Nízky stolek s pár opracovanými paletami a polštáři poslouží jako útulné posezení při letních grilovačkách a oslavách.
  • Barový stolek: Pokud necháte pařez vyšší, vznikne stylový barový stolek, který vytvoří příjemnou a relaxační atmosféru pro vaše venkovní posezení s rodinou a přáteli. V obou případech doporučujeme pařez zakonzervovat vhodnými přípravky, aby neuhníval nebo nerašil. 
  • Květináč: Dokonalou zahradní dekoraci vytvoříte pomocí dláta a kladiva. Stačí vydlabat vnitřek pařezu, použít drenážní vrstvu kamínků, přidat zeminu a vzniklý prostor osadit letničkami nebo sukulenty. Nejedná se sice o trvalé řešení, ale než pařez ztrouchniví, bude to nějaký čas trvat.
  • Pěstování hlívy ústřičné: Pařez po listnatém stromě může být skvělým prostředím pro pěstování hub, jako je například hlíva ústřičná. A to díky kořenům, které budou podhoubí neustále zásobovat vodou. Je však třeba mít na paměti, že pařez nelze jednoduše přemístit a často je umístěn na osluněném místě, což může mít na vývoj hub zásadní vliv.
  • Prostor pro krmítko: Pařez je jako základna pro krmítko ideální, protože je stabilní a pevný, což umožní ptákům bezpečně přistát a najíst se. Díky své přírodní podobě se krmítko na pařezu dobře začlení do zahrady a může být výrazným dekoračním prvkem.
Jak se dá využít pařez na zahradě
zdroj: Pinterest

Jak odstranit pařez

Při odstraňování pařezu je nutné zohlednit několik faktorů, přičemž dva z nejvýznamnějších jsou velikost pařezu a typ půdy, neboť ty ovlivňují výběr nejvhodnější metody pro úspěšnou likvidaci pařezu s minimálním poškozením okolního prostředí.

  • Velikost pařezu: Menší pařezy lze snadno odstranit ručně nebo mechanicky, například s pomocí motorové pily. Nicméně, pro větší pařezy je často nutné použít těžkou techniku, což může být nákladné a nebezpečné pro okolní rostliny a budovy. V takových případech se používají chemické metody nebo metody, které využívají přirozený rozklad pařezu.
  • Typ půdy: V písčité půdě lze pařezy poměrně snadno odstranit, protože písek umožňuje snadný průchod vzduchu a vlhkosti, což usnadňuje rozklad. V těžších jílovitých půdách může být rozklad pomalejší. V takovém případě je zapotřebí použít chemikálie nebo mechanické metody odstranění pařezu.

Ruční odstranění pařezu tzv. „kučování“

Náročná, ale pro okolní trávník nejšetrnější varianta. Zjednodušeně se jedná o vykopání pařezu tak, aby nedošlo k poškození okolní plochy a zahrady jako při použití těžké techniky.

Budete potřebovat:

Odhrňte trávník a odhalte kořeny, jak jen to půjde. Řetězovou pilou si z horní strany pařez rozdělte na čtyři části a nařízněte hlavní kořeny s ohledem na pilu. Řezání do hlíny by jí neudělalo dobře. Zbytek práce pak odvede sekera.

Pomocí klínů, bouracího kladiva a notné dávky úsilí rozdělíte pařez na díly, které půjde jednodušeji vypáčit ze země.

Díru po pařezu můžete zahrnout hlínou. Počítejte však s tím, že jak budou kořeny postupně tlít, hlínu bude nutné doplňovat.

Fréza na pařezy

Pokud potřebujete jednorázově odstranit větší množství pařezů, nebo na projekt spěcháte a finance nejsou tak rozhodující, zvažte zapůjčení pařezové frézy. Ve větších prodejnách se zahradní technikou vás s ní i naučí zacházet a práce bude rychle hotová.

Budete potřebovat:

Pomocí krumpáče a rýče odstraňte z okolí pařezu hlínu. Při práci si dejte velký pozor na kameny, které mohou brusku nenávratně poškodit.

Řetězovou pilou zarovnejte pařez se zemí. Nastavte frézu nad pařez, nastartujte a pohyby ze strany na stranu pařez rovnoměrně odfrézujte. Zbylou díru můžete zasypat zbytky pařezu nebo novou zeminou.

Vypalování

Při pálení pařezu dbejte zvýšené opatrnosti. To platí dvojnásob v případě, že jsou v okolí jiné stromy. Pokud je sucho, raději projekt odložte na jindy. Vzrostlé stromy totiž mají rozsáhlý kořenový systém, přes který se může velice rychle rozšířit podzemní požár. Proti takové pohromě se bojuje jen velmi těžko. Často dojde ke zničení velké části jinak zdravého lesa. Pokud máte na zahradě rašelinovou lehkou půdu, raději zvolte jinou variantu, než je vypalování. 

Budete potřebovat: 

Do pařezu navrtejte co nejhlouběji několik děr. Do nich nalijte petrolej nebo tekutý podpalovač a pařez přikryjte plachtou, aby případný déšť nevypláchl všechnu hořlavinu. Počkejte pár týdnů, než dřevo tekutinu pořádně nasaje. 

Před zapálením dolijte do děr zvolenou hořlavinu a zapalte. Pařez bude hořet dlouho a ještě déle doutnat. Mějte ho proto pod neustálým dohledem.

Dřevokazné houby

Pokud chcete odstranění pařezu nechat na přírodě, ale nechcete čekat několik let, houby proces rozkladu výrazně urychlí. Bonusem bude zdravá a chutná přísada do kuchyně.

Sadbu můžete sehnat sypkou, nebo ve formě nakažených dřevěných kolíčků. Houbu volte podle druhu stromu. Většina hub má rádo listnaté stromy. Sadbu provádějte ideálně začátkem jara.

Budete potřebovat: 

Houbu vsaďte do pařezu za zhruba měsíc až dva po kácení. Budete mít jistotu, že je mrtvý a nezůstanou v něm žádné látky, které by se napadení bránily. 

Spodní očkování:

Pokud je pařez na slunném místě, doporučujeme vykopat pod kořeny díru a odhalit jakýkoliv větší kořen. Jeho strukturu narušte nožem a sloupněte trochu kůry. Sypkou násadbu nasypte na kořen, zahrňte hlínou a zalijte. Úroda přijde už v ten samý rok koncem října.

Kolíčková metoda:

Do pařezu navrtejte asi 20 cm hluboké díry a následně zatlučte kolíčky. Pomozte si jiným tvrdým kolíkem nebo hřebíkem. Díru je třeba zakapat voskem, aby sadba nevysychala a nevyplavila se deštěm. Na zimu pařez přikryjte chvojím. Úrodu můžete očekávat koncem října příštího roku.

Chemikálie

Užitečným, avšak méně ekologickým, pomocníkem mohou být pro tento účel speciální chemické přípravky. Metoda funguje na principu narušení struktury dřeva. Pařez pak lze mnohem lépe vypálit nebo fyzicky odstranit. Použít lze likvidátor pařezů Pařezník, Root likvidator nebo ledek.

Budete potřebovat: 

Pařez navrtejte shora a ze stran tak, aby se otvory o průměru alespoň 1,5 cm potkávaly. Sypké chemikálie zalijte teplou vodou a pravidelně doplňujte. Až pařez nasákne, napusťte ho petrolejem nebo tekutým podpalovačem a následně zapalte a nechte vyhořet. 

Varování! Při manipulaci s chemikáliemi používejte rukavice a pracovní brýle. 

Najměte si profesionála

V případě, že se vám s pařezem vůbec nechce zabývat, zainvestujte do služeb profesionální firmy, která se zaměřuje na frézování pařezů. Tyto firmy se obvykle věnují i ostatním pracem, jako jsou štěpkování větví, pozemní a zahradnické práce, popřípadě odborné kácení stromů.

Pokud je strom blízko zástavby, je vysoký nebo příliš mohutný, bylo by pracné a hlavně velmi nebezpečné jej kácet svépomocí. Odborná firma po domluvě pošle stromolezce, který se o práci postará.

U likvidace stromů mějte vždy na paměti vaši bezpečnost i bezpečnost ostatních, případně okolního majetku. Při výpalech berte v potaz možnost vzniku podzemního požáru a s chemikáliemi manipulujte opatrně.

Autor článku