Jak a kdy seřídit plastová okna a dveře: Praktické tipy a rady

Publikace: 30.03.2023

Ať už máte okna a dveře plastové, hliníkové nebo třeba dřevěné, jejich pravidelná údržba včetně odborného seřizování není nikdy na škodu. Obecně platí, že v některých případech to zvládnete lehce sami, i když nejste žádní kutilové, jindy je lepší se obrátit na kované odborníky. Každopádně faktem zůstává, že kontrolu seřízení oken a dveří je dobré si plánovat zhruba jednou ročně, aby se předešlo zbytečným problémům.

Proč pravidelně seřizovat plastová okna

Správné seřízení plastových oken je zásadní podmínkou k tomu, aby okna fungovala tak, jak mají. Důležité je to nejen pro tepelně a zvukově izolační vlastnosti, ale také pro samotnou životnost plastových oken. Když se okna pravidelně seřizují, jejich životnost se reálně zvyšuje. S tím se samozřejmě pojí i úspora za opravy plastových oken, které by kvůli odkládání seřízení následovaly.

Kromě nechtěného úniku tepla, který si určitě nepřejete, je důležité seřizovat plastová okna i z naprosto prozaického důvodu. Chceme totiž, aby okna fungovala, dovírala se, nedrhla, neskřípala, dala se lehce a tiše otevírat a zavírat. Jednoduše abychom o oknech ani nevěděli.

Kdy seřizovat plastová okna a dveře

Kdy je vhodný čas nechat seřídit okna a dveře? Nejčastěji to lidé dělají před zimou, aby se ujistili, že okna i dveře dobře těsní, a nepřicházeli tak v zimě o drahocenné teplo. Plastová okna a dveře však můžete seřizovat kdykoliv, třeba hned po zimě v rámci jarního úklidu a kontroly svého rodinného domu po zimních měsících.

V praxi je častým zvykem, že lidé začnou řešit seřizování oken a dveří až v momentě, kdy se něco pokazí, tedy když se dveře nedovírají, netěsní, nebo když okna drhnou. I když by bylo vhodnější zabránit vzniku problémů preventivním seřízením, obvykle se tak neděje.

Jak seřídit plastová okna

Seřizování plastových oken není složitý proces a často postačí pouze imbusový klíč. Nicméně, u plastových oken se může vyskytnout několik problémů, na které je třeba dávat pozor. Níže si přiblížíme dva nejčastější problémy, se kterými se můžete při seřizování plastových oken setkat.

  • Vyvěšené okno. Vyvěšené okno je u plastových oken celkem časté. Když je okno dokořán otevřené, svislé hrany okna a rámu nemusí být rovnoběžné. To znamená, že je okno svou vahou vyvěšené. Co s tím? Dolní roh okenního křídla můžete přiblížit nebo oddálit až o 2 mm (od dolního pantu) za pomoci imbusu obvykle na spodní hraně okenního křídla. Horní roh okenního křídla můžete přiblížit nebo oddálit až o 2 mm (od horního pantu) otočením imbusu na nůžkách okenního křídla.
  • Zvednutí či snížení okenního křídla. Když je potřeba zvýšit nebo snížit polohu okna v rámu, opět můžete použít imbus, kterým pootočíte na dolní hraně okenního křídla v blízkosti dolního okenního pantu. Okenní křídlo tak můžete zvednout či snížit až o 3 mm.
Jak seřídit plastová okna
zdroj: Depositphotos

Jak seřídit plastové dveře

Při seřizování plastových dveří je důležité postupovat opatrně a s citem. Prvním krokem je sejmutí všech krytek, které chrání závěsy křídla dveří a seřizovací šrouby. Následně je třeba připravit imbusový klíč o velikosti obvykle 5 mm. Nemusíte rozebírat panty a vyndávat dveře.

Poté je nutné za pomoci imbusového klíče otáčet šrouby v dolní i horní části dveří podle potřeby. Ujistěte se, že při seřizování všech šroubů provádíte stejný počet otáček.

Kromě seřizování šroubů je také důležité seřídit přítlak dveří. Toho lze docílit nastavením uzavíracích bodů. Pokud jsou uzavírací body správně seřízeny, dveře by se měly zavírat hladce a bez problémů.

Jak seřídit balkónové dveře

Tak jako plastové vchodové dveře, i balkónové dveře je potřeba občas seřídit. Opět budete potřebovat imbusový klíč a návod od konkrétního výrobce kování.

Prvním krokem je odstranění plastových krytek, aby bylo možné přistoupit k seřizovacím šroubům. Ty poté pomocí imbusového klíče nastavíte podle potřeby – nahoru, dolů, doleva i doprava.

Postup seřizování balkónových dveří je podobný jako u vchodových dveří s tím rozdílem, že záleží na konkrétním kování. Přestože je princip kování a seřizování dveří u většiny výrobců podobný, je lepší se řídit konkrétním návodem od výrobce, abyste dosáhli nejlepších výsledků.

Kdy zavolat odborníka

Pokud se na seřizování oken a dveří necítíte dostatečně zkušeně, můžete si kdykoliv zavolat odborníka. Ideální je kontaktovat firmu, která vám okna a dveře vyráběla, dodávala či instalovala. Náklady na odbornou návštěvu nejsou příliš vysoké a zkontrolování kompletního stavu vašich oken a dveří je obvykle záležitostí několika minut. Získáte tak jistotu, že jsou všechny prvky vašich oken a dveří v dobrém stavu a správně fungují.

Alternativou je najít českého výrobce oken, který ve vašem okolí provozuje kamennou prodejnu. Zde se můžete osobně poradit ohledně seřizování i dalších záležitostí týkajících se oken a dveří, jako je servis, nákup a montáž nových oken a dveří.

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“