Sametové fazole – Mucuna pruriens 20 g

Extrakt ze Sametových fazolí s obsahem 98 % L-Dopa
Sametové fazole Mucuna jsou zdrojem látky L-DOPA, která má vliv na dopamin a další hormony v našem těle.
Mucuna pruriens, častěji známá jako Sametová fazole je tradiční rostlina ajurvédské medicíny. Využívá se jako přírodní afrodiziakum, podporuje výkon a snižuje stres. Její nejvýznamnější účinnou látkou je L-DOPA, která má mnoho pozitivních účinků na náš organismus. Účinky Sametových fazolí Mucuna bychom mohli rozdělit do dvou kategorií:
Dopamin a hormony stimulující aktivitu těla
Výše zmíněná látka L-DOPA je vědecky zkoumána zejména pro řešení potíží s nedostatkem dopaminu a dalších látek. Dopamin nám pomáhá s motivací, fungováním během celého dne a celkovou podporou našeho výkonu. Další hormony, které se v procesu tvorby dopaminu díky L-DOPA vytváří jsou adrenalin a noradrenalin. Ty hrají hlavní roli v aktivaci těla i mozku.
Libido, testosteron, zdravé spermie
Několik vědeckých výzkumů ukázalo, že suplementace L-DOPA z fazolí Mucuna pruriens navýšila u mužů nejen pohyblivost spermií ale i jejich množství. Zároveň podpořila tvorbu mužského hormonu testosteronu, který ovlivňuje nejen naši energii ale i libido.
Na co jsou fazole Mucuna pruriens dobré?
podpora motivace a energie
produkce hormonů podporujících kognitivní funkce (paměť, soustředění)
posílení sexuálních funkcí, zvýšení libida
navýšení pohyblivosti spermií
Co Mucuna pruriens obsahuje?
L-DOPA: prekurzor dopaminu jako hlavní látky a eventuálně látek, které v biochemickém procesu následují, jako jsou noradrenalin a adrenalin
kyselina nikotinová
serotonin a jeho prekurzor 5-hydroxy-tryptamin
bufotenin (5MeO-dimethyltryptamin)
saponiny, flavanoly, flavonoidy, terpenoidy, taniny
inhibitory trávicích enzymů
hořčík a selen v malém množství
Odkud Mucuna pruriens pochází?
Mucuna pruriens je tropická rostlina, lépe řečeno liána, rostoucí až do výšky 15 metrů. Plodem této liány je lusk obalený oranžovými chloupky připomínající podlouhlou fazoli. Právě díky vzhledu plodů získala Mucuna svoji přezdívku Sametová fazole.
Kdo ji může užívat?
Mucuna pruriens by neměla být užívána společně s MAO inhibitory a přípravkem L-tyrosine. V případě, že trpíte srdečními, střevními či plicními onemocněními, nebo již užíváte přípravky obsahují L-DOPA, poraďte se o suplementaci fazolí z Mucuny s lékařem. Těhotné a kojící ženy a děti do 18 let by neměly Mucunu pruriens užívat vůbec.
Nežádoucí účinky – Na co si dát pozor?
K suplementaci látky L-DOPA je třeba přistupovat velmi obezřetně. Intenzivním externím stimulováním tvorby dopaminu by mohlo docházet k poškození přirozené tvorby dopaminu a dlouhodobě tak negativně ovlivnit celý dopaminový systém. Doporučujeme komplexní přístup k optimalizaci hladiny dopaminu. Nezapomínejte tedy stimulovat tvorbu dopaminu přirozeným způsobem – spěte kvalitně, zkuste chladovou treapii, hýbejte se.
Dávkování
100-300mg rozmíchat ve vodě před nebo po kognitivně, či energeticky náročné činnosti.
Doporučujeme Mucunu pruriens nekonzumovat v krátkém časovém rozestupu s bílkovinami a při pravidelné konzumaci dělat i vícedenní pauzy. Nekombinovat s více než jednou další bylinou či adaptogenem v rozmezí  1 hodiny.
Zajímavosti
V amazonských pralesech byla dříve podávána na zmírnění třesu rukou, neplodnost či střevní onemocnění. V Mexiku se používala jako náhražka kávy a nesla název „nescafé“. Indové si zase v kombinace s mlékem vytvořily z Mucuny afrodiziakální nápoj požívaný při obřadech a rituálech.
Upozornění:
“Naší specializací není lékařství. Vycházíme z vědy a množství studií. Při testování produktů v naší biohackingové praxi také používáme sebe-experimenty a různé způsoby měření. Neberte informace v tomto článku jako rady od svého lékaře a vždy k sobě a ke svému zdravotnímu stavu přistupujte zodpovědně.”
další informace

Mohlo by vás také zajímat

Zobrazit další doplňky stravy