Balkonové květiny: tipy, se kterými rozkvete každý balkon

Publikace: 18.06.2021

Chtěli byste si na balkoně vytvořit vlastní zelenou oázu, ale každý váš pěstitelský pokus končí neúspěchem a vy jen závistivě pokukujete po balkonech sousedů? Možná si jen vybíráte nevhodné balkonové květiny. Zvolte ty správné, naučte se o ně pečovat a staňte se králem pěstitelů i vy! Jak? Víme, jaké balkonové květiny se hodí na slunný, stinný nebo polostinný balkon a jak se o ně správně starat.

Začínáme: kde balkonové květiny sehnat?

Sazenice rostlin koupíte v průběhu celé sezóny od jara do podzimu. Nejlepší jsou menší zahradnictví, kde se o rostlinky dobře starají a ochotně vám poradí se správnou péčí. Nákupy sazenic v supermarketech mohou být zrádné, sazenice zde bývají často ošetřené tak, aby kvetly v době prodeje, jakmile je však přinesete domů, budete se smutně koukat na vadnoucí květy. Rozpoznání zdravých sazenic není nic těžkého, stačí sledovat pár hlavních znaků: rostlinky by neměly mít světlé listy, být zavadlé ani příliš vytažené. Většinu obvykle se vyskytujících škůdců (např. mšice) poznáte pouhým pohledem.
Rádi byste si příští rok vypěstovali vlastní rostlinky? Připravte se a po Novém roce zahajte výsev.

Jak na úspěšný výsev?

S výsevem a předpěstováním uvnitř bytu lze začít už během ledna nebo února, například na parapetu za oknem, kde je dostatek slunečního svitu.

Na úspěšné předpěstování je skvělým pomocníkem minipařeniště, případně lze použít speciální pěstební kelímky, které můžete později celé vložit do květináče. Dobře poslouží i obyčejné plato od vajíček. Ne vždy vyklíčí všechna semínka, vysejte jich tedy raději více (a obrňte se trpělivostí). Proti neúspěchu se můžete pojistit namočením semínek 24 hodin před předpokládaným výsevem.

Dalším krokem k úspěšnému klíčení je udržování vlhké půdy. Lepší, než klasické zalévání, je rozprašovač, který zvlhčí půdu aniž by poškodil klíčky nebo vyplavil semínka. V okamžiku, kdy mají sazenice přibližně 10 cm a první lístky, je čas přesunout je do květináčů a následně, jakmile už nehrozí mrazíky, na váš balkon.

Pinterest

Výběr vhodných květináčů pro balkonové květiny

Možností je celá řada: truhlíky, které posadíte na zábradlí, závěsné květináče do stropu pro převislé květiny, konstrukce na zeď pro popínavé květiny nebo police či stojan na květiny na balkon, které pomohou s uspořádáním a zamezí zašpinění podlahy. Která z nich je správná? To záleží na odrůdě vaší balkonové květiny. Některé potřebují hlubokou půdu, některým stačí mělká, některé se spokojí s úzkým květináčem, některé vyžadují objemnější s dostatkem místa na kořeny. Výběr vhodného květináče by tedy měl jít ruku v ruce s výběrem odrůd, které se chystáte pěstovat, a zároveň zvážením vašich prostorových možností.

Máte problémy se zaléváním? Pořiďte si samozavlažovací květináče

Patříte k těm, kterým rostliny vždy uhynou na nedostatek nebo nadbytek vody? Pořiďte si samozavlažovací truhlíky či květináče a vaše balkonové květiny budou mít vždy optimální množství vody. Samozavlažovací truhlíky mají knot nebo vzlínací dutinu, pomocí kterých si rostlina přes kořeny nabírá přesně tolik vody, kolik potřebuje. Hodí se jak pro květiny, které potřebují vydatnou zálivku, tak i pro květiny, kterým stačí zalévat občas. Nejvíce se používají na trvalky, letničky, cibuloviny a menší keře.

Pinterest

Co květinám dáte, to se vám vrátí aneb péče o balkonové květiny

Pohled do zeleně a na květiny je snad nejlepší lék na stres. Aby vám vaše květiny dělaly radost, musíte dělat radost i vy jim – správnou péčí. Jak na ni?

Kvalitní substrát

Pro výsev je ideální kupovaný substrát, který obsahuje všechny potřebné živiny a zároveň je lehký, takže semínka mají při klíčení snadnou cestu ven. Při přesazování do větších květináčů smíchejte kupovaný substrát s půdou ze zahrady nebo z pole, případně s pískem (dle odrůdy). Čistě samotný substrát je pro pěstování nevhodný – sléhá a časem začíná zadržovat vodu.

Dostatečná výživa

I když máte kvalitní půdu, rostliny v květináčích nemají tolik prostoru ani živin z půdy, a tak je třeba je přihnojovat. Hnojiva buď koupíte nebo jednoduše použijete veškeré organické zbytky (slupky, skořápky vajec apod.) z domácnosti. Pokud máte dostatek místa, můžete si pořídit malý domácí kompostér.

Ochrana proti škůdcům

Může se stát, že vaše květiny napadnou škůdci, jako je hmyz, plísně nebo houby. V tom případě je nutné zvolit postřik vhodný na váš druh rostliny a typ škůdce. Jestli se právě děsíte používání chemie, nemusíte – na trhu existuje řada organických přípravků. Alternativou je výroba vlastního postřiku z vylouhovaných listů oregana či jiných vysoce aromatických bylinek, jejichž vůně odradí nežádoucí hmyz.

Pinterest

Důležitá součást úspěchu: výběr vhodné odrůdy balkonové květiny

Už víte, jak na výsev, volbu zeminy a péči o rostlinky. To vše je ale pouze část úspěchu. Velice důležitý je také výběr vhodných rostlin. Sebelepší péče je k ničemu, pokud dáte do stínu rostliny, které vyžadují sluneční svit a naopak. Jaké květiny tedy vybrat na váš balkon?

Balkonové květiny na přímé slunce

Balkon na jih nebo západ má slunce po větší část dne a jelikož i u nás může být letní žár velice intenzivní, je třeba vybrat balkonové květiny, které si ho budou užívat. Mezi vhodné květiny na slunný balkon patří: 

  • Petúnie: nenáročné na údržbu a milující horko. Oblíbená je převislá varianta, která vytváří bohaté květenství. Pozor na prudký vítr a déšť, květy jsou velice křehké. Odkvetlé květy je třeba otrhávat, aby měla rostlina sílu na další výkvět.
  • Surfinie: jsou příbuzné s petúniemi a péče o ně je podobná. Vyžadují pravidelnou zálivku, s čímž pomůže samozavlažovací truhlík.
  • Pelargonie: existují v klasické i převislé verzi. Umí velice dobře hospodařit s vodou, nevadí jim ani vyschnutí, takže jsou ideální pro ty, kteří zapomínají zalévat.
  • Růže: máte-li místo na větší květináče, můžete pěstovat růže. Ty milují světlo a slunce, zálivka nemusí být nijak vydatná. Zeminu stačí udržovat vlhkou, což zajistíte nasypáním štěrku nebo mulčovací kůry na povrch.
  • Levandule: levandule miluje horko a nebudete s ní mít moc práce. Váš balkon krásně provoní a dodá mu středomořský nádech. Odpudí nežádoucí hmyz a na podzim ji můžete usušit a pověsit třeba do skříně.
Pinterest

Balkonové květiny do stínu

Ani se severně orientovaným balkonem se nemusíte vzdávat snu o zeleni či krásných květech. Stačí si vybrat balkonové květiny vhodné do stínu:

  • Begónie: existují v různých jedno a více barevných variantách, klasické, kaskádové nebo non-stop kvetoucí. Daří se jim ve stínu a polostínu. Ideální půdou je směs písku, rašeliny a kompostu.
  • Tořivka: pokojová květina, které se bude dařit i na stinném balkoně. Vyznačuje se drobnými květy na převislých stoncích, je tedy vhodná na zavěšení.
  • Břečťany: jsou skvělé na vytvoření zelené stěny, která vás oddělí od sousedů nebo pokud chcete opravdu hodně zelený balkon bez velké námahy.
  • Oleandr: krásně kvetoucí keř, který se hodí jako solitér na větší balkon či terasu. Ovšem pozor – listy oleandru jsou prudce jedovaté, není tedy vhodný pro domácnosti s dětmi či zvířaty.
  • Prvosenky: potřebují dost vláhy a kvetou již brzy na jaře. Kromě nich snesou stín i další trvalky jako sasanky, hluchavky či rostliny s okrasnými listy, například bohyšky nebo dlužichy.
Pinterest

Balkonové květiny do polostínu

Ani horko, ani stín je ideálním prostředím pro celou řadu květin. Do polostínu lze umístit některé balkonové květiny z výše uvedených druhů do stínu, nebo vybrat některou z následujících odrůd: 

  • Bakopa: převislá květina s drobnými bílými nebo světle modrými kvítky vám bude dělat radost od května do října. Vyhovuje ji polostín, snese i plné slunce, potřebuje stále vlhkou půdu a každé 2 týdny přihnojení.
  • Mandevilla: větší rostlina s okrasnými listy a nádhernými květy přežije i několik dní bez zalití. Vyžaduje však větší květináč a tak se hodí spíše na větší balkony.
  • Hledíkovka: potřebuje závětří a vydatnou zálivku, ideální jsou pro ni samozavlažovací truhlíky. Kvete od května do srpna, pokud ji však zastřihnete, bude kvést až do podzimu.
  • Verbena: oblíbená převislá rostlina s drobnými kvítky má ráda přímé slunce, ale daří se jí i v polostínu. Vyžaduje vlhkou půdu a zaštipování odkvetlých květů.
  • Ostruhatka: existuje v klasické vzpřímené verzi nebo jako převislá do zavěšených květináčů. Potřebuje světlo ale nikoli přímé slunce a je citlivá na přelití. Při správné péči se můžete těšit na hroznovitě skládané květy v růžové barvě, existují ale i bílé, červené nebo oranžové.
Pinterest

Autor článku

Lenka Gazdová

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, vystudovaný knihkupec, později designér v kuchyňském studiu a nyní průvodce a copywriter na volné noze. Veškeré profese, kterým jsem se věnovala nebo stále věnuji, odráží mé hlavní zájmy, jimiž jsou cestování, čtení, psaní a bytový design. Kromě nich také kočky, vaření, jóga, tvorba videí nebo péče o zahradu. Ze svých profesí a zálib čerpám zkušenosti pro psaní článků, které dnes pomáhají statisícům lidí.“