Máte malý byt? Řekněte ANO praktickému spaní v obýváku

Publikace: 06.08.2021

Máte malý byt, kde není dostatek místností, abyste si dopřáli oddělenou ložnici? Nebo jste obětovali jediný volný pokoj ve prospěch svých ratolestí? Ať už je váš důvod, proč se ukládat ke spánku v obývacím pokoji jakýkoliv, poradíme vám, jak vyřešit spaní v této místnosti tak, abyste zachovali její reprezentativní funkci a zároveň aby sloužila jako plnohodnotná ložnice.

Jak uspořádat obývací pokoj

Jednou z možností je rozdělit pokoj na dva samostatnější celky. Jeden může být vybaven gaučem, konferenčním stolkem a komodou. Tato část bude místem odpočinku, trávení času s rodinou nebo hoštění návštěv. Druhý celek poslouží jako ložnice. Tato možnost je poměrně běžná, ale nese s sebou jistá úskalí. Pokud je místnost příliš malá, může působit příliš zahlceně a neuspořádaně. 

Je proto důležité dát si záležet na způsobu rozčlenění prostoru. K tomu se skvěle hodí různé funkční a originální předěly. Může to být například knihovna, závěs nebo cokoliv, co zapadne do interiéru a bude působit jako jeho samozřejmá součást. Rozdělení místnosti tímto způsobem se i daleko snáz v případě potřeby zruší. 

Platí zde také pravidlo, že postel by měla stát co nejdále od dveří. Při vstupu do místnosti nebudete mít hned pocit, že jste v ložnici. Také byste měli být schopni postel ukrýt před nežádoucími zraky návštěv a nezvaných hostů. Do ložnice si přece nepouštíme jen tak někoho. Je to náš soukromý prostor.

Pinterest

Kam umístit postel v obýváku

Rozkládací pohovka

Nejčastější možností, jak vyřešit spaní v obýváku, bývá rozkládací pohovka. Je třeba ale investovat do kvalitní sedačky, ze které vás nebudou bolet záda. Ideální jsou pohovky, které počítají s tím, že gauč nerozložíte jen pro občasnou návštěvu. Kvalitní rozkládací pohovku poznáte podle zabudovaného pevného roštu, na který se položí pružinová matrace bez předělů a mezer. Ta bývá součástí pohovky. Výsledné lůžko by mělo mít stejnou rozlohu jako klasická postel.

Pokud nechcete investovat do nové sedačky, pořiďte si alespoň podložku na spaní, kterou přes pohovku natáhnete. Vaše spaní tak bude pohodlnější.

Pinterest

Postel se zástěnou

Zcela nejjednodušším řešením je vytvoření spacího koutku, který od obývacího prostoru oddělíte obývací stěnou, knihovnou, paravánem nebo látkovým závěsem. Vytvoříte tak vlastně dvě místnosti v jedné. Podmínkou je samozřejmě dostatečně prostorný obývák.

Pinterest

Sklopná postel

Sklopné postele vyžadují dostatek prostoru pro vyklopení. Přes den se tváří jako součást obývací stěny a večer z nich jednoduše vytvoříte plnohodnotná lůžka pro přespání. Jejich velkou výhodou je, že spolu s roštem a matrací schováte i lůžkoviny a nemusíte tak lůžko každý večer stlát jako v případě rozkládacího gauče. 

Pinterest

Spaní v patře

Vyvýšená postel je ideálním řešením v bytě s vysokými stropy. Pro jejich zabudování je ale třeba mít stropy vysoké alespoň 3 metry. Pod konstrukci se vejde útulné posezení s konferenčním stolkem, a z celkové plochy obýváku tak kvůli přespávání neukrojíte ani kousek. Ne každému ovšem spaní v patře vyhovuje. Budete muset hodně větrat, protože u stropu místnosti se koncentruje vydýchaný vzduch.

Pinterest

3 tipy, jak opticky zvětšit malou místnost

Volte světlé odstíny nábytku a doplňků

Obecně platí, že malým prostorům sluší světlé odstíny. Navíc místnost opticky zvětší. Roli zde hraje nejen barva stěn, ale i podlahy, nábytku a doplňků. Ideální jsou přírodní odstíny, bílá barva nebo světlé pastelové tóny. Letošním trendem je dokonce monochromatické ladění. Toho docílíte tím, že vyberete jednu základní barvu (například na nábytek) a zbytek bytu ladíte do dalších odstínů vybrané základní barvy.

Pinterest

Používejte podobné menší vzory

Výrazný detail v malém prostoru? Proč ne? Pokud mu dodá na atraktivitě, je pouze vítán. Ale dejte si pozor na výrazné vzory a jejich vzájemné kombinace. Čím větší vzory na tapetách nebo povlečení, tím intenzivnější bude pocit stísněného prostoru. Volte spíše decentní a méně divoké vzory.

Pinterest

Vsaďte na světlo a pořiďte si zrcadla

Světlo na nás působí příznivě. Potřebujeme ho pro psychickou pohodu a dodává nám energii. Zároveň ale dokáže vyvolat dojem velkého prostoru. V paneláku proto úplně zapomeňte na tmavé závěsy z těžkých látek. Když už chcete okno zakrýt, zvolte vzdušné, čistě bílé záclony bez složitých vzorů. Nebojte se kromě lustru pokoj doplnit i dalším osvětlením, jako jsou například nástěnné lampy. Z doplňků pak zvolte zrcadla. Ta díky odrazu místnost opticky zvětší a zesvětlí.

Pinterest

Autor článku