Jak vybrat nejlepší robotický vysavač? Kromě ceny se soustřeďte na recenze

Publikace: 14.09.2021

Robotické vysavače jsou tu od toho, aby vám usnadnily úklid domácnosti. Zapomeňte tedy na namáhavé ruční vysávání a vytírání. Tito praktičtí pomocníci do domácnosti zvládnou všechny tyto činnosti provádět bez vašeho zásahu. Jejich pořízením si navíc ušetříte nejen práci, ale také čas. Jaký robotický vysavač vybrat, aby splňoval veškeré vaše představy a zároveň byl co možná nejvhodnější do vašeho bytu? S tím vám pomohou následující řádky, na nichž si představíme hlavní kritéria, jež byste při výběru měli zohlednit.

Jak funguje robotický vysavač

Před tím, než se podíváme na nejdůležitější kritéria výběru ideálního robotického vysavače, se na chvíli ještě pozastavme nad tím, jak vlastně robotický vysavač funguje – to vám pomůže pochopit, čím se při jeho nákupu řídit.

K tomu, aby se vysavač dokázal pohybovat po místnosti zcela sám, potřebuje senzory. Levnější a starší robotické vysavače jsou vybaveny infračervenými senzory, případně senzory, které dokážou detekovat náraz. Tyto robotické vysavače bez navigace se sice vyznačují nižší cenovkou, avšak v úklidu jsou méně účinné – dokáží vysát pouze 75 % z celkové plochy.

V dnešní době se tedy vyplatí investovat spíše do modelů s navigací, které bývají vybaveny GPS senzory, případně kamerami. Díky tomu si tak zvládnou vytvořit dokonalý přehled o překážkách v místnosti, což zvyšuje účinnost vysávání až k 99 %.

Důležitá je i samotná konstrukce vysavače, ta má totiž pro výsledek daleko větší efekt než třeba výkon vysavače. Konkrétně mezi základní funkční prvky robotického vysavače, u nichž je potřeba dbát na maximální kvalitu, patří:

  • kartáče (hlavní a boční, které slouží k přimetání)
  • akumulátor
  • filtr na nečistoty a sběrná nádobka
  • kolečka (přední a hlavní)
  • UV lampa k ničení bakterií

Na co se zaměřit při výběru robotického vysavače

Vyjma kvalitní konstrukce vysavače a jeho vybavenosti senzory, které mu umožní efektivnější vysávání, je nutné, aby chytrý robotický vysavač splňoval i další předpoklady, které z něj učiní nejideálnější robotický vysavač do vaší domácnosti. Jmenovitě se při výběru robotického vysavače zaměřte zejména na:

  • vhodnost vysavače pro danou místnost
  • funkce vysavače
  • typ filtru a kapacitu nádobky
  • kapacitu akumulátoru a dobíjení
  • výkon a spotřebu
  • hlučnost
  • cenu a design

Je vysavač vhodný do dané místnosti

Robotický vysavač se musí umět přizpůsobit místnosti, nikoliv naopak. Proto si důkladně projděte místnosti, kde budete chtít vysavač používat a dle toho uzpůsobte svůj nákup. Když například natrefíte na vysokou překážku, pořiďte si vysavač, který dokáže překonávat i překážky vyšší než 1 cm – to bývá standardem. Narazíte-li na místo, kde by mohl hrozit vysavači pád, vybírejte modely s výškovými senzory nebo detektory schodů, případně si pořiďte virtuální bariéru (ta je často už součástí balení).

Neméně důležité je zohlednit typ povrchu, na němž bude vysavač využíván. Zatímco na parketách, plovoucích podlahách či dlažbě se dokáží pohybovat bez problémů všechny robotické vysavače, na kobercích se mohou zasekávat. Ptáte se, zda zvládne robotický vysavač koberec s vyšším vlasem? Ano, ale je potřeba si k tomu pořídit specializovaný vysavač na koberce. Na dlažbě či plovoucí podlaze zase oceníte robotický vysavač s mopem.

Robotický vysavač iRobot
Canva

Funkce vysavače: jaké z nich vám přijdou vhod

Robotické vysavače mohou mít celou řadu funkcí, které vám ještě více usnadní a zpříjemní jejich používání. Pojďme se podívat na ty nejoblíbenější, bez nichž se žádný z top vysavačů neobejde. Velmi žádanou funkcí je automatický návrat do nabíjecí stanice v momentě, kdy začíná vysavači docházet baterie. Dražší modely jsou dokonce schopné po návratu z dobíjecí stanice začít úklid tam, kde jej před vybitím ukončily.

Vysoce praktická je také funkce odloženého startu, která vám umožní vysavač vypustit k úklidu i v momentě, kdy nejste doma. Chytré robotické vysavače jsou navíc propojitelné s mobilní aplikací, jež vám umožní je dálkově ovládat. Další z řady oblíbených funkcí zde již zazněly – virtuální zábrany, UV lampa či detektor schodů.

Typ filtru a kapacita sběrné nádobky

Ačkoliv existuje celá řada různých druhů filtrů pro robotické vysavače, doporučujeme používat především HEPA filtr, který si vás získá účinností zachytávání prachu a drobných nečistot. Kromě toho si dokáže poradit i se zachycením roztočů a všemožných alergenů. Robotický vysavač s HEPA filtrem se tedy perfektně hodí do domácností, v nichž žijí alergici či astmatici.

Na trhu jsou samozřejmě odlišné velikosti filtrů, které propustí různě velké částice do sběrné nádobky – klasikou, kterou nic nemůžete zkazit je HEPA 11. U sběrné nádobky platí, že čím vyšší je její objem, tím se do ní logicky více vejde a bude potřeba ji méně často vynášet. Větší nádobku doporučujeme v případě, že máte doma zvířecího mazlíčka – robotický vysavač na psí chlupy by měl mít nádobku s kapacitou alespoň 0,5 litru.

Kapacita baterie a doba nabíjení

Při výběru robotického vysavače nezapomínejte ani na údaj o jeho maximální době provozu. Tu samozřejmě z největší části určuje kapacita baterie – dostatečná kapacita akumulátoru do vysavače se pohybuje mezi 2 až 3 000 mAh, vyšší kapacita dává smysl pouze u velkých komerčních budov. Co se týče zmíněné doby provozu, běžná domácnost si vystačí s hodinovým provozem vysavače na jedno nabití.

Pokud máte v plánu s robotickým vysavačem uklízet více místností o celkové velikosti přesahující 150 m², pak se poohlédněte po vysavačích s výdrží alespoň 2–3 hodiny. I těch je na trhu více než dostatek. Důležitým údajem je i doba dobíjení vysavače. Většina robotických vysavačů se nabíjí mezi 3–6 hodinami, pokud však chcete maximální flexibilitu v tom, kdy budete moct vysávat, vyplatí se připlatit za vysavač s rychlejším dobíjením.

Jak vybrat nejlepší robotický vysavač
Canva

Výkon a spotřeba: je potřeba si ujasnit priority

Bez dobře zvládnuté konstrukce vysavače vám vysoký výkon bude k ničemu, avšak za předpokladu dobře zkonstruovaného robotického vysavače je právě výkon alfou a omegou toho, jak efektivně bude tento stroj vysávat. Vyplatí se sledovat zejména údaj o sacím výkonu – zatímco pro občasné uklízení bytu vám bohatě postačí sací výkon do 30 W, tak při každodenním vysávání hodně zašpiněných ploch se neobejdete bez výkonu nad 40 W.

Ruku v ruce s výkonem jde i příkon a s ním spojená spotřeba. Jsou-li vaší prioritou minimální náklady na provoz vysavače, zvolte robotický vysavač s nízkým příkonem do 25 W. Jednoduše řečeno: na výběr máte vysavače s vysokým výkonem, nebo naopak vysavače s nízkou spotřebou – je jen na vás, čemu dáte přednost.

Jak jsou na tom robotické vysavače s hlučností

V porovnání s klasickými vysavači jsou ty robotické o něco tišší, neboť nemají takový výkon. Díky tomu není problém sehnat opravdu tichý vysavač, jehož hlučnost nepřesahuje 50 decibelů. Konkrétně mezi nejméně hlučné robotické vysavače můžeme zařadit tyto modely:

Ve velké záplavě robotických vysavačů lze samozřejmě narazit i na hlučnější stroje. Jejich hlučnost je většinou vykompenzována nižší cenovkou. Ne vždy to však bývá pravidlem, neboť ty nejvýkonnější a nejdražší vysavače se zároveň řadí i mezi ty nejvíce hlučné. Obecně však lze konstatovat, že jakýkoliv robotický vysavač s hlučností do 70 dB nebudete při úklidu prakticky vůbec vnímat.

Cena a design

Nedílným kritériem nákupu robotického vysavače je i cenovka. Co můžete očekávat od vysavače do 5 tisíc korun? Ve většině případů pouze základní úklid, který navíc nemusí být příliš kvalitní, neboť vysavače v této kategorii nejsou vybaveny moderními senzory, a dokonce často ani rotačními kartáči. Pro kvalitní úklid domácnosti tak volte spíše vysavače v cenové relaci od 5 do 10 tisíc korun. Nad touto hranicí pak na vás čekají robotické vysavače s pokročilými funkcemi.

Abyste nepodlehli pouhému lákání cenově výhodných nabídek, je důležité se o kvalitě nabízených výrobků vždy dopředu informovat. K tomu vám nejlépe poslouží uživatelské diskuze a recenze robotických vysavačů. Ty odhalí nejen pozitiva, ale také negativní stránky.

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“