Jak vyčistit žehličku od spáleniny, vodního kamene nebo rzi?

Publikace: 13.03.2022

Při žehlení je velmi lákavé pustit si oblíbenou hudbu, podcast nebo seriál. Stačí ale chvilka nepozornosti a plocha žehličky se může nehezky připálit. Mezi další problémy pak patří usazeniny a vodní kámen, který ničí zejména starší napařovací žehličky. Logicky se tak nabízí otázka, jak vyčistit žehličku od spáleniny, rzi a vodního kamene. Pomůže vhodná prevence a babské rady, jak vyčistit žehličku za pomoci přípravků, které máte běžně doma.

Proč byste měli pravidelně čistit žehličku?

Pravidelné čištění žehličky prodlouží její životnost, usnadňuje jednorázové větší a namáhavější čištění a prospívá také vzhledu vašeho oblečení. Ulpívající vlákna, vodní kámen, připáleniny a rez jej totiž mohou znečistit, či dokonce nenávratně poškodit. 

Při veškerém pravidelném i mimořádném čištění nezapomeňte vzít v úvahu materiál žehličky a výrobcem doporučený způsob čištění – v opačném případě byste mohli vaší žehličce spíše uškodit. 

Chcete-li si co nejvíce ušetřit práci, vybírejte nerezové žehličky, žehličky s nepřilnavým povrchem, které jsou odolné vůči připálení, a žehličky se samočistící funkcí.

Jak vyčistit žehličku? Základem je prevence

Pokud chcete, aby vám žehlička vydržela několik let jako nová, doporučujeme čištění po každém použití. To znamená odstranění zbylé vody z nádržky, u moderních přístrojů zapněte funkci odvápňování nebo samočištění. Pokud je žehlička starší a tuto funkci nemá, propařte ji jednou za čas na nejvyšší teplotu. Máte-li hodně tvrdou vodu, používejte alespoň na závěrečné čištění žehličky pitnou vodu. Zabráníte tak usazeninám a následnému přemýšlení nad tím, jak vyčistit žehličku zevnitř.

Životnost žehličky prodloužíte také skladováním na suchém a bezprašném místě a žehlením na rovném povrchu, nejlépe za pomoci žehlicího prkna.

Jak vyčistit žehličku od spáleniny?

Ani pravidelná údržba nezabrání nehodám – stačí chvilka nepozornosti, špatně zvolená teplota, příliš jemná látka nebo nečekaná návštěva či hovor. V případě, že ke spálení dojde, je dobré jednat rychle, nános připáleného oblečení rychle odstranit a až pak pokračovat v žehlení. Nejúčinnější pomocí jsou babské rady, jak vyčistit žehličku pomocí přípravků, které máte obvykle běžně doma.

1. Ocet

Ocet je zázrak, který funguje na odstranění celé řady nehod, a tak není divu, že dokáže vyčistit i připálenou žehličku. Jaký je postup? Na žehlicí prkno položte čistý ručník, na něj pak ručník namočený v octu (vyždímaný). Žehličkou přejíždějte po ručníku namočeném v octu tak dlouho, dokud se nezačnou uvolňovat připáleniny, které můžete utírat do spodního čistého ručníku.

2. Zubní pasta

Žehličku nechte úplně vychladnout. Pak připálený povrch otřete mokrým hadříkem a následně na něj naneste malé množství zubní pasty. Jemnými krouživými pohyby vyčistěte spáleninu a utřete čistým hadříkem. Máte-li napařovací žehličku, nepokládejte ji dnem vzhůru, pasta by se dostala do otvorů a později by tekla ven a znečišťovala oblečení.

3. Kuchyňská sůl

Před použitím soli se ujistěte, že s ní nepoškrábete povrch žehličky – především modernější typy, staré žehličky by sůl poškodit neměla. Poté zabalte sůl do hadříku, rozpalte žehličku a pomalu přejíždějte po spáleninách, dokud se nezačnou odlupovat. Máte-li napařovací žehličku, dejte pozor, aby se sůl nedostala do otvorů.

4. Čisticí tyčinka na žehličky

Pokud babské rady, jak vyčistit žehličku nepomohou, je speciální čisticí tyčinka doslova zázrak na pravidelnou údržbu i hrubé nečistoty. Tyčinkou jednoduše přejíždějte po povrchu žehličky, dokud se nezačne roztékat. V tom okamžiku se na ni začnou nabalovat kusy připečené látky, případně jiné nečistoty, které následně setřete čistým hadříkem.

Jak vyčistit žehličku od spáleniny, vodního kamene nebo rzi?

Jak vyčistit od spáleniny žehličku s keramickým povrchem?

Keramická žehlička je velmi odolná vůči připálení, i tak se ale může stát, že se ušpiní. Pak přichází na řadu trik s alobalem. Žehličku lehce zahřejte, alobal zmačkejte v dlani a lehce s ním otírejte nečistoty. Postupujte velmi opatrně, abyste žehličku nezničili. Sázkou na jistotu jsou výše zmíněné speciální tyčinky na žehličky. Na čištění žehličky s keramickým povrchem nikdy nepoužívejte sůl ani hrubé čistící pasty a písky. Stejně opatrní byste měli být i v případě čištění teflonové žehličky.

Jak vyčistit žehličku od vodního kamene?

Máte doma příliš tvrdou vodu? Pak je třeba řešit, jak odvápnit žehličku a zbavit ji vodního kamene, který může bránit průniku páry nebo znečišťovat nádobku na vodu. U nových přístrojů jednoduše nahřejete žehličku, nalijete vodu, zapnete funkci samočištění a máte hotovo. Pokud funkci samočištění žehlička nemá, postavte ji na 30 minut do teplé octové lázně – hladina octa by měla sahat pouze do úrovně povrchové žehlicí části. Jsou-li více zanesené napařovací otvory, můžete si pomoci vatovou tyčinkou.

Jak vyčistit žehličku od rzi?

Se rzí se lze setkat spíše u starších žehliček – a špatná zpráva je, že se vám ji nemusí podařit odstranit úplně a budete si muset koupit nového pomocníka. Ještě předtím však můžete zkusit výše uvedenou octovou lázeň, která vám pomůže v případech, kdy je rez uvnitř napařovacích otvorů. 

Je-li rez na ploše, umíchejte si pastu z jedlé sody a vody, naneste ji na hadřík a rezavá místa s ní jemným tlakem vyčistěte. Dobrou službu udělá také odlakovač s obsahem acetonu, který se používá na nahřátou žehličku. Ať už použijete jakýkoliv typ přípravku, nezapomeňte žehličku na závěr otřít čistým hadříkem.

Objeví-li se rez u nové žehličky, raději ji odneste do servisu, kde vám ji vymění nebo opraví, neodborným čištěním byste mohli moderní materiál poškodit.

Autor článku

Dana Halušková

Dana Halušková

Redaktor

„Tématu bydlení se aktivně věnuji několik posledních let. Svůj velký podíl na tom má i magazín Homago, pro který píši od roku 2021. K mým oblíbeným tématům patří bytový design, výběr nábytku a doplňků, ale také úklid nebo zahradničení. Zároveň mě baví recenze e-shopů a rozhovory s majiteli značek.“