Jedete na dovolenou? Poradíme, jak zabezpečit dům či byt před zloději

Publikace: 03.06.2022

Máte už na léto naplánovanou dovolenou? Ať už vyrážíte na 14 dní k moři, na týden na chalupu po České republice, nebo jen na wellness víkend, měli byste svůj domov pořádně zabezpečit. Mohlo by se totiž stát, že by vás po příjezdu domů čekalo nemilé překvapení v podobě vykradeného domu. Policie ČR eviduje více než 7 tisíc vloupání do bytů a rodinných domů ročně. Z tohoto vysokého čísla lze snadno odvodit, že české domácnosti nejsou dostatečně zabezpečené. V následujících řádcích si řekneme, jak nejlépe zabezpečit dům před dovolenou, abyste ochránili svůj majetek.

1. Prevence je základ úspěchu

Jak zabezpečit byt nebo dům vám představíme níže. Neméně důležitá je však prevence proti krádeži. Co byste tedy měli udělat před samotným odjezdem na dovolenou?

  • Samozřejmostí je pojištění. Existují však pojišťovny, které velmi podrobně stanoví úroveň zabezpečení, kterou podmiňují výplatu škody při vloupání.
  • Před odjezdem vždy zkontrolujte, že jste zavřeli všechna okna a zamkli dveře.
  • Nikdy neskrývejte klíče pod rohožkou nebo pod květináčem. Zloději tato místa velmi dobře znají a namátkou je zkouší.
  • Požádejte své sousedy o hlídání domu a vyprazdňování schránky. Plná poštovní schránka signalizuje, že jste delší dobu pryč.
  • Nechlubte se odjezdem na dovolenou, a to zejména na sociálních sítích. Pokud chcete radost z dovolené s někým sdílet, držte informaci pouze v kruhu nejbližších.
  • Cennosti v podobě drahých šperků, hotovosti nebo elektroniky rafinovaně schovejte.
  • Simulujte svou přítomnost pomocí automatického spouštění osvětlení nebo rolet v určitou dobu.

2. Zabezpečte přístup k domu

Důležité je zabezpečit už samotný přístup k domu. První věcí, co totiž zloděj bude muset vyřešit, je přístupová cesta. Základem je tedy kvalitní a dobře zabezpečená vjezdová brána nebo branka. Zloděj při vloupání bude muset přelézt bránu či plot, což mu vynášení věcí z domu znesnadní. Navíc si ho takto může někdo snadno všimnout a zavolat policii.

3. Jak zabezpečit dveře

Zloději se do bytu nebo domu obvykle dostanou vstupními dveřmi. Z toho důvodu doporučujeme pořízení bezpečnostních dveří. Na trhu je dnes mnoho druhů, ne všechny jsou však kvalitní. Pokud chcete, aby vám v případě krádeže pojišťovna škodu proplatila, zvolte dveře 3. a 4. bezpečnostní třídy. Ideální jsou dveře vyrobené z pozinkovaného plechu a s pevným ocelovým jádrem. Přes tento materiál se zloděj jen těžko dostane.

Zapomínat byste však neměli ani na garážové nebo balkonové dveře. Pro jejich zabezpečení se nabízí alarmy, uzamykatelné kliky nebo speciální zámky.

4. Jak zabezpečit okna v přízemí

Okna jsou dalším nejčastějším přístupem do domu. Existuje však pár efektivních způsobů, jak zabezpečit okna před zloději. Prvním jsou bezpečnostní mříže. Dnes se již vyrábí takové, které jsou mnohem estetičtější než ty, které si pamatujeme. I tak se ale ne každý chce koukat z domu skrz mříže.

Skvělé jsou například i bezpečnostní okenice, které zabezpečí okna a zároveň umožňují ventilaci. Okenice mohou být jednokřídlé nebo dvoukřídlé. Využít je můžete nejen na okna, ale i balkonové dveře. 

Dalším efektivním zabezpečením oken jsou žaluzie a rolety. Kromě toho, že ochrání váš dům před vstupem zlodějů, poskytují také protihlukovou a tepelnou izolaci.

Jistě je dobré zmínit také fólie do oken, které jsou vhodné zejména do přízemních oken. Hojně se využívají třeba na výlohy obchodů. Jejich instalací se zpevní prosklená plocha a pokus o rozbití okna je tak mnohem těžší.

5. Jak zabezpečit garáž

V první řadě myslete na správné osvětlení okolí garáže, protože zloději rádi „pracují” v noci. Pokud jim tedy chcete vykrádání ztížit, nainstalujte světla u vstupu do garáže a v zadní části objektu. Garážová vrata vždy zavírejte. Nenecháte tak procházející nebo projíždějící „tipaře” nahlédnout do vašeho soukromí.

Na garážová vrata také přidejte mechanický zámek a zkontrolujte zárubně vrat. Pokud totiž není uchycení dveří zalité betonem nebo zabezpečené silnými šrouby, stačí trochu síly a vrata se dají snadno otevřít.

6. Jak zabezpečit zahradu

Na zahradách lidé obvykle mívají zahradní domky, ve kterých skladují zahradní vybavení nebo sekačky. Proto nezapomeňte zabezpečit i vaši zahradu. K takovému zabezpečení vám dobře poslouží venkovní detektory pohybu napojené na ústřednu nebo kamerový systém. Zloděje tak snadno dopadnete.

Základem je však oplocení vašeho pozemku. Možností je spoustu – od obyčejného pletiva přes různé typy dřevěných plotů až po zděné či betonové ploty.

7. Jak zabezpečit sklep

Ve sklepech bytových jednotek často skladujeme jízdní kola, lyže a další drahé vybavení. Pokud se chystáte na dovolenou, zvažte, jestli tyto věci nepřesunout do bytu. Doporučuje se také jednou za čas vyměnit zámkové vložky dveří. Samozřejmostí by měla být instalace bezpečnostního kování na dveře do společných prostor. K uzamčení vašeho sklepa použijte masivní zámek, cylindrickou zámkovou vložku, uzamykatelné závory či jiné zamykací mechanismy.

Autor článku