23 nápadů pro vaši zahradu: Kompostér, vyvýšené záhony nebo nábytek z palet

Publikace: 23.06.2022

Jsou levné, snadno se s nimi pracuje a lze z nich vyrobit takřka cokoliv. Jako bonus pak výroba z palet nabízí odreagování se při ruční práci a dobrý pocit z vlastního výrobku. Jak začít? Třeba našimi inspirativními tipy na stůl, plot, králíkárnu, houpačku, truhlíky nebo nábytek z palet.

Kde sehnat palety?

Nové palety, které vám ušetří práci s broušením a opravami, seženete ve specializovaných prodejnách palet a obalových materiálů.

Chcete-li při vašem projektu zároveň ušetřit, poohlédněte se po použitých paletách. Kde sehnat dřevěné palety zdarma vám prozradíme v našem dalším článku.

1. Zahradní stůl z palet

Máte-li velkou rodinu či se často scházíte s přáteli, bude se vám hodit pořádný stůl z palet. Pokud vyrobíte dostatečně široký stůl, můžete doprostřed umístit dekorativní truhlíky, vestavět gril, chladicí box na pití (z gastronádob a ledu) nebo ho nechat volný na příbory, omáčky a dochucovadla.

Na domácí kutění nemáte čas? Pak si můžete zahradní nábytek z palet rovnou koupit! 4dílnou zahradní sadu s poduškami seženete již od 7 tisíc korun.

zdroj: Pinterest

2. Sklápěcí stůl z palet

I na malé zahradě je možné vytvořit dokonale útulné posezení. Stačit vám k tomu bude jedna jediná paleta, několik pantů, barva na natření a trocha šikovnosti.

zdroj: Pinterest

3. Zahradní lavice z palet

Lavice, křesla, lehátka, postele, to vše lze vyrobit z palet, přičemž možnosti jsou takřka neomezené. Při výrobě rohového sezení můžete roh vyplnit třeba úložným boxem či stolkem nebo do opěradel umístit květináče. Na doplnění už pak budou stačit pouze matrace a dekorativní polštářky.

zdroj: Pinterest

4. Odkládací stolek z palet

Posezení z palet by nebylo kompletní bez odkládacího stolku. Ten lze, pokud nejste příliš zruční, vyrobit jednoduše tak, že palety natřete a položíte na sebe. Jste-li zdatný kutil, můžete stolek vyložit třeba zajímavou mozaikou nebo mu přidělat kolečka.

zdroj: Pinterest

5. Úložný prostor z palet

Neustále se vám na zahradě něco hromadí? Nikdy nemůžete najít to, co hledáte? Vyrobte si pro své zahradní náčiní praktický úložný prostor. Vše bude po ruce, uklizené, a navíc stylové.

zdroj: Pinterest

6. Altán z palet

Intimní koutek pro odpočinek ve dvou nebo zašívárna pro chvíle klidu s knížkou? To vše vám splní altán z palet. Milujete-li středomořský styl, natřete ho na bílo a doplňte polštářky v modrých a tyrkysových odstínech.

zdroj: Pinterest

7. Plot z palet

Oddělit zahradu od sousedů či ji rozdělit na jednotlivé zóny vám pomůže plot z palet. A jelikož jsme u palet, které nabízejí řadu kreativních možností, můžete ho rovnou doplnit o květináče nebo sezení.

zdroj: Pinterest

8. Terasa z palet

Už vás nebaví, jak se vám nábytek boří do hlíny? Chcete opticky rozčlenit zahradu do zón? Ideálním řešením je terasa z palet, kterou vyrobíte za pár korun a jedno odpoledne.

zdroj: Pinterest

9. Chodníky a schody z palet

Chodníky na zahradě se hodí vždycky! Ať už pro pohodlnou chůzi nebo rozdělení zahrady. Na rovný terén je můžete pouze položit, na ten svažitý si můžete vyrobit schody z palet. 

Tip: Venkovní schody z palet vás nezaujaly? Podívejte se na další inspirace na schody z kamenů, dřeva nebo betonu.

zdroj: Pinterest

10. Venkovní kuchyně z palet

Venkovní kuchyně z palet má hned několik benefitů – trávíte čas na čerstvém vzduchu, neděláte si doma nepořádek a výroba vás vyjde na pár korun. Až si ji vyrobíte, budete litovat pouze toho, že léto je tak krátké.

zdroj: Pinterest

11. Zahradní bar z palet

Pořádáte často oslavy, grilování a zahradní párty s rodinou či přáteli? Pak vás rozhodně nadchne originální zahradní bar z palet.

zdroj: Pinterest

12. Pergola z palet

Pergola z palet se hodí jako ochrana před deštěm i spalujícím letním sluncem. Krásným doplněním k ní je nejen posezení z palet, ale také stylový baldachýn, který dodá útulnou atmosféru.

zdroj: Pinterest

13. Svislé truhlíky z palet

Další skvělým nápadem jsou truhlíky z palet, které zavěsíte nebo postavíte ke zdi. Máte-li více místa, je alternativou květináč z palet, který lze postavit na zem.

zdroj: Pinterest

14. Vyvýšený záhon z palet

Bolí vás často záda, ale zahradničení se vzdát nechcete? Chcete vylepšit vaši úrodu? Udělat zahradu hezčí? Vyrobte si vyvýšený záhon z palet, který je nejen okrasným, ale také užitným prvkem.

Tip: Zajímá vás, jaké má výhody a nevýhody vyvýšený záhon nebo čím ho naplnit a osázet? Vše se dozvíte z článku Jak vyrobit vyvýšený záhon.

zdroj: Pinterest

15. Pařeniště z palet

Nepřijde-li vám vyvýšený záhon z palet dostatečný, můžete ho ještě vylepšit a udělat z něj pařeniště, které vytvoří skvělé podmínky – například pro pěstování paprik, rajčat, salátu, ředkviček a další zeleniny.

zdroj: Pinterest

16. Kompostér z palet

Vlastní biokompost je nejlepší výživou pro rostliny. Abyste nemuseli odpad házet jen tak na hromadu, vyrobte si pěkný kompostér z palet.

zdroj: Pinterest

17. Dřevník z palet

Dřevník z palet nemusí být pouhou zásobárnou na dřevo, ale můžete zároveň sloužit jako dekorativní předěl na terasu či zahradu.

zdroj: Pinterest

18. Houpačka z palet

Nábytek z palet pro dokonalou relaxaci existuje! Je známo, že jemné houpání a ruční práce uklidňují, takže vlastní houpačka z palet je naprosto ideálním pomocníkem na pocuchané nervy.

zdroj: Pinterest

19. Domeček z palet

Děti milují vlastní úkryty, takže domeček z palet, k jehož výrobě je přizvete, bude dokonalým splněním dětských snů – a dost možná u toho zapomenou i na televizi či tablet.

zdroj: Pinterest

20. Pískoviště z palet

Pískoviště z palet můžete udělat buď samostatně, nebo jím doplnit domeček z palet. Jelikož se děti při hře snadno zapomenou, udělejte nad pískoviště přístřešek, který je ochrání před úpalem.

zdroj: Pinterest

21. Kurník z palet

Slouží-li vaše zahrada také k chovu užitkových zvířat, bude se vám hodit kurník z palet – zvlášť pokud žijete na vesnici v blízkosti lesa, kde hrozí napadení slepic liškami a dalšími zvířaty.

zdroj: Pinterest

22. Králíkárna z palet

Králíci jsou poměrně náchylní na nepříznivé počasí, a tak je pro ně nezbytná králíkárna, která je ochrání zejména před větrem a mrazem.

zdroj: Pinterest

23. Psí bouda a pelech pro psa z palet

Když už jsme u zvířat, nemůžeme zapomenout ani na věrné psí společníky, kteří také potřebují své klidné místo k odpočinku. To jim zajistí psí bouda, případně pelech pro psa z palet, které můžete vylepšit třeba květináči.

zdroj: Pinterest

Autor článku

Lenka Gazdová

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, vystudovaný knihkupec, později designér v kuchyňském studiu a nyní průvodce a copywriter na volné noze. Veškeré profese, kterým jsem se věnovala nebo stále věnuji, odráží mé hlavní zájmy, jimiž jsou cestování, čtení, psaní a bytový design. Kromě nich také kočky, vaření, jóga, tvorba videí nebo péče o zahradu. Ze svých profesí a zálib čerpám zkušenosti pro psaní článků, které dnes pomáhají statisícům lidí.“