Kde sehnat palety zdarma? Zkuste malé prodejny, distribuční centra i online tržiště

Publikace: 24.06.2022

Paletový nábytek patří k současným trendům. Není divu, hodí se do většiny moderních interiérů i na zahradu, a navíc se dá pořídit velmi levně. Křesla, postele nebo venkovní posezení si totiž z palet snadno vyrobíte i sami. Stačí se inspirovat některým z mnoha online návodů a sehnat dřevěné palety zdarma. Kam pro ně vyrazit ve vašem okolí?

Velké firmy versus drobní živnostníci

Pokud už máte představu, na co budete dřevěné palety používat, můžete se pustit do hledání. Nejspíš vás jako první napadnou velké supermarkety nebo stavební firmy. Věděli jste ale, že mnohem větší šanci máte u menších prodejců? Hlavním důvodem je to, že řetězce používají palety opakovaně nebo je dále recyklují. Často jsou na tom už domluvené s dopravci i dalšími společnostmi.

Naopak malým podnikatelům mohou chybět prostředky na odvoz, a tak vám dřevěné palety rádi darují. Případně se domluvíte na nějakém výměnném obchodě a v budoucnu si na vás možná vzpomenou i s jinými přebytky. Vyzkoušet můžete například:

 • železářství,
 • staveniště a stavební firmy,
 • malá zahradnictví,
 • prodejny nábytku,
 • prodejny vybavení obchodů,
 • novinové stánky,
 • zverimexy a zoo shopy,
 • malé obchody s potravinami.

Tip redakce:

Hledáte inspiraci, co z dřevěných palet vyrobit? Pak si určitě přečtěte náš článek 23 nápadů pro vaši zahradu: Kompostér, vyvýšené záhony nebo nábytek z palet.

Potravinové řetězce raději vynechte

Potravinové řetězce a supermarkety nedoporučujeme. Europalety u nich možná najdete, ale myslete na to, že mohou být plné bakterií nebo plísní, i když to není na první pohled vidět. Nikdy nevíte, co v obchodě na vyřazené palety vyteklo nebo jak byly skladované. Ve velkém množství se to jen těžko ohlídá.

Pozor na rozměry palet a kvalitu dřeva

Než se domluvíte na odběru palet, ověřte si jejich velikost a množství. Standardně se dělají v těchto rozměrech: 

 • 600 x 400 mm,
 • 800 x 600 mm,
 • 1200 x 800 mm,
 • 200 x 1 000 mm.

Pro příklad jich na jednu postel budete potřebovat 6 až 8 a na sedačku 9 až 10.

Palety ze suchého přírodního dřeva hledejte přímo v prodejnách, výkupnách nebo distribučních centrech. Nejprve bude nutné zkontrolovat, jestli na nich nejsou skvrny nebo z nich netrčí hřebíky apod. Teprve potom je natřete, aby déle vydržely. Pro použití v interiéru stačí bezbarvý lak, na zahradu se bude hodit i impregnace.

Na co se ještě zaměřit?

Chemicky ošetřené palety vám sice ušetří práci, přesto se jim raději vyhněte. Mohou obsahovat nejrůznější toxické látky, které se z nich postupně uvolňují. Při práci se surovým dřevem ale nezapomeňte použít rukavice a pokud ho brousíte nebo řežete, chraňte si oči brýlemi.

Zapátrejte na internetu

Palety za odvoz samozřejmě najdete i online. Vyplatí se projít nabídky na nejrůznějších inzertních portálech a internetových bazarech, ale také na sociálních sítích. Případně můžete sami napsat poptávku na svůj profil nebo do některé z facebookových skupin. Je ale možné, že se vám ozve někdo z větší dálky. V takovém případě zvažte, jestli se vám cesta vyplatí.

TIP na závěr: Nakonec pro vás ale máme ještě tip, jak využít dřevěné palety, které vám zbudou. Skvěle se hodí nejen na výrobu paletového nábytku, ale i na menší DIY projekty. Třeba zbylé palety na postel poslouží jako noční stolek a další se dají využít místo klasických nástěnných poliček, květináčů, truhlíků či beden na nářadí.

Autor článku

Dana Halušková

Dana Halušková

Redaktor

„Tématu bydlení se aktivně věnuji několik posledních let. Svůj velký podíl na tom má i magazín Homago, pro který píši od roku 2021. K mým oblíbeným tématům patří bytový design, výběr nábytku a doplňků, ale také úklid nebo zahradničení. Zároveň mě baví recenze e-shopů a rozhovory s majiteli značek.“