Jak se zbavit komárů? Pomohou odpuzovače, repelenty i přírodní svíčky

Publikace: 04.07.2022

Na světě existuje přes 3 000 druhů komárů. Mnoho z nich přenáší i závažná onemocnění, jako je malárie, žlutá zimnice nebo západonilská horečka. V našich podmínkách sice takové nebezpečí nehrozí, přesto nás komáři dokážou v létě hodně potrápit. Naštěstí máme účinné prostředky, jak se jich zbavit. Kromě klasického repelentu se osvědčily i některé vonné svíčky nebo esenciální oleje.

V České republice žije zhruba 50 druhů komárů. Vyskytují se hlavně v blízkosti řek a vodních ploch, ale také v lesích. Nejznámější je komár pisklavý a jeho poddruh komár obtížný, kteří s oblibou zalétávají do lidských příbytků. Po vydatných deštích a záplavách se pak množí komár záplavový. Na Moravě se ale setkáte i s jinými druhy z rodu Anopheles.

Komáři jsou aktivní zejména večer a v noci, a to v období od dubna do října. Bezpečně je poznáte podle pisklavého zvuku, který vydávají jak hlasivkami, tak chvěním křídel. Lidskou krev sají výhradně samičky, ale neslouží jim jako potrava, jak se mnoho lidí mylně domnívá. Berou si z ní živiny, díky kterým kladou zdravá vajíčka.

Proč na mě jdou komáři?

Tuto otázku si během letních večerů pokládá mnoho z nás. Důvodů může být několik, ale nejvíce komáry láká váš pot, ze kterého cítí kyselinu mléčnou a oxid uhličitý. Pokud se tedy hodně potíte, pravděpodobně vás budou obtěžovat častěji než ostatní. Částečné řešení nabízejí antiperspiranty a přírodní parfémy s vůněmi, které tento hmyz nemůže vystát.

Proč na mě jdou komáři?
Zdroj: Canva

Jak se zbavit komárů v místnosti?

Nejčastěji řešíme, jak se zbavit komárů v noci. Pokud nepomáhá elektrický odpuzovač komárů nebo ho zrovna nemáte s sebou, můžete si poradit i jinak. Stačí si vzít příklad ze Středomoří a pořídit si sítě do oken nebo přímo moskytiéry. Dále je možné zapálit svíčku s vůní, která funguje jako přírodní odpuzovač komárů. A nejúčinnější samozřejmě bude jednotlivé způsoby zkombinovat.

Kromě toho nezapomínejme, že komáry láká světlo. Jakmile tedy rozsvítíte lampu, brzy u ní komáry najdete a snadněji se jich zbavíte. Moderní LED svítidla ale nejsou tak účinná jako klasické žárovky. Nejlépe totiž komáry nalákáte na žluté světlo.

TIP: Vyrobit si můžete i účinný domácí odpuzovač komárů. Je to velmi snadné – potřebovat budete jenom hřebíček a misku s vodou, do které hřebíček rozdrtíte.

Jak se zbavit komárů na zahradě?

Pokud už jdete na zahradu plnou komárů, nezapomeňte si s sebou repelent. Vedle těch chemických se nabízejí i přírodní varianty z esenciálních olejů, které komáry přirozeně odpuzují. Patří mezi ně například levandule, máta nebo citrónová tráva.

Aby ale komáři na vaši zahradu vůbec nelítali, bude nutná prevence. Pomohou vám s ní rostliny, které komáři nesnášejí. Kromě již zmiňovaných druhů zkuste do záhonů vysadit také bazalku, citronelu, šalvěj či libeček.

Jistě jste si všimli, že u rybníků a jezer se to komáry hemží podstatně více. Důvod je jednoduchý – do stojatých vod kladou svoje larvy. Jestli tedy máte na zahradě bazén či jezírko, nezapomínejte je pravidelně čistit.

Kladete si otázku, jak zničit larvy komárů ve vodě? Snadným řešením je jedlý olej. Stačí tenká vrstva na hladině, která larvám znemožní dýchání. Poté, co larvy klesnou ke dnu, je možné olej odebrat či odsát savým papírem.

Prevence proti komárům přehledně

Elektrický odpuzovač komárů

Pro klidné spaní doporučujeme použít elektrický či ultrazvukový odpuzovač komárů. Kvalitní elektrické odpuzovače mají velmi nízkou spotřebu energie, jejich náplň vydrží desítky hodin a dá se koupit samostatně. Na výběr máte různé vůně i náplně zcela bez parfemace. Dražší, ale ekologičtější je ultrazvuková verze, která komáry obtěžuje svým zvukem.

Syntetické repelenty

Pokud se v létě chystáte do přírody, měl by repelent patřit k vaší základní výbavě. Kromě variant na kůži se dnes setkáte i s repelenty pro použití na balkoně, terase či zahradě. Pokud si navíc připlatíte za kvalitní přípravek, potěší vás dlouhou účinností. Na daném místě totiž působí i několik týdnů.

Zapalte svíčky

Nejen doma, ale i venku se můžete komárů zbavit díky svíčkám. Kromě variant s přírodní vůní existují také vyloženě repelentní svíčky. Některé z nich je lepší vložit do luceren, jiné jsou odolné samy o sobě. 

Použijte sítě do oken a moskytiéry

Pokud se vám doma nebo na chalupě komáři přemnožili a nechcete je hubit chemií, pořiďte si síť do okna nebo moskytiéru přes postel. Oboje seženete na internetu, v prodejnách domácích potřeb nebo stavebnin.

Komáři jdou za světlem

Už jsme zmiňovali, že komáři reagují na světlo. U rozsvícené lampy je tedy najdete nejčastěji. Přes noc ale raději zhasněte a jako past použijte větrák. Stačí ho pustit na nízký stupeň a namířit na místo, kde nikdo nespí. Vám bude díky lehkému vánku příjemně a komáři nebudou mít šanci.

Pravidelně sekejte trávník

Přes den se komáři rádi schovávají na temných a chladných místech, a proto milují vysokou trávu. Než tedy přistoupíte k nakupování drahých repelentů a složitému vysazování rostlin, zaměřte se na údržbu trávníku

Myslete na správné oblékání

Pokud se vydáváte do míst s velkým výskytem komárů, raději si vezměte dlouhé rukávy a nohavice. Oblečení ale musí být dostatečně prodyšné, abyste se v něm cítili příjemně i v horku. Doporučujeme tedy merino vlnu, případně oblečení z prodyšných materiálů.

Co pomáhá na štípance od komárů?

Doma byste měli mít univerzální Fenistil gel, který pomáhá na různá bodnutí, štípnutí nebo kousnutí hmyzem. V malém balení si ho pak nezapomeňte sbalit i na cesty. Hodit se vám bude na chatě u lesa i na dovolené u moře. Podobně fungují také bylinné masti s tea tree olejem nebo chladivý gel Sněhurka

I na komáří štípnutí ale můžete využít čistě přírodní prostředky, hojivě působí například aloe vera, kapka citronové šťávy, kapka octa nebo rozmačkaný list jitrocelu.

Za jak dlouho zmizí štípanec od komára

Kousnutí od komára provází obvykle nepříjemné svědění. Pokud se však jedná o zdravého člověka, nemělo by po něm být do dvou dnů ani stopy. Co když ale nepříjemné projevy přetrvávají? V takovém případě se může jednat o alergickou reakci, která se vyznačuje silným svěděním, otokem či kopřivkou. Objevit se může také zánět lymfatických cév a zduření uzlin.

Máte-li takové podezření, doporučujeme postižené místo ledovat a vzít si některý z protialergických léků ze skupiny antihistaminik.

Autor článku

Dana Halušková

Dana Halušková

Redaktor

„Tématu bydlení se aktivně věnuji několik posledních let. Svůj velký podíl na tom má i magazín Homago, pro který píši od roku 2021. K mým oblíbeným tématům patří bytový design, výběr nábytku a doplňků, ale také úklid nebo zahradničení. Zároveň mě baví recenze e-shopů a rozhovory s majiteli značek.“