Co zasadit v červenci? S těmito druhy vás čeká hojná úroda

Publikace: 06.07.2022

Zahradnický kalendář našich předků se striktně řídil ročním obdobím a nepovoloval žádné odchylky. My dnes máme, vzhledem ke šlechtění nových odrůd i klimatickým změnám, daleko více možností. Sázet tak můžeme klidně i v červenci. Díky tomu se nám prodlouží možnost sklízet úrodu až do prvních mrazivých dnů, což je v dnešní době zdražování potravin více než užitečné. A co sázet v červenci? Možností je překvapivě mnoho.

Co vysít v červenci aneb Zelenina, která bude mít úspěch

Možností, co zasadit v červenci, je víc, než by se na první pohled mohlo zdát. My jsme vybrali ty druhy zeleniny, které u nás patří k nejoblíbenějším. U většiny z nich platí, že mají své letní odrůdy, o čemž je třeba se před nákupem semen ujistit.

Rajčata

V červenci hlídáme, zda již vzrostlá, dříve zasetá rajčata nenapadla plíseň – pokud ano, napadené listy stříháme, případně aplikujeme postřik. Zároveň ale můžete zasít rajčata nová, a to letní odrůdy s kratším vegetačním obdobím. Pokud by vás přece jen zastihly chladné dny dříve, zavěste celé trsy zelených rajčat do teplejší místnosti, kde dozrají. Celý proces lze ještě urychlit tím, že rajčatům dopřejete společnost jablek.

Rajčata
zdroj: Elaine Casap / Unsplash

Okurky

Výsadba okurek v červenci je možná, a to zejména díky jejich rychlému růstu a krátkému vegetačnímu období, obzvlášť mají-li teplo a dostatečnou zálivku. Ideální jsou keřové odrůdy, jež vyžadují minimální péči, zaberou méně místa a dají se pěstovat i v květináčích, což se hodí lidem, kteří mají malou zahradu či si chtějí vypěstovat alespoň trochu vlastní zeleniny na balkoně.

Cukety

Cukety jsou na tom podobně jako okurky – za minimální úsilí se vám za cca 40 dní odmění bohatou úrodou. Pěstovat cukety zvládne při dodržení základních pravidel i začátečník. Důležitý je dostatek prostoru a živin (nejlepší je pěstovat cukety rovnou na kompostu) a vydatnější zálivka jednou za pár dní – zalévejte ke kořenům, nikdy ne na listy! Sklízejte postupně v okamžiku, kdy mají cukety velikost cca 20 cm.

Špenát

Slyšeli jste někdy o Malabarském nebo Brazilském špenátu? Jedná se o odrůdy pěstované v tropických oblastech = vhodné pro výsev v červenci a srpnu. Oběma svědčí vysoké teploty, nikoli však přímé slunce, a pravidelná vydatná zálivka jednou za 2 až 3 dny.

Fazole

Keříčkové fazole lze vzhledem k délce jejich vegetačního období vysít zhruba do půlky července, pozdější výsev je možný, je zde ale riziko slabší úrody. Vhodné jsou například fazole odrůdy Mascotte, které tvoří bohaté trsy a dají se pěstovat nejen na záhonech, ale také v květináčích.

Tip: Chcete, aby vaše úroda byla ještě efektivnější? Poradíme, jak vyrobit vyvýšený záhon z palet, který ve vaší zahradě udělá spoustu parády a ještě více užitku.

Mrkev

Pro výsev mrkve v červenci vybíráme odrůdy s krátkým nebo kulatým kořenem. Kromě nich lze vysít i další druhy kořenové a košťálové zeleniny, např. kedlubny, brokolice, červenou řepu nebo černou ředkev.

Zelí

Zelí se společně s růžičkovou kapustou, kadeřávkem a pórem řadí mezi podzimní a zimní druhy zeleniny, červenec je tak ideálním obdobím na jejich výsev. Oblíbené jsou také další odrůdy zelí, například čínské nebo pekingské, jež mají vegetační období pouze 2 až 3 měsíce, úrody se tak dočkáte relativně rychle. Základním předpokladem pro rychlý růst je dostatečná zálivka, pozor však na přelití.

Salát

Vysít můžete letní odrůdy Mars, Jupiter a Saturn nebo celoroční Medim, Merkurion a Maršálus, a to až do poloviny srpna. Vhodná je též roketa (rukola), která vyroste za zhruba 6 týdnů, nebo polníček, u něhož je polovina srpna maximem pro výsev – sklizeň je nutné stihnout do prvních mrazíků.

Ředkvičky

Letní odrůdy ředkviček vyseváme do polostínu a dbáme na to, aby půda byla stále vlhká. V opačném případě by mohlo vlivem střídání sucha a vlhka docházet k jejich dřevnatění a praskání.

Fenykl

Zeleninový (sladký) fenykl je rostlinou, která u nás není příliš rozšířená, což je vzhledem k jeho výživovým účinkům a benefitům pro organismus škoda. Chcete-li ho vyzkoušet, je možné ho vysít až do poloviny srpna na teplé a slunečné místo, které je chráněno před větrem. Fenykl pak bude dozrávat v chladnějším září a říjnu, což je ideální pro tvorbu listové bulvy.

Dýně

Dýně je u nás méně obvyklá, její obliba jako suroviny k vaření však raketově stoupá. Dýně potřebuje, stejně jako cuketa, dostatek místa pro růst, případně vyberte kompaktnější odrůdy. Jakmile začne kvést, je třeba jí dopřávat pravidelnou zálivku.

Tip redakce:

Baví vás práce na zahradě? Chcete mít dostatek vlastní úrody? Podívejte na zahradníkův rok přehledně aneb Kdy sít a sázet jednotlivé druhy zeleniny, ovoce a květin.

Máte raději květiny? Tyto druhy můžete zasadit v červenci

Chcete-li mít na zahrádce také něco pro radost a okrasu, je možné bez obav vysít následující druhy květin.

Lantana

Letnička odolná vůči horku a suchu vás potěší oranžovými, růžovými, bílými nebo fialovými květy. Navíc, bude-li mírnější zima, zvládne ji Lantana přežít.

Lantana
zdroj: rminedaisy / Unsplash

Měsíček lékařský (Marigold)

Měsíček se pěstuje nejen na okrasu, ale také jako bylina pro své léčivé účinky, případně lze jeho listy použít jako okrasu do salátů a dalších jídel. Vyžaduje slunné stanoviště nebo polostín, dá se pěstovat na záhoně nebo v květináči, je nenáročný, odolný až do prvních mrazíků a jeho pěstování zvládne i začátečník.

Pětkovec (Pentas)

Tropická rostlina pocházející z Afriky se vyznačuje hojným shlukem zářivých hvězdicovitých květů, které vás budou těšit až do září. Jakožto tropický druh má v oblibě teplé a slunné místo, dobře dařit se mu bude i v malých květináčích.

Ostálka (Cínia)

Velké barevné květy různých odstínů doslova rozzáří každou zahradu, navíc jsou odolné vůči horku a suchu, takže budou prospívat i u těch, kteří sem tam zapomenou nebo nestihnou zalít.

Šrucha (Portulaca, Moss Rose)

Plazivá rostlina milující teplo vypadá dobře na záhonech nebo v závěsných květináčích. Mnohými je považována za plevel, ve skutečnosti je ale jedlá (stonky, listy a poupata) a pyšní se celou řadou pozitivních účinků na lidské zdraví.

Autor článku

Lenka Gazdová

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, vystudovaný knihkupec, později designér v kuchyňském studiu a nyní průvodce a copywriter na volné noze. Veškeré profese, kterým jsem se věnovala nebo stále věnuji, odráží mé hlavní zájmy, jimiž jsou cestování, čtení, psaní a bytový design. Kromě nich také kočky, vaření, jóga, tvorba videí nebo péče o zahradu. Ze svých profesí a zálib čerpám zkušenosti pro psaní článků, které dnes pomáhají statisícům lidí.“