8 tipů, jak vyrobit pítko pro ptáčky recyklací toho, co už máte doma

Publikace: 01.08.2022

V období letních veder, kdy je v přírodě nedostatek vody, je třeba ptákům pomoci a zajistit jim její náhradní zdroj – ideálně tak, že na zahradu či balkon umístíte pítko pro ptáčky. Jak by takové pítko pro ptáky mělo vypadat a z čeho ho můžete vyrobit napovíme v následujících řádcích.

Proč je pítko pro ptáčky důležité?

Voda pomáhá ptákům nejen s hydratací, ale také s čištěním peří nebo odstraněním parazitů. V letních měsících jí je však nedostatek a spoléhat nelze ani na kaluže, jež mohou obsahovat olej z aut, ani na řeky a rybníky, které mohou být kontaminované toxiny a nečistotami.

Ptáci ale nemají vyhráno ani v zimě, zvlášť v extrémních mrazech, kdy voda zamrzá a najít zdroj tekutin může být ještě obtížnější než v létě. Tehdy jim můžete vodu v pítku buď pravidelně měnit, vložit do pítka nahřátou cihlu (jež zároveň poslouží jako bidýlko) nebo vyrobit sofistikovanější pítko pro ptáčky s ohřevem.

Pítko pro ptactvo se tedy hodí po celý rok. Příjemným bonusem je pak kromě dobrého pocitu z pomoci také společnost ptáků a pestrý život na vaší zahradě.

Tip redakce:

Chcete být v pomoci přírodě důslední? Podívejte se na 13 tipů, jak vyrobit krmítko pro ptáčky snadno a levně.

Co by mělo pítko pro ptáčky splňovat?

Pítko pro ptáky by mělo být dostatečně široké na to, aby se v něm ptáčci mohli také vykoupat, zároveň by však nemělo být hlubší než 8 cm, aby se v něm neutopili. Vhodné je umístit do pítka kameny, na které si ptáci mohou stoupnout. A nejen oni. Pítko přiláká i drobný hmyz, například včely, které na vodní hladině nepřistanou. Pokud tedy chcete, aby pítko neudělalo více škody než užitku, kameny či větvičky jsou opravdu vhodné.

Tip: Chcete se dozvědět více o tom, jak by mělo vypadat vhodné pítko pro včely? Podívejte se na našich 5 tipů, z čeho a jak vyrobit pítko pro včely.

Kam umístit pítko pro ptáčky?

Pítko je nejlepší zavěsit nebo umístit na vyvýšené místo do stínu (aby se voda rychle nekazila), ze kterého budou mít ptáci přehled. Nedávejte pítko pro ptáky do blízkosti keřů, kde na ně mohou číhat predátoři, nebo ke skleněným oknům a dveřím, do nichž může pták narazit.

Jakou vodu dávat ptáčkům?

Pro ptáky je nejpřirozenější taková voda, jakou pijí v přírodě, tzn. dešťová. Nemáte-li možnost zachytávání vody, můžete jim dát vodu z kohoutku, do níž přidáte trochu soli na doplnění minerálů.

Zapomenout byste neměli ani na pravidelné čištění pítka – voda se snadno kontaminuje a ptáci pak mezi sebou přenáší nemoci, kromě toho stojatá voda láká komáry. Není-li to nezbytně nutné, nepoužívejte na čištění pítka chemické prostředky, jejichž zbytky by mohly ptáky otrávit.

8 tipů, jak vyrobit pítko pro ptáčky

Pro materiál na pítko pro ptáky nemusíte až na výjimky chodit daleko, stačí se rozhlédnout doma a určitě najdete něco, co lze použít. Abychom vám pátrání ulehčili, připravili jsme pro vás 8 inspirací na pítko pro ptáčky, které zvládne vyrobit každý.

1. Pítko pro ptáčky z plastové misky

Z plastových, případně keramických misek lze vyrobit pítko jednoduché či vícestupňové, které bude sloužit zároveň jako krmítko. Chcete-li mít co nejméně práce, stačí vzít misku a postavit ji na vyvýšené místo, pokud jste zručnější, můžete misky oplést větvičkami nebo nabarvit (pouze zvenku) a následně zavěsit.

zdroj: Pinterest

2. Pítko pro ptáčky z pet lahve

Pítko pro ptáčky z PET lahve patří k těm nejjednodušším variantám a zároveň velice efektivním formám recyklace plastového odpadu. Máte-li velké barely od vody či mléka, stačí do spodní třetiny vyříznout otvory a do dna nalít vodu.

zdroj: Pinterest

3. Pítko pro ptáčky z betonu

Betonové pítko pro ptáčky patří k o něco náročnějším projektům, zato vám však vydrží navěky. Beton na DIY projekty seženete v každém hobby marketu a pítko z něj vyrobíte za pomoci dvou misek (vnitřní miska by měla být těžší). Pokud už se do výroby pustíte, byla by škoda nevyrobit také květináče, čímž sladíte celou zahradu do jednoho stylu.

zdroj: Pinterest

4. Pítko pro ptáčky z květináče

Další jednoduchá varianta, kterou ocení ti méně zruční – stačí otočit květináč dnem vzhůru, položit na něj misku a během pár vteřin máte krásné pítko pro ptáčky.

zdroj: Pinterest

5. Pítko pro ptáčky z umyvadla

Rekonstruujete koupelnu? Staré umyvadlo nevyhazujte! Bude originální dekorací na zahradu a zároveň praktickým velkorysým pítkem a bazénkem pro ptáčky. Pokud je umyvadlo hlubší, nezapomeňte na dno nasypat kameny.

zdroj: Pinterest

6. Pítko pro ptáčky z víka od popelnice

Kamenné pítko pro ptáčky působí hezkým přírodním dojmem, a to i když na něj položíte plechové víko od popelnice – pokud byste chtěli něco estetičtějšího, lze použít keramické misky. Kameny vybírejte ploché a ideálně těžší a větší kusy, zvlášť pokud vám po zahradě pobíhají psi a kočky.

zdroj: Pinterest

7. Pítko pro ptáčky z formy na pečení

Staré formy na muffiny, bábovku či dorty nebo staré hrnce a pánve nemusí skončit na skládce, stačí změnit způsob jejich využití – pítko pro ptáčky je skvělá volba. Používáte-li hlubší formy, nasypte na dno kamínky.

zdroj: Pinterest

8. Pítko pro ptáčky z plechového kyblíku

Pokud jsou ruční práce a kreativní tvorba vaše parketa, můžete se pustit do složitějšího projektu, a to zahradní fontánky a pítka v jednom. Jelikož je kyblík hodně hluboký, nezapomeňte na rostliny jako záchytný bod pro včely a bidýlko pro ptáčky.

zdroj: Pinterest

Vybíráme z našeho katalogu

Nechce se vám pítko pro ptáčky vyrábět? Prohlédněte si naši nabídku, ve které najdete pítka závěsná, se stojanem nebo stolní.

Autor článku

Lenka Gazdová

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, vystudovaný knihkupec, později designér v kuchyňském studiu a nyní průvodce a copywriter na volné noze. Veškeré profese, kterým jsem se věnovala nebo stále věnuji, odráží mé hlavní zájmy, jimiž jsou cestování, čtení, psaní a bytový design. Kromě nich také kočky, vaření, jóga, tvorba videí nebo péče o zahradu. Ze svých profesí a zálib čerpám zkušenosti pro psaní článků, které dnes pomáhají statisícům lidí.“