13 tipů, jak vyrobit krmítko pro ptáčky snadno a levně

Publikace: 10.12.2021

Zima je ideálním obdobím pro pozorování ptáčků z těsné blízkosti. Stačí jim jen na krmítko připravit vhodné dobroty. Pokud rádi tvoříte a chcete mít doma originální kousek nebo na jedno odpoledne zabavit děti, můžete si krmítko vyrobit i sami. Máme pro vás 13 skvělých tipů! Nemusíte ani kupovat materiál. Někdy je možné ho vyrobit z věcí, které máte doma.

Co dát do krmítka?

Ještě předtím, než vám ukážeme, jaké tipy jsme si pro vás připravili, si řekneme, čím vlastně ptáky krmit. Špatné přikrmování by jim totiž mohlo spíše uškodit.

Ptáčci nejvíce uvítají drcená jádra vlašských a lískových ořechů, jakákoliv semena (slunečnice, proso, konopí, mák). Pro zpestření pak můžete přidat i ovesné vločky, neslané a neškvařené sádlo, strouhanku z nesoleného pečiva, lojové koule, strouhanou mrkev, jablka nebo maličké kousky syrového masa. Nezapomínejte ani na pítko. Ptáci potřebují vodu i v zimě.

Zcela nevhodné jsou kořeněné, přepálené, solené, uzené nebo doslazované kuchyňské zbytky či plesnivé či jinak zkažené potraviny. Tvrdý chléb nebo jiné pečivo může malým opeřencům způsobit zranění jícnu.

1. Krmítko pro ptáčky z květináče

Vyrobte si krmítko pro ptáčky z terakotového květináče a dvou podmisek. Stačí do květináče vyvrtat po obvodu takové díry, aby se jimi sypalo zrní. Do středu misek vyvrtejte otvory, kterými pak protáhnete závitovou tyč a můžete květináč i misky spojit. Horní misku byste měli mít možnost lehce uvolnit, protože ji budete muset zvedat při dosypávání krmení. Na konec závitové tyče můžete mezi dvě matky připevnit drát na zavěšení.

Krmítko pro ptáčky z květináče
Pinterest

2. Krmítko pro ptáčky z pet lahve

K tomuto jednoduchému krmítku budete potřebovat pouze jednu plastovou lahev, provázek na zavěšení a 2 vařečky. Nejprve vytvořte otvor na upevnění provázku do víčka. Můžete tam zašroubovat i malou skobičku, ke které pak šňůrku upevníte. Uprostřed a ve spodní části lahve pak udělejte otvory a prostrčte jimi vařečky, na které se bude sypat ptačí zob. Pak už nezbývá nic jiného, než naplnit lahev ptačím zobem a zavěsit na strom.

Krmítko pro ptáčky z pet lahve
Pinterest

3. Krmítko pro ptáčky z lego kostek

Chtěli byste si vyrobit krmítko pro ptáčky na okno? Využijte univerzální LEGO kostky a postavte spolu s dětmi krmítko v libovolném tvaru. Střed konstrukce ale nechte otevřený pro zrní a nezapomeňte ani na bidýlka.

Krmítko pro ptáčky z lego kostek
Pinterest

4. Plechové krmítko

Nevyhazujte plechovou konzervu a vytvořte z ní krásné krmítko pro ptáčky. Jak na to? Nejdřív odstraňte z plechovky víčko a nalepte k jedné straně tavnou pistolí bidýlko. K tomu můžete použít například několik slepených špejlí nebo tyčku od nanuku. Pak do poloviny otvoru pevně připevněte kus kartonu, aby se ptačí zob z plechovky nevysypal. Nakonec tavnou pistolí přilepte po celém obvodu plechovky obmotaný provaz, aby krmítko vypadalo přírodněji.

Plechové krmítko
Pinterest

5. Krmítko pro ptáčky z pomerančové kůry

Zrní můžete nasypat i do vydlabané a očištěné kůry od pomeranče, kterou pak zavěsíte na větev stromu. Pokud chcete krmítko větší, použijte kůru od grepu nebo kokosového ořechu. Pokud menší, skvěle poslouží citron.

Krmítko pro ptáčky z pomerančové kůry
Pinterest

6. Krmítko pro ptáky z lahve od vína

Jakoukoliv láhev od vína lze proměnit v DIY krmítko pro ptáčky. Láhev se obvykle zasazuje do dřevěného rámu s plochým dnem a stačí ji naplnit ptačím zobem. Když ptáci zrní vyzobou, gravitace se postará o to, aby byla krabička stále plná. Toto krmítko se dobře hodí na otevřenou verandu nebo terasu.

Krmítko pro ptáky z lahve od vína
Pinterest

7. Krmítko pro ptáčky v krabici od mléka

Dalším snadným způsobem, jak vyrobit závěsné krmítko pro ptáčky, je použití krabic od mléka nebo džusu. Stačí jen vyříznout otvory pro krmivo a na zavěšení a pak krabici libovolně dozdobit. Nezapomeňte ani na bidýlka. Ta můžete vyrobit z vařečky nebo dřevěných tyček.

Krmítko pro ptáčky v krabici od mléka
Pinterest

8. Krmítko pro ptáčky z dřívek od nanuků

Krmítko pro ptáčky lze snadno vyrobit i z levných dřevěných špachtlí. Jejich krása spočívá v tom, že se dají snadno slepit a lze z nich postavit krmítko libovolné velikosti. Do konstrukce můžete zabudovat otvory pro snadný přístup k zrní nebo je můžete po dokončení vyříznout.

Krmítko pro ptáčky z dřívek od nanuků
Pinterest

9. Krmítko pro ptáčky ze sklenice

Využijte sklenici jako krmítko pro ptáky. Pro zavěšení omotejte provázek kolem sklenice, vařečku umístěte pod provázek a oba konce provázku zavažte kolem větve na stromě. Pak už jen zbývá sklenici naplnit ptačím zobem.

Krmítko pro ptáčky ze sklenice
Pinterest

10. Krmítko pro ptáčky z plastového kolena

Povaluje se vám v garáži nevyužité plastové koleno? Využijte ho na výrobu krmítka! Vyvrtejte z každé strany kolena jednu dírku. Vyvrtanými otvory pak provlečte řetízek, do kolena nasypte ptačí zob a krmítko zavěste na strom či terasu.

Krmítko pro ptáčky z plastového kolena
Pinterest

11. Krmítko pro ptáčky z toaletní ruličky

Z toaletních ruliček můžete vytvořit spoustu dekorací, ale i jednoduché krmítko pro ptáčky. Stačí potřít ruličku medem a pak ji obalit zrním. Ruličkou následně provlečete provázek a zavěsíte na větev stromu. Uvidíte, jak si ptáčci pochutnají.

Krmítko pro ptáčky z toaletní ruličky
Pinterest

12. Krmítko pro ptáčky ze skořápek očechů

Ptáčci milují ořechy. Nalepte buráky a rozlousknuté vlašské ořechy na kus prkna, který můžete přitlouct na strom nebo položit na parapet okna. Je to velmi jednoduchý, ale účinný nápad.

Krmítko pro ptáčky ze skořápek očechů
Pinterest

13. Krmítko pro ptáčky z čajové konvice

Na výrobu krmítka si připravte starou čajovou konvici, zrní a lůj, dřevěnou tlustou špejli, tavnou pistoli a provázek na zavěšení. V hrnci roztavte lůj a vsypte do něj ptačí zob. Na dno konvice pomocí tavné pistole připevněte dřevěnou tyčku a hrnek naplňte teplou směsí. Pak už je stačí zavěsit provázek za ouško konvice na strom. Případně můžete konvici naplnit pouze slunečnicovými semeny.

Krmítko pro ptáčky z hrnečku nebo čajové konvice
Pinterest

Pokud si na výrobu krmítka netroufáte, vyberte si již hotové:

Autor článku