Vyhledávač nábytku a dekorací

Jak zateplit podkroví? Jde to i svépomocí a s omezeným rozpočtem

Dana Halušková
01.09.2022

Jistě dobře víte, že teplý vzduch stoupá nahoru. Izolace podkroví je tedy jednou z nejúčinnějších metod, jak v domě udržet příjemnou teplotu při co nejnižších nákladech. Můžete se do toho pustit sami nebo si vzít na pomoc profesionály. S odhadem ceny, volbou materiálu i celým postupem vám rádi poradíme.

Zateplením můžete hodně ušetřit

Izolace střechy a zateplení podkroví patří mezi nejúčinnější možnosti, jak dlouhodobě udržet teplo v domě. Pokud celou akci zvládnete zrealizovat ještě před zimou, rozhodně se vám to vyplatí. Ceny energií totiž stále stoupají a právě těmito částmi domu uniká velké množství tepla. Ideální čas je právě teď, na přelomu léta a podzimu. V podkroví už není nesnesitelné horko, ale zároveň budete mít hotovo před prvními mrazy.

Na kolik izolace střechy vyjde

Celkové výdaje se odvíjí nejen od typu a kvality materiálu, ale také od rozlohy podkroví a případné odměny řemeslníkovi. Nejlevněji vás vyjdou sklolaminátové desky a role, i za ně však zaplatíte minimálně 40 až 50 tisíc korun.

Začnete od podlahy, a to doslova

Čas, peníze i námahu vám ušetří zateplení dřevěné podlahy. A nemusí být nijak zvlášť zachovalá. I starou podlahu můžete bez problému narovnat a zaizolovat. Slouží k tomu tepelně izolační desky, které se umisťují na podklad upravený sádrokartonem a parotěsnou fólií. Potom už se jen spojí speciálním lepidlem a po jeho vytvrdnutí je možné položit novou nášlapnou vrstvu. 

Vyberte vhodný materiál

Nejčastěji se používá sklolaminát, případně foukaná izolace z celulózových nebo minerálních vláken. Výhodou celulózy je, že dokonale pokryje celý prostor a dostane se i do méně dostupných míst. Zatímco se skelnou vatou ušetříte, lépe se s ní pracuje a v případě potřeby ji velmi jednoduše odstraníte. 

Co dalšího budete potřebovat

 • parotěsnící fólii
 • rošt
 • sádrokarton nebo OSB desky či překližku
 • nůžky
 • speciální tekuté lepidlo
 • lepicí a těsnicí pásku
 • sponkovačku
 • AKU vrtačku

Postup

Pokud jste šikovní a máte s podobnou prací zkušenosti, zateplení střechy určitě zvládnete svépomocí. Navíc vám to zabere jen 3 až 4 dny. V opačném případě si raději sjednejte odborníky.

 1. Ještě než se pustíte do práce, domluvte si konzultaci se statikem. Ten určí nosnost i celkový stav krovu a na základě toho přesně určí, jak ho zpevnit.
 2. Potom připravte samotnou střechu, která musí zajistit dokonalou ochranu domu před povětrnostními podmínkami. Nezapomeňte ji tedy zkontrolovat a případně i opravit.
 3. Vytvořte kotvící rošt, do kterého se izolace vsazuje. Většinou se dělá z dřevěných latí či ocelových profilů a má horizontální i vertikální prvky. Rozměrově musí být o několik centimetrů menší než výplň, díky tomu vše ještě lépe utěsníte.
 4. Teprve ve čtvrtém kroku aplikujte izolační materiál, který vkládejte do jednotlivých polí roštu. Nejlépe bude izolace držet, pokud budete postupovat odspoda nahoru.
 5. Nakonec přichází na řadu parotěsnící fólie. Díky té nepronikne do konstrukce vlhkost z interiéru. Aby ale fungovala dokonale, utěsněte ji kvalitní lepicí páskou.
 6. Nakonec se zaměřte na střešní otvory, rohy a další detaily. V těchto částech buďte obzvlášť opatrní, izolaci zdvojujte a připevňujte lepicí páskou.
 7. Pak už zbývá jen estetická úprava pohledové vrstvy. Kromě sádrokartonu může být podkroví z OSB desek nebo také z překližky. Hlavní je stmelit spoje, srovnat povrch a použít vhodný nátěr.

Pozor na bezpečnost

Kvůli skleněným vláknům, prachu a dalším nečistotám používejte při práci v podkroví ochranu dýchacích cest. Vaše oblečení by mělo mít dlouhé rukávy i nohavice. A pro jistotu si vezměte i ochrannou přilbu, protože nikdy nevíte, kde narazíte na vyčnívající hřebíky nebo jiné ostré předměty. Opatrní buďte i při pohybu! Chodit byste měli pouze po stropních trámech a používat překližkové nosné desky.

TIP: Při zateplování míst, kudy vedou elektrické rozvody a kabely, požádejte raději o asistenci elektrikáře.