Vyhledávač nábytku a dekorací

Jak se zbavit vlhkosti a plísně v bytě či domě? Definitivně a bez stresu

Lenka Gazdová
02.10.2021

Těžký a zatuchlý vzduch jako v prádelně, vlhké mapy a plísně na zdech, dlouhé sušení prádla či orosená okna. Pokud vám to zní povědomě, je téměř jisté, že vás trápí příliš vysoká vlhkost v bytě, která nezpůsobuje pouze estetické problémy, ale i zdravotní. Jaká je ideální vlhkost v bytě, jak ji změřit a jak bojovat proti přílišné vlhkosti, která je ideálním prostředním pro plísně? Poradíme vám.

Proč je nadměrná vlhkost v bytě problém

Zvýšená vlhkost v bytě má za následek tři hlavní problémy:

 1. Praktický: Špatně schne prádlo nebo podlaha po vytírání, rosí se okna, oblečení ve skříních vlhne a zapáchá.
 2. Estetický: Na stěnách se tvoří nevzhledné mapy, černé skvrny a plísně.
 3. Zdravotní: Vlhký a těžký vzduch se nejen špatně dýchá, což vede k rychlejší únavě, ale je také ideálním prostředím pro množení plísní, hub, virů a bakterií, jež mají negativní dopad na zdraví. Nejvíce ohroženými skupinami jsou malé děti, které ještě nemají vyvinutou imunitu, a starší osoby, které mají imunitu oslabenou.

Jaká je optimální vlhkost v bytě

Ideální vlhkost v bytě či domě je 45–60 %. Při vyšších hodnotách dochází ke vzniku plísní, zdravé ale nejsou ani příliš nízké hodnoty. Například v panelových bytech bývá vlhkost vzduchu pouze kolem 30 %, což je nezdravé stejně jako příliš vlhký vzduch.

Jak změřit vlhkost v bytě

Pro běžné účely slouží měřič vlhkosti neboli vlhkoměr, který se podobá teploměru. Měřič vlhkosti může být samostatný nebo v kombinaci s teploměrem či hodinami, analogový nebo digitální – potřebujete-li co nejpřesnější výsledek, volte digitální. Cena vlhkoměrů pro běžné účely se většinou pohybuje do 1 000 Kč.

K měření vlhkosti zdiva, omítek či dřeva slouží profesionální vlhkoměry, jejichž cena se pohybuje v řádech tisíců. Spíše než jejich nákup se tak vyplatí na měření pozvat odborníky, kteří dokáží vlhkost nejen změřit, ale také pomoci s jejím odstraněním  – zvláště pokud se jedná o problém většího rozsahu.

Jak změřit vlhkost v bytě
Pixabay

Jak se zbavit vlhkosti v bytě: prevence a odstranění

Příčiny vysoké vlhkosti tkví často již v samotné stavbě – nejčastěji se vyskytuje ve starých cihlových domech, chatách a chalupách nebo naopak novostavbách. Problémem bývá špatná izolace a materiály, nevhodně zvolená okna či nedostatečné vyschnutí stavby. Tyto nedostatky sami neodstraníte, můžete však přijmout preventivní opatření, která růstu vlhkosti zabrání. Jaká?

 • V novostavbě více topte: minimálně první zimní sezónu, někdy i dvě. Projeví se to sice na účtu za topení, ušetříte si ale spoustu starostí v budoucnosti. Na stěny v novostavbách se také nedoporučuje lepit tapety – vysoušení stěn se tím zpomalí.
 • Pravidelně větrejte: především máte-li plastová okna. V létě nechte okna otevřená celý den, v zimě větrejte krátce a intenzivně. Nemůžete-li mít okna otevřená celý den, používejte mikroventilaci.
 • Nezvyšujte vlhkost: nejvíce vlhkosti vzniká při vaření, sprchování, koupání a sušení prádla. Vlhkost při vaření vyřešíte digestoří (a otevřením okna), na prádlo si pořiďte sušičku a při koupání nezapomeňte zapínat ventilátor – pokud na něj bylo při stavbě či rekonstrukci zapomenuto, pořiďte si do koupelny pohlcovač vlhkosti. Troufáte-li si, sprchujte se studenou vodou.
 • Nestavte nábytek těsně ke zdi: bránili byste proudění vzduchu – a pravidelně stěny za nábytkem kontrolujte.
 • Kontrolujte i další kritické prostory: stěny u podlahy, kolem oken a dveří na balkon či terasu, rohy a spáry dlažeb. U rodinných domů pak navíc střechu, okapy a rozvody vody a topení.
 • Uklízejte: důležité je pravidelné vynášení a mytí odpadkového koše, kolem kterého se množí spousta bakterií, a mytí a dezinfekce lednice a mrazáku.
 • Dezinfikujte: víte-li o místech, kde se často tvoří plíseň, pravidelně je umývejte a dezinfikujte přípravky na plísně.
 • Udržujte klimatizaci: máte-li klimatizaci, nezapomínejte na pravidelné čištění a výměny filtrů.
 • Vybírejte vhodné pokojové rostliny: některé druhy rostlin zvlhčují vzduch a jsou tedy nevhodné. Jiné vám ale naopak s absorpcí vlhkosti pomohou.
 • Vyměňte koberce: jsou opomíjené, ale vlhkost dokážou zvyšovat leckdy více, než bychom chtěli. Dávejte je tedy pravidelně chemicky čistit a zbavíte se nejen vlhkosti, ale také roztočů.

Pokud preventivní opatření nezaberou, například pokud se jedná o starší domy či chalupy, je třeba vlhkost začít řešit o něco důsledněji. Jaké máte možnosti?

 • Klimatizace: primárně slouží k ochlazení vzduchu, jejím vedlejším efektem je ale také vysoušení. Pozor však na její správné používání – klimatizace nastavená na příliš nízkou teplotu může způsobovat zdravotní problémy.
 • Odvlhčovač vzduchu: elektrický přístroj snižuje a udržuje hladinu vlhkosti, odstraňuje zápach zatuchlého vzduchu a zabraňuje množení plísní, bakterií a mikrobů. Pro použití v domácnostech je nejoblíbenější menší odvlhčovač vzduchu, přenosný nebo na kolečkách. Oproti pohlcovači vlhkosti je hlučnější, zvládne však odvlhčit větší prostory.
 • Pohlcovač vlhkosti: obejde se bez elektřiny – vlhkost absorbují náplně, například tablety nebo granule. Mezi nejoblíbenější patří Ceresit stop vlhkosti. Výhodou je malá velikost a tichý chod, díky čemuž se hodí i do koupelen, ložnic nebo skříní s oblečením. Nevýhoda je vzhledem k velikosti zřejmá: pro větší místnosti nebo závažnější problémy s vlhkostí je nedostatečný.
 • Profesionální vysoušeč vlhkosti: přichází na řadu v případě řešení následků závažnějších událostí, jako je vytopení. Pořizovací cena je vysoká, a tak se vyplatí zapůjčení, případně přizvání firmy na likvidaci vlhkosti.

Jak se zbavit plísně na zdi? Jde to i bez chemie

Ačkoli jste dělali vše, co jste mohli, na zdech se objevila plíseň. Jak se jí zbavit?

 • Oškrábejte omítku, nejlépe za pomoci vody s příměsí chlóru.
 • Než začnete, položte na zem folii, do které plesnivou omítku po oškrábání zabalíte a okamžitě vyhodíte.
 • Ošetřete zeď přípravky na odstranění plísní, většinou jsou ve formě spreje.
 • Nechte stěnu pořádně uschnout, ideálně za doprovodu důkladného větrání.
 • Naneste novou omítku a malbu, obě se složením zabraňujícím tvorbě plísní.

Nechcete používat agresivní látky? Vyzkoušejte některý z těchto tipů:

 • Jedlá soda: Jedlou sodu smíchejte s vodou v poměru 1:1, tím vám vznikne pasta, kterou následně ošetříte postižené místo. Nechte ho oschnout a pak zeď vydrhněte kartáčem a otřete vlhkým hadříkem.
 • Grep: Grep rozkrojte a každou část v místě řezu zasypte jedlou sodou. Následně s nimi postižené místo důkladně potřete.
 • Chytrá houba: Jedná se o mykoparazitickou řasovku, která dokáže zlikvidovat jiné houby a plísně. Aktivní mikroflóra je nepatogenní, nenapadá rostliny, zvířata ani lidi. Sama z ošetřeného zdiva vymizí.

Jakmile se plísně na zdi zbavíte, nenechte se ukolébat úspěchem a dodržujte všechna výše výše uvedená preventivní opatření. Pokud už víte, že se problém opakovaně vrací, pořiďte si rovnou také odvlhčovač vzduchu nebo pohlcovač vlhkosti.