14 tipů, jak zútulnit váš obývák snadno a rychle

Publikace: 17.09.2021

Útulný domov dělají malé detaily, které dodají prostoru osobitý nádech a změní ho k nepoznání. Abyste si nemuseli lámat hlavu s tím, jaké detaily to jsou, připravili jsme pro vás 14 tipů, jak snadno a rychle zútulnit obývák a udělat z něj dokonalé místo pro relax.

1. Využijte koberce klasické, vrstvené i závěsné

Koberce jsou vděčnou klasikou, jak zútulnit obývací pokoj. Tradiční řešení ale můžete využít i netradičně – zavěste koberec na zeď nebo koberce vrstvěte. Případně, pokud máte velký obývák, použijte několik menších koberců v různých dekorech a rozdělte jimi místnost do zón. 

 Co se vám může hodit:

2. Obklopte se polštářky a dekami

Další klasika, kterou nelze nezmínit. Polštářky různých barev a vzorů nikdy nezklamou a čím více jich použijete, tím útulnější vzhled bude váš obývák mít. Koupit si můžete již hotové polštářky nebo, pokud jste tvořiví, látku v metráži, ze které vyrobíte své vlastní osobité potahy. Přebytky látky lze použít třeba na prostírání v jídelně, čímž krásně sjednotíte celý interiér. V zimním období je pak naprostou nezbytností měkoučká hřejivá deka. 

Co se vám může hodit:

3. Seďte na zemi

Sezení na zemi je běžné v mnoha kulturách – leckde je běžné na zemi i jíst. Ačkoliv dnes existují různé sedací vymoženosti, zdravotníci se stále častěji shodují, že sezení na podlaze pomáhá udržovat přirozené zakřivení páteře a lidé díky tomu sedí vzpřímeněji a mají lepší držení těla. Tento způsob sezení navíc navozuje jedinečnou atmosféru vřelosti, pospolitosti a uvolněnosti. Zkuste dát na zem ratanovou či bambusovou rohož doplněnou polštáři na sezení, pufy nebo nízký sedací nábytek v japonském stylu a budete mile překvapeni, jak útulný domov jste získali.

Co se vám může hodit:

4. Zažehněte oheň

Oheň již od pradávna symbolizoval teplo domova. Kromě obvyklých svíček si můžete teplé hřejivé paprsky užívat s biokrbem, který funguje na biolíh a při jeho provozu nevzniká žádný kouř, zápach ani škodlivé zplodiny, takže ho lze bez obav použít i v bytě. Velice luxusně vypadá biokrb zavěšený na zdi.

Co se vám může hodit:

5. Provoňte domov smyslnými vůněmi

Co vás jako první doslova praští do nosu, když přijdete k někomu na návštěvu? Ano, je to vůně, která navozuje příjemnou atmosféru. Sáhněte po difuzérech, které na rozdíl od aromalampiček působí dlouhodobě, a navíc vypadají velice elegantně.

Co se vám může hodit:

6. Staňte se pěstiteli

Že nemáte květiny protože vše spolehlivě zahubíte? Nevzdávejte se a pátrejte po druzích, které snesou i ledabylejší péči. Kromě toho, že se budete radovat z pěstitelských úspěchů, vám zeleň navodí uklidňující atmosféru a květináče vytvoří báječnou dekoraci – naším tipem je samostatný solitérní květináč, do kterého umístíte více druhů rostlin včetně těch převislých. V případě, že vám živé květiny přece jen nic neříkají, zkuste útulnou atmosféru vytvořit umělými květinami. Ty už jsou dnes od těch pravých téměř nerozeznatelné.

Co se vám může hodit:

7. Zavěste květináče a další dekorace z macramé

Macramé neboli drhání frčí ve všech různých formách, z nichž nejčastější jsou závěsné květináče, lapače snů nebo tapisérie. Koupit si můžete již hotové výrobky nebo kreativní sady, které obsahují vše potřebné k tvorbě vlastního výrobku.

Co se vám může hodit:

8. Rozbijte prostor vzory a barvami

Je vaše sedací souprava s křeslem v neutrálních odstínech?  Rozbijte celý prostor barvami a vzory! Aktuálně jsou oblíbené geometrické. Kromě již zmíněných polštářků, dek a koberců to mohou být tapety, samolepky na zeď nebo velké obrazy. Stále modernější je také vymalovat jednu stěnu tmavou barvou (například černou či tmavě modrou), která dodá velice zajímavý kontrast.

Co se vám může hodit:

9. Vytvořte malý umělecký koutek

Věnujete se hudbě či umění? Neschovávejte vaše vybavení do skříní! Malířský stojan v rohu a ledabyle opřená kytara jsou dekorace, které v místnosti vyčarují příjemně uvolněnou atmosféru. Nemáte umělecké ambice? Použijte malířský stojan jako originální věšák nebo si pořiďte retro gramofon.

Co se vám může hodit:

10. Nebojte se popustit uzdu fantazii

Už dlouho zálibně pokukujete po doplňku nebo nábytku, které se ostatním zdají tak trochu divné? Zapomeňte na konvence, útulnost je tvořena také přidáním kusu osobnosti majitele. Pokud to nepřeženete a nesklouzete ke kýči, můžete jedině získat.

Co se vám může hodit:

11. Recyklujte starý nábytek

Byli jste někdy v antikvariátu? Ne? Obrovská škoda. Dají se tam totiž najít doslova poklady, které mohou překvapivě dobře fungovat dohromady s moderním interiérem. A někdy nemusíte chodit ani příliš daleko – stačí opravit starý nábytek po babičce.

Co se vám může hodit:

12. Začněte znovu číst

Kdy jste si naposledy přečetli knížku? Knihy jsou nejen skvělým způsobem, jak se odpoutat od projíždění Facebooku, ale také velice pěkná a sofistikovaná dekorace – a to buď klasicky v knihovničce nebo třeba jako stojan pod lampu či desku konferenčního stolku.

Co se vám může hodit:

13. Přidejte dotek přírody

Přidat do interiéru přírodní prvek není nikterak těžké, stačí si koupit nábytek či doplňky ze dřeva, ratanu, bambusu či mořské trávy. Nebo můžete jít originálnější cestou, vyrazit do lesa, nasbírat materiál a pustit se do výroby vlastních věnců, aranžmá ve vázách, sošek nebo, jste-li zručnější, nábytku.

Co se vám může hodit:

14. Umístěte pohovku do centra pozornosti

Sedací souprava lákající k odpočinku je to, co dělá obývák obývákem. Máte-li dostatek místa, nepřirážejte ji ke zdi či do rohu, ale udělejte z ní centrální bod místnosti. Návrat k prvním bodům článku, tzn. hromada polštářků a vrstvení koberců, už budou jen třešničkou na dortu.

Co se vám může hodit:

Autor článku

Lenka Gazdová

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, vystudovaný knihkupec, později designér v kuchyňském studiu a nyní průvodce a copywriter na volné noze. Veškeré profese, kterým jsem se věnovala nebo stále věnuji, odráží mé hlavní zájmy, jimiž jsou cestování, čtení, psaní a bytový design. Kromě nich také kočky, vaření, jóga, tvorba videí nebo péče o zahradu. Ze svých profesí a zálib čerpám zkušenosti pro psaní článků, které dnes pomáhají statisícům lidí.“