Účinné tipy, jak odstranit vteřinové lepidlo během chvilky

Publikace: 29.09.2022

Vteřinové lepidlo je skvělý pomocník, který dokáže zázraky během mrknutí oka. Slepí rozbité nádobí, nábytek a je šikovnou pomůckou při kreativních pracích. Avšak nehody se dějí. Co dělat, pokud se vteřinové lepidlo dostane na nevhodné místo a čím ho odstranit? Vyzkoušejte naše účinné tipy.

Jak odstranit vteřinové lepidlo z kůže?

Nehody se stávají a ty spojené s vteřinovým lepidlem na kůži, hlavně na prstech, si snad každý z nás pamatuje velmi dobře. S následujícími tipy se však můžete bolestivému odstraňování lepidla vyhnout. Jak?

  • Teplá voda: Jestliže vteřinové lepidlo ještě úplně nezaschlo, natočte horkou vodu a přidejte do ní trochu mýdla či saponátu. Následně postižené místo ponořte do lázně a nechte chvíli působit. Voda lepidlo rozlepí, případné zbytky snadno odrolíte.
  • Olej, vazelína nebo máslo: Pokud již lepidlo zaschlo, potřete kůži kuchyňským olejem, mastným mlékem na ruce, vazelínou nebo třeba máslem. Mastnota lepidlo uvolní a vy ho tak jednoduše sloupnete. Jestliže tento krok nepomůže, nesnažte se dále o násilné rozlepování. Místo toho vyzkoušejte některý z dalších tipů.
  • Odlakovač na nehty: Sáhnout můžete i po odlakovači na nehty, který obsahuje mimo jiné aceton. Nakapejte pár kapek na vatový tampon a kůži potřete. Snažte se o co nejkratší kontakt, abyste pokožku zbytečně nevysušili. Pokud nemáte rádi chemikálie, zkuste přírodní cestu pro odstranění vteřinového lepidla z kůže. Na postižené místo aplikujte citronovou šťávu.
  • Sůl: Prsty navlhčete a poté je vložte do misky se solí. Sůl obalí pokožku a vytvoří směs podobnou peelingu. Do misky můžete přidat i trochu vody a sůl vetřít do kůže.

Pokud vám lepidlo na kůži nevadí, můžete se spolehnout na regenerační schopnost pokožky. Po dvou dnech se sekundové lepidlo rozlepí samo a zbydou pouze malé zbytky.

Jak odstranit vteřinové lepidlo z plastu?

Podařilo se vám při manipulaci s lepidlem potřísnit plast? Namočte papírovou utěrku do vody s čisticím prostředkem, přiložte ji na skvrnu a nechte působit alespoň jednu hodinu. Vteřinové lepidlo se následně uvolní.

Další možností je ocet či vysokoprocentní líh, kterým zbytek vteřinového lepidla přetřete a následně dočistíte saponátem. Rozhodně se však vyvarujte odlakovači na nehty!

Jak odstranit vteřinové lepidlo z monitoru?

Na monitor můžete zkusit použít odstraňovač vteřinového lepidla, který naleznete v každém obchodě pro kutily. Takový produkt funguje jako ředidlo, jež nepoškozuje povrchy plastů či jiných materiálů. Skvěle funguje i utěrka z mikrovlákna s obsahem alkoholu, která je určena na citlivé povrchy.

TIP: Každý přípravek vždy nejprve vyzkoušejte na malé ploše, aby byla zřejmá reakce povrchu.

Jak odstranit vteřinové lepidlo ze dřeva?

Vteřinové lepidlo je velmi přilnavé ke dřevu, přesto se nemusíte bát, že byste ho neodstranili. Stačí sáhnout po osvědčeném odlakovači na nehty s acetonem. Skvrnu potřete navlhčeným hadříkem s pár kapkami odlakovače a následně zbytky lepidla odstraňte gumovou špachtlí.

Odlakovač můžete nahradit i vazelínou. Na vteřinové lepidlo namažte velkou vrstvu vazelíny a nechte působit celou noc. Plochu poté očistěte papírovou utěrkou.

Skvrna nemusí zmizet ani přes veškerou snahu. Než abyste zkoušeli nekonečné pokusy s odlakovačem, který dřevo může poškodit, raději zkuste prostředek z obchodu, jenž najdete v drogeriích a v obchodech s kutilskými produkty. Další možností je dřevo zbrousit a přelakovat.

Jak odstranit vteřinové lepidlo z oblečení?

Vteřinové lepidlo může omylem ulpět i na textilu. Jak ho rychle a bez následků dostat z oblečení?

Nejprve vyzkoušejte vodu – skvrnu namočte do vody, která lepidlo postupně uvolní. Pokud skrvna nemizí, sáhněte po pracím gelu. Tričko potřete malým množstvím přípravku, následně opláchněte a nechte volně uschnout.

Jestliže obyčejná voda nepomohla, můžete vyzkoušet jedlou sodu a ocet. Na skvrnu aplikujte přiměřené množství jedlé sody a pokuste se ji co nejvíce vtlačit do textilie. Nechte působit alespoň 20 minut a následně skvrnu zakápněte malým množstvím octa, poté místo opláchněte. Pokud na textilii zůstane jemný prášek, seškrábejte ho.

Oblečení, které není možné prát v pračce, nezkoušejte jakkoliv sami ošetřovat, ale odneste ho rovnou do čistírny.

Jak odstranit vteřinové lepidlo ze skla a kovu?

Sklo a kov jsou materiály, které lepidlo nevpijí do sebe. Nečistoty zůstávají na povrchu, díky čemuž se nemusíte bát vnitřního poškození. 

Účinně se vteřinového lepidla zbavíte ve třech krocích. Nejprve předmět potřete čistým acetonem nebo ředidlem. Chemikálie skvrnu rozpustí. Zbytky pak můžete seškrábat žiletkou, šroubovákem nebo škrabkou na brambory.

Lepidlo je možné namazat i technickým mazivem, které zbytky odmastí. Nakonec nezapomeňte předmět otřít čistým hadříkem nebo utěrkou.

Na co si dát pozor?

Vteřinové lepidlo je skvělým pomocníkem nejen v domácnosti, ale i v kanceláři, dílně nebo ve skladu. Jak jsme si na výše zmíněných tipech ukázali, jeho odstranění není tak složité. Stále je však nutná jistá obezřetnost.

Přestože odborníci tvrdí, že pro většinu lidí není vteřinové lepidlo na kůži škodlivé, u některých jedinců může vyvolat alergii v podobě dermatitidy, kdy se po několika dnech objeví vyrážka. Pokud se vám při manipulaci lepidlo dostanete do očí, nosu, úst nebo ho rovnou spolknete, okamžitě navštivte lékařskou pohotovost.

Jestliže pro odstranění vteřinového lepidla zvolíte odlakovač, nejprve se ujistěte, že obsahuje aceton. Před použitím vyzkoušejte, jak reaguje s předmětem, který chcete očistit. V některých případech může odlakovač způsobit změnu barvy.

Pokud se tak stane, zvolte raději čistý 100% aceton. Pamatujte však, že tato chemikálie funguje jako rozpouštědlo, které je extrémně hořlavé. Pracujte s ním proto pouze v dobře větrané místnosti. Stejně jako u odlakovače, tak i u acetonu proveďte testovací použití, jímž se ujistíte, že zašpiněnému předmětu neuškodíte.

Autor článku

Kristýna Kršňáková

Kristýna Kršňáková

Redaktor

„Jmenuji se Kristýna a vystudovala jsem obor Elektronická kultura a sémiotika na fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze. Hledání informací a psaní článků je pro mě tedy hračka. Nejvíce mě baví testování a srovnávání produktů, protože tak mohu pomoci lidem, kteří chtějí investovat své peníze do kvalitního zboží. Dokážu pokrýt velké množství oblastí, mou opravdovou vášní je však kosmetika, nábytek a potřeby pro mazlíčky.“