Jak přebarvit kuchyňskou linku? Zkuste krycí barvy, lazury i laky

Publikace: 21.07.2022

Pořízení nové kuchyně je finančně i časově náročné. Pokud tedy bydlíte v pronájmu nebo máte omezený rozpočet, podívejte se i po jiných možnostech. Kromě omyvatelné tapety se nabízí také nový nátěr kuchyňské linky. Zvládnete to svépomocí, přitom se celá místnost změní k nepoznání. S výběrem odstínu, typem barvy i celým postupem vám rádi poradíme.

Moderní odstíny a efekty

Že nevíte, jak kombinovat barvy v kuchyni? V posledních letech patří k nejpopulárnějším kuchyňské linky v neutrálních tónech, tedy v bílé, šedé nebo béžové. Prosazují se ale i některé pastely, například starorůžová, jemně žlutá či světle zelená. Naopak výrazné barvy jsou zatím na ústupu, podobně jako transparentní lazury. Hodně ale záleží na konkrétním stylu kuchyně i celého bytu, někdy je tedy lepší řídit se osobním vkusem nebo názorem odborníků.

Tip redakce:

Chystáte se na kompletní malování kuchyně, ale chybí vám inspirace? Poradíme, jaké barvy do kuchyně zvolit, abyste se v ní cítili opravdu dobře.

Typy barev podle požadovaného efektu i odolnosti

Jestliže chcete nechat vyniknout strukturu dřeva, sáhněte po lazuře. Výrazné neprůhledné barvy ale docílíte jedině s krycím nátěrem, pod který předem aplikujete ještě základovou barvu. V takovém případě doporučujeme barvy s označením DIY, případně také shabby chic. A dostupné jsou i verze, se kterými vytvoříte efektní patinu.

Kuchyňské prostředí klade na barvu poměrně vysoké nároky. Aby tedy nátěr vydržel co nejdéle, vybírejte raději kvalitní a voděodolné varianty. Sice jsou o něco dražší, ale ušetříte si díky nim spoustu času i námahy.

Jak změnit barvu kuchyňské linky
zdroj: Depositphotos

Latexové nebo akrylové barvy?

Latexové barvy  – jak už název napovídá, tyto barvy obsahují latex. Díky tomu dobře přilnou ke každému povrchu, a navíc mají lehkou konzistenci, jsou snadno omyvatelné a výborně kryjí už v jedné vrstvě. 

Akrylové barvy se naopak vyznačují vyšší propustností, a tak se nevyhnete základovému nátěru a v některých případech ani většímu množství vrstev. Latexovým barvám se nevyrovnají ani v odolnosti vůči vlhkosti nebo mastnostě. Na druhou stranu vás potěší nižší cenou a dlouhou životností.

Výhody a nevýhody barev ve spreji

Trendem poslední doby se stávají barvy ve spreji, se kterými zvládne pracovat opravdu každý. Dostupné jsou snad ve všech žádaných odstínech, a navíc s nimi kromě plošných nátěrů můžete vytvářet i různé ornamenty a další ozdobné prvky. Využijete je tedy i na ostatní nábytek a doplňky v celém bytě, ne jen v kuchyni. 

Počítejte ale s vyšší cenou než u klasického balení a také myslete na to, že jde z 90 % o barvy akrylátové. Nekryjí tedy tak dobře a nejsou vhodné na laminátové povrchy.

Připravte si:

  • brusný papír, případně houbičku,
  • odstraňovač laku,
  • váleček nebo štětec,
  • vhodnou barvu a případně i základový nátěr,
  • vlhký hadřík.

Postup:

V ideálním případě dvířka linky vysaďte a veškeré kování odšroubujte, práci vám to výrazně urychlí a usnadní. Pokud si na to netroufnete, oblepte úchytky a kování krycí páskou. 

Nyní už se můžete pustit do samotného natírání kuchyňské linky. Pokud používáte krycí nátěr, zbytky původní barvy odstraňovat nemusíte. Povrch dvířek i ostatních částí je ale nutné předem odmastit, nejlépe technickým benzínem.

Naopak lazura vyžaduje odstranění zbytků barvy i laku. Ideální je pro tyto účely brusná houbička, která celý povrch krásně vyhladí. Starý lak s ní odstraníte také, ale snadněji se vám určitě bude pracovat se speciálním chemickým odstraňovačem. Ať už se rozhodnete jakkoliv, nakonec nezapomeňte dvířka otřít vlhkým hadříkem, aby byla dokonale čistá.

Jakmile máte povrch připravený, rovnoměrně na něj naneste základovou barvu a nechte ji minimálně 24 hodin schnout. Teprve potom můžete aplikovat vybranou barvu. Většinou stačí jedna vrstva, ale záleží na materiálu i požadovaném vzhledu. Jestli použijete váleček nebo štětec, záleží jen na vás. Lazury se aplikují výhradně štětcem, a to na čisté dřevo bez laku nebo základové barvy. 

Jak zrenovovat kuchyňskou linku z laminátu?

I laminát je možné natřít nebo nalakovat, ale jen za určitých podmínek. Když se rozhodnete pro barvu, musí jít o krycí variantu, lazuru použít nelze. Většinou se nespletete se speciální víceúčelovou barvou nebo latexovým nátěrem pro interiérové použití.

Dřevěná linka nabízí spoustu možností

Dřevo je krásné samo o sobě, mnohdy ho tedy stačí jen nalakovat. Bude díky tomu lépe vypadat a déle vydrží. Pokud má ale vaše dřevěná linka nejlepší roky za sebou, řešením je speciální krycí barva na nábytek, která se hodí i na dvířka z akrylátu.

Zrenovujte celý prostor

Jak změnit barvu kuchyňské linky tedy už víte. Proč ale zbytek barvy nepoužít také na vybrané kousky nábytku nebo doplňky? Design kuchyně díky tomu pěkně sjednotíte a zároveň zamezíte plýtvání. 

Na závěr můžete ještě vyměnit kování dvířek a také oživit pracovní desku. Někdy ji stačí natřít nebo opatřit speciální fólií. Jindy bude nutná výměna za odolné, ale cenově dostupné lamino či dřevotřísku. Kuchyňská linka díky tomu získá luxusnější a modernější vzhled, přesto vám bude stačit i poměrně nízký rozpočet.

Autor článku

Dana Halušková

Dana Halušková

Redaktor

„Tématu bydlení se aktivně věnuji několik posledních let. Svůj velký podíl na tom má i magazín Homago, pro který píši od roku 2021. K mým oblíbeným tématům patří bytový design, výběr nábytku a doplňků, ale také úklid nebo zahradničení. Zároveň mě baví recenze e-shopů a rozhovory s majiteli značek.“