Hexagonová dlažba: Stylový obklad, který nezestárne

Publikace: 21.09.2022

Hexagonová, šestihranná nebo voštinová dlažba je aktuálním žhavým trendem ve světě bydlení. Zdaleka se však nejedná o novinku, hexagon se v interiérech objevuje již pěknou řádku let. Bez nadsázky o něm tedy můžeme říct, že se jedná o nadčasový obklad.

Hexagon: staronový trend ve světě obkladů

Hexagonový obklad zaznamenává raketový růst a aktuálně patří mezi nejžhavější trendy ve světě obkladů. A není se co divit, i jednobarevný šestihranný obklad dodá interiéru originální nádech, krásu propracovaných designových vzorů pak předčí jen máloco. Další výhodou je fakt, že se hexagon hodí do všech typů interiérů od venkovských až po minimalistické.

Šestihranné dlaždice však nejsou žádnou novinkou, jejich používání v interiérech odstartovalo ve velkém již v roce 1900, kdy se pokládaly především na podlahy.

Samotný tvar hexagonu je znám ještě mnohem déle. V dřívějších dobách mu dokonce byla připisována magická moc – věřilo se, že šestiúhelník dokáže chránit proti zlým duchům.

Kde lze hexagon obklad použít a jak ho vybrat?

Hexagonové dlažby a obklady se nejčastěji používají v kuchyních, koupelnách nebo vstupních halách, sloužit ale mohou i jako dekorace a propojovací prvek celého interiéru – vezměte několik dlaždic a zkuste je umístit na zeď do obýváku místo obrazu. Působivé, že?

Jak vybrat hexagon obklad či dlažbu?

Při výběru zohledňujeme podobně jako u dalších typů obkladů několik parametrů:

  • Účel použití: Je důležitý pro výběr správných vlastností dlažby. Například hexagon dlažba do koupelny a kuchyně by měla být protiskluzová, obklad za kuchyňskou linku a do koupelny otěruvzdorný a dlažba na terasu mrazuvzdorná.
  • Velikost: Drobná mozaika vypadá krásně, zvažte však náročnost údržby vzhledem k množství spár – obecně jsou na obklad vhodnější větší dlaždice, nikoli však ty největší, které se hodí spíše na podlahu.
  • Materiál: Hexagon obklad může být skleněný, keramický či porcelánový, dlažba je obvykle hlavně keramická. Volba materiálu je zcela na vašem vkusu, vždy však dbejte na to, aby byly dlažba i obklad dostatečně pevné a měly ty správné vlastnosti pro váš účel použití.
  • Povrchová úprava: Nejčastější je mat nebo lesk, setkat se ale lze i se strukturovanými povrchy. Matný povrch vypadá elegantněji a snadněji se udržuje, lesk navodí luxusní dojem. Strukturovaný povrch je o něco náročnější na údržbu a tak se hodí spíše jako doplňkový obklad.

Hexagon obklad: otázky a odpovědi k instalaci

Je instalace šestihranných dlaždic náročnější?

Ano, je. Vzhledem k tvaru je třeba extra pozornost a pečlivost, na rozdíl od klasického obkladu tak instalace zabere více času a často vyžaduje i práci profesionála – také u něj se pro jistotu ptejte na reference a zkušenosti.

Jak řezat hexagon obklad?

Chcete-li při řezání šestihranných dlaždic dosáhnout co nejlepších výsledků, doporučujeme si zapůjčit profesionální nástroje. V půjčovně vám také poradí, jaké kotouče jsou vhodné na váš typ obkladu a vysvětlí vám základy ovládání řezačky.

Jak dokončit okraje šestihranné dlaždice?

Nejjednodušší zakončení je pomocí plastových či nerezových lišt. Pokud však chcete elegantnější řešení, můžete například u dveří zapustit dlaždice pod zárubeň. Probíhá-li obklad přes roh, je nejčistší tzv. kamenická spára, tu však zvládne jen profesionál.

Je hexagonová dlažba drahá?

Cena hexagonové dlažby je stejně jako u jiných typů dlažeb ovlivněna designem, materiálem, zpracováním a značkou, proto se může diametrálně lišit. Jednoduché vzory lze pořídit od cca 350 Kč/m², za originální design však můžete zaplatit až několikanásobně více.

Autor článku

Lenka Gazdová

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, vystudovaný knihkupec, později designér v kuchyňském studiu a nyní průvodce a copywriter na volné noze. Veškeré profese, kterým jsem se věnovala nebo stále věnuji, odráží mé hlavní zájmy, jimiž jsou cestování, čtení, psaní a bytový design. Kromě nich také kočky, vaření, jóga, tvorba videí nebo péče o zahradu. Ze svých profesí a zálib čerpám zkušenosti pro psaní článků, které dnes pomáhají statisícům lidí.“