Jak si vyrobit svíčku? 3 jednoduché návody, podle kterých to zvládnete i vy

Publikace: 27.11.2022

Voňavé, příjemné na pohled a zútulňující interiér. To jsou svíčky. Jejich výrobu doma zkusily mnohé šikovné ruce. A pokud patříte mezi ty, které výroba svíček minula, třeba vás právě tento článek inspiruje a vytvoříte díky tomu osobitý dárek pro své blízké.

Jaký vosk použít?

Ke svíčkám a jejich výrobě neodmyslitelně patří vosk; bez této pomůcky není možné žádnou svíčku vyrobit. Po jakém vosku sáhnout?

Vybrat je možné z různých druhů, pro začátek doporučujeme vosk včelí, parafínový, sojový či gelový. Každý vosk má své vlastnosti, na to je důležité myslet i při výrobě. Pojďme si jednotlivé typy představit.

 • Včelí vosk: Včelí vosk je materiál, který lidstvo využívá již tisíce let. Kromě medu včely produkují jako vedlejší produkt také vosk. Po sklizni úlu se vosk upraví a prodává – nejčastěji v předválcovaných plátech, blocích či deskách.
  Výhodou včelího vosku je jeho vůně. Jelikož vzniká vedle medu, sdílí jeho typickou sladkou vůni. Nevýhodou je však cena, která může být vyšší než u jiných vosků.
 • Parafínový vosk: Nejběžnější a zároveň velmi univerzální vosk, z něhož se svíčky tvoří jak v domácnostech kutilů, tak v obchodech. Parafín je variabilní vosk, díky různým bodům tání se používá od nejjednodušší tvorby až po tu nejsložitější. Důležitou otázkou je, jak vzniká parafínový vosk? Parafín je vedlejším produktem rafinace ropy. Z tohoto důvodu ekologické firmy parafín k tvorbě svíček nepoužívají.
 • Sojový vosk: Alternativou může být sojový vosk, který vznikl jako náhrada za parafín. I s tímto produktem lze pracovat při různých teplotách, avšak neumožňuje velkou kreativitu. Sojový vosk je vhodný pro směsi do nádobových svíček. Výhodou sojového vosku je cena, sehnat ho můžete levněji než včelí vosk.
 • Palmový vosk: Další „zelenou“ alternativou je palmový vosk. Na rozdíl od sójového vosku je velmi křehký, a proto i levnější. Práci s tímto voskem nedoporučujeme začátečníkům, jelikož je potřeba velká trpělivost a zkušenosti.
 • Gelový vosk: Tento produkt, který vznikl syntézou pryskyřice a minerálního oleje, není z povahy vosk, avšak chová se tak. Na různých bodech varu se taví, udržuje vůni i barvu. Hlavní předností je jeho průhlednost. Gelový vosk je čirý a připomíná tak zamrzlou vodu, proto se z něj vyrábí suvenýry, které si můžete přivézt z dovolené.

Co bude potřeba na domácí výrobu svíček?

K výrobě svíček je nutné si obstarat důležité pomůcky, bez nichž se nedá pracovat. Jsou jimi:

 • vosk,
 • knot,
 • nádoba, v níž bude svíčka (např. sklenička, zbylá nádoba od vypálených svíček, malá zavařovací sklenice),
 • vůně a barva.

 Dále budete potřebovat předměty, které máte ve vlastní domácnosti:

 • hrnec a kastrol,
 • špejle,
 • nůžky,
 • kolíček, dřevěné špachtle, dřívko od nanuku,
 • lepidlo.

Toto jsou základní pomůcky, které budete potřebovat k výrobě svíček doma. V případě, že budete mít tvořivější náladu a dostanete chuť vyrobit osobitější svíčku, pak vás mohou inspirovat následující pomůcky:

 • esenciální oleje,
 • kávová zrnka,
 • trocha medu,
 • usušené bylinky,
 • trochu jiná nádoba (rozbitá sklenička, čajový hrníček, dóza od bonbónů),
 • voskové barvy.

Jak vyrobit svíčku? 3 návody na výrobu svíček

Říkáte si, jak vyrobit svíčku? Pak se nebojte složité alchymie! Jakmile se zdokonalíte v základním postupu, můžete zkusit složitější svíčky.

Základní postup na domácí výrobu svíček

Pomůcky: všechny pomůcky pro základní výrobu svíček jsou zmíněny výše.

 1. Připravte si nádobu. Dovnitř vložte knot – nejlépe tak, aby byl uprostřed. Lepicí pistolí přilepte kovový plíšek na dno nádoby.
 2. Postavte hrnec na sporák a přidejte do něj vosk, který postupně nechce rozpustit podle jeho teploty varu.
 3. Nezapomínejte míchat!
 4. Jakmile je vosk kompletně rozpuštěný, přidejte barvivo a vůni.
 5. Mezitím si připravte kolíček a špejli (či jinou alternativu). Na hranu nádoby přiložte špejli, kterou připevníte kolíčkem ke knotu. Díky tomuto kroku se knot nehne.
 6. Rozpuštěný horký vosk nalijte do nádoby. Poté nechte vosk vychladnout.
 7. Po vychladnutí odstřihněte knot na požadovanou délku.
zdroj: Pinterest

1. Recept na domácí svíčku pro milovníky kávy

Milujete vůni kávy? Chcete, aby váš domov voněl jako kavárna? Pak zkuste tento postup s vůní kávy a vanilky. Pro tento typ svíčky doporučujeme využít sojový vosk.

K základním potřebám budete navíc potřebovat:

 • kávová zrna,
 • vanilkový lusk (či vonný vanilkový olej),
 • špejle navíc.

Postup:

 1. Nejprve je nutné roztavit sojový vosk. K tomu si vezměte nádobu naplněnou voskem a vložte ji do hrnce s trochou vody tak, aby se vosk zahřál na střední teplotu.
 2. Do vosku přidejte několik kávových zrn a nakrájené vanilkové lusky (ty nahradí vonného vanilkového oleje). Vosk zamíchejte špejlí nebo naneste další vrstvu vosku.
 3. Nakonec dozdobte nádobu kávovými zrnky pro efekt. Po ztuhnutí vosku ořízněte knot.

Tip: Vůni kávy má v oblibě spousta lidí. Díky tomu bude tato svíčka skvělým dárkem pro vaši rodinu či přátele. Aby byl výsledek estetický pro oko, obyčejnou nádobu nahraďte starším hrníčkem, který ve vašem domově jen lapá prach.

zdroj: Pinterest

2. Výroba svíčky ze zbytků vosku

Tuto situaci zná asi každý z nás. Po vypálení svíčky na dně pokaždé zbyde trocha vosku. Co se zbytky? Máme pro vás návod, jak vyrobit svíčku ze zbytků vosku.

Navíc bude potřeba: 

 • vyhořelé svíčky,
 • nádoba (nejlépe jedna ze svíček),
 • rukavice do trouby,
 • plech do trouby, který se může poničit.

Postup:

 1. Předehřejte troubu na teplotu, při které se vosk roztaví – většinou je to 170 stupňů (vždy přihlédněte ke znalosti své trouby). Dejte si pozor, aby teplota nebyla příliš vysoká. V takovém případě by mohlo dojít k uvolňování aromatických olejů do vzduchu.
 2. Na starý plech umístěte svíčky a vložte do trouby.
 3. Než se svíčky roztaví, na dno nové sklenice nalepte knot.
 4. Po roztavení si prohlédněte vosky a vyberte z nich nepořádek (zbytky sirek apod.)
 5. Roztavený vosk nalijte do nové nádoby. Zvlášť dbejte na to, aby nová vrstva vosku přišla na vychladlou. 

Tip: Staré nádoby od zbytků vosku můžete znovu použít. Po odlití vosku je vypláchněte horkou vodou.

zdroj: Pinterest

3. Výroba svíčky z včelího vosku

Nejste fanouškem svíček ve skle? Pak zkuste vyrobit válcovou svíčku z včelího vosku. Tento postup se liší od výše zmíněných typů svíček a zvládnou ho i malé děti.

K základním potřebám budete potřebovat:

 • pláty včelího vosku.

Postup:

 1. Na vhodnou plochu položte plát s voskem. Odřízněte knot, který bude delší než vosk alespoň o ¾ na každé straně (čím delší, tím lepší).
 2. Knot položte na okraj listu, opatrně ho zatlačte do vosku a obalte po celé délce. Zvlášť dbejte na to, aby nevznikla žádná vzduchová bublina.
 3. Jakmile je knot vtlačen ve vosku, začněte jemně manipulovat s plátem. Pomalu rolujte svíčku tak, aby byla po celé délce rovná. Dávejte si pozor, abyste ani jednu stranu nerolovali rychleji.
 4. Máte hotovo? Pak jemně zatlačte okraj plátu. Jelikož z obou konců čouhá knot, vyberte si tu stranu, která vypadá lépe. Na té knot odstřihněte o rozumnou délku, na druhé knot odstřihněte úplně.
zdroj: Pinterest

Jak vyrobit knot?

Knoty lze samozřejmě zakoupit v hobby marketech. K domácí výrobě svíček ale patří i výroba vlastních knotů. Postup je jednoduchý a zvládne ho prakticky každý.

Budete potřebovat: 

 • knot na svíčky (běžně lze zakoupit několik metrů),
 • vosk v pastilkách nebo starší svíčku,
 • plát alobalu,
 • nůžky, kleště,
 • kolíčky na prádlo.

Postup:

 1. Nastříhejte si knot tak, aby byl delší, než je výška nádoby (alespoň o 7 cm). V tomto případě platí heslo „více je více“. Je lepší vyrobit delší knot než kratší.
 2. Z alobalu vystřihněte „prkénko“ na knot.
 3. Ve vodní lázni rozehřejte vosk, do něhož vložíte knot. S knotem manipulujte pouze kleštěmi.
 4. Jakmile knot nasákne vosk, vytáhněte ho. Vosk tuhne rychle, proto s ním musíte manipulovat velmi rychle.
 5. Knot zavěste na šňůru na prádlo a přichyťte ho kolíčkem.
 6. Mezitím si vystřihněte z alobalu kolečko. Nemělo by být příliš malé. Do něj udělejte otvor, jímž protáhnete uschlý knot.
 7. Ke vzniklému plíšku zafixujte knot pomocí kleští.

Výroba svíček jako dárek?

Povedené svíčky můžete věnovat! Vaše blízké potěší dárek přímo s jejich oblíbenými vůněmi. Nezapomeňte na to, že hezky nazdobenou svíčku můžete při nesprávném balení poničit. Abyste této chybě předešli, zvolte organzové sáčky. Tento praktický obal nejen, že dodá vaší svíčce zajímavý vzhled, ale i provoní jiné dárky.

Autor článku

Kristýna Kršňáková

Kristýna Kršňáková

Redaktor

„Jmenuji se Kristýna a vystudovala jsem obor Elektronická kultura a sémiotika na fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze. Hledání informací a psaní článků je pro mě tedy hračka. Nejvíce mě baví testování a srovnávání produktů, protože tak mohu pomoci lidem, kteří chtějí investovat své peníze do kvalitního zboží. Dokážu pokrýt velké množství oblastí, mou opravdovou vášní je však kosmetika, nábytek a potřeby pro mazlíčky.“