Tradiční i moderní podzimní dekorace, které zútulní váš domov

Publikace: 08.09.2021

Inspirujte se barvami podzimu a užijte si toto nádherné roční období v teple domova. Stačí si pořídit stylové podzimní dekorace, jako jsou svíčky, sezónní věnce, světýlka nebo sušené květy. A pokud raději tvoříte a chcete ušetřit, můžete si DIY podzimní dekorace vyrobit úplně sami. Vždyť kdy jindy vám dává příroda tolik možností?

Svíček není nikdy dost

Přichází období luxusních vonných svíček Yankee Candle nebo WoodWick. Právě druhé jmenované jsou oblíbené díky dřevěným knotům. Ty při hoření praskají a vydávají uklidňující zvuky, téměř jako dřevo v krbu. Ani na podzim se ale nemusíte vzdávat minimalistických čajových svíček, které vám možná zbyly z letních měsíců. Všechny přitom můžete v jedné místnosti rafinovaně zkombinovat. Spoustu inspirace na podobné podzimní dekorace do bytu najdete například na Pinterestu.

Budiž světlo

Hřejivou atmosféru vytvoří nejen již zmiňované svíčky, ale také různá světýlka, světelné řetězy a další dekorativní osvětlení. Záleží jen na vás, jestli si vyberete jednoduché varianty, které místnost jemně prozáří nebo nepřehlédnutelné závěsné dekorace ve výrazných barvách. Pokud nechcete světýlka věšet jen klasicky z bodu do bodu, využijte lahve od vína, zavařovací sklenice nebo skleničky od marmelád, do kterých světýlka jednoduše vložíte. A protože dnes existují i světýlka s úložným místem na baterky ve tvaru zátky, nemusí si dělat starosti, kam s nevzhlednou krabičkou.

Měkkost a pohodlí

Nejen moderní městský byt, ale také chalupu na venkově zútulní nejrůznější plédy, přehozy a deky. Jde o jeden z nejrychlejších a nejlevnějších způsobů, jakým můžete váš interiér vkusně oživit. Navíc nikdy nevíte, kdy se budou hodit i z praktického hlediska. Vždy totiž dokážou příjemně zahřát a zajistí maximální pohodlí. Vsaďte třeba na jasně oranžovou deku z jemného mikrovlákna, která vám poskytne maximální komfort.

Období květin létem nekončí

Ani na podzim nezapomínejte na květiny. Ve vázách budou v tomto období lépe než kdy jindy vypadat sušené slunečnice, slaměnky, heřmánek nebo řebíček. Dobře vypadají jak samostatně, tak v zajímavě zkombinovaných aranžmá.

Pokud by sušené květy nebyly vaším šálkem kávy, zkuste podzimní dekorace do truhlíku. Jestliže rostlinám vytvoříte dobré podmínky, můžete některé druhy pěstovat celoročně. Základem je zainvestovat do kvalitních dřevěných truhlíků, které mají dobrou tepelnou izolaci. Nejlépe se v takovém prostředí bude dařit vřesu, břečťanu či buxusu.

Moderní podzimní věnce

V posledních letech jsou oblíbené i sezónní věnce, které spojují krásu sušených a čerstvých květin. Ty slouží hlavně jako podzimní dekorace na dveře a okna nebo na stůl, ale s trochou kreativity pro ně najdete i jiné využití. Chcete si vyrobit vlastní věnec, který upoutá každou vaši návštěvu? Stačit vám k tomu bude slaměný nebo polystyrenový korpus, tavná pistole, případně vázací drát a samozřejmě materiál na ozdobení. Na věncích skvěle vyniknou větvičky s plody jeřabin, hloh, nejrůznější trávy nebo ptačí zob.

Podzim jako malovaný

Vždy nemusíte sahat jen po skutečných podzimních dekoracích z listí, kaštanů nebo šišek. Každou místnost ozdobí i minimalistické nebo naopak výrazné obrazy s těmito motivy. A pokud umíte sami kreslit nebo malovat, nechte se inspirovat přírodou a znázorněte ji svým osobitým stylem, se kterým určitě budete slavit úspěch.

Barvy a vzory letošního podzimu

Ani tentokrát nic nezkazíte zemitými barvami, které jsou trendem každý podzim. Pokud ale chcete být maximálně in, pořiďte si také doplňky v moderní šedé, žluté nebo tmavě zelené, která bude hitem letošního roku. A na vzestupu jsou i odvážné potisky, vzory a zářivý lesk.

DIY aneb výroba podzimní dekorace

Ne všechny dekorace musíte nutně kupovat, některé si můžete vytvořit i sami, například z listů, kaštanů nebo větví. A klidně zapojte i děti, bude je to určitě bavit, a navíc si procvičí jemnou motoriku. Stále větší oblibě se rovněž těší různé DIY kurzy, kde si dokonale vyčistíte hlavu od běžných starostí a naučíte se, jak vyrobit podzimní dekorace. Nakonec si s nimi ještě můžete vyzdobit byt nebo někoho obdarujete.

A vydat se můžete i na dýňové farmy. Na podzim je to ideální příležitost na výlet nejen s dětmi. Uděláte si tam totiž krásné tematické fotky, doplníte zásoby a třeba si vyrobíte i nějaké podzimní dekorace z dýní.

Líbí se vám podzimní dekorace z papíru a kartonu? Zkuste například výrobu papírové dýně v populárním boho stylu, případně jen jednoduché skládané javorové listy.

Autor článku

Dana Halušková

Dana Halušková

Redaktor

„Tématu bydlení se aktivně věnuji několik posledních let. Svůj velký podíl na tom má i magazín Homago, pro který píši od roku 2021. K mým oblíbeným tématům patří bytový design, výběr nábytku a doplňků, ale také úklid nebo zahradničení. Zároveň mě baví recenze e-shopů a rozhovory s majiteli značek.“