Jak se zbavit blech v bytě a u domácích zvířat? Máme řešení

Publikace: 23.08.2022

Blechy dokážou pořádně potrápit nejen domácí mazlíčky, ale také člověka, přičemž štípance od blech jsou jen malým střípkem v mnohem širším problému. Způsobit mohou i alergie, kožní problémy či přenos parazitů, například tasemnice. Naučte se, jak poznat blechy u psa a kočky či v bytě a jak se jich zbavit.

Druhy blech: co o nich víme?

Blechy jsou známé již zhruba 60 milionů let, během nichž se ústní ústrojí proměnilo – vzhledem k parazitickému způsobu života – ze základního kousavého na bodavé a savé. V současnosti žije na světě zhruba 2 500 druhů blech, v České republice je jich kolem 90 druhů.

Nejčastějšími u nás známými druhy jsou blecha kočičí, psí, ježčí, králičí, lidská, holubí nebo slepičí. Z nichž nejběžnější je blecha kočičí, kterou lze najít u 98 % zablešených koček a 92 % zablešených psů

I když se specifika jednotlivých druhů blech odlišují, je pro ně společná velikost těla 1 až 8 mm, zploštělý tvar, krátká, sotva znatelná tykadla, zakrnělé oči (blecha rozeznává jen světlo a tmu), ostny, které pomáhají udržet se srsti, a dlouhý druhý a třetí pár končetin umožňující doskočit do průměrné vzdálenosti 20 cm a výšky 15 cm. Blechy ale rozhodně neuvidíte vyskakovat ze zvířecí srsti, daleko charakterističtější je čilý pohyb.

A jak vypadá životní cyklus blechy? Vajíčka klade samička po páření v několika snůškách na různá místa a celkově jich dokáže naklást až 500! Doba vývoje vajíčka se pohybuje mezi 5 až 16 dny v závislosti na druhu a teplotě. 

Z vajíček se líhnou chlupaté, červovité, beznohé larvy se silnými kusadly, které slouží k přijímání potravy v podobě organických zbytků (trus, zaschlá krev) od dospělých blech. Posledním stádiem larválního vývoje je kokon, z něhož se během cca 10 dní vyvine dospělá blecha.

Blechy pro svoji přeměnu z larvy na dospělého jedince potřebují teplo, vlhko a hostitele. Chlad, sucho a nedostatek potravy je dokáže zabít. Špatná zpráva ovšem je, že jsou schopné zalézt pod nábytek či do hloubky koberce, kde jsou chráněné. Příliš nepotěší ani fakt, že pokud larva nemá ideální podmínky pro vývoj, neznamená to, že zahyne – může přežít až půl roku, dospělá blecha pak zvládne bez potravy (krve) přežít až rok!

Druhy blech: co o nich víme?
zdroj: CDC / Unsplash

Nejčastější mýty o blechách, které nejsou pravda

S blechami se pojí řada mýtů, které mohou být při boji s nimi stejně škodlivé, jako parazit samotný. Jaké to jsou?

Blecha psí na člověka nejde.

Je pravdou, že blecha preferuje zvířecí srst a kůži, nicméně v okamžiku, kdy nemá dostatek potravy, neváhá ani s napadením člověka.

Když není blecha vidět na zvířeti, nemůže být v domácnosti.

Omyl, který je příčinou toho, proč se vám možná nedaří zbavit psa či kočku blech. Na vašem mazlíčkovi totiž žijí pouze dospělé blechy. Jedinci v dalších vývojových stádiích (kterých je až 95 %) žijí ve vnějším prostředí = ve vaší domácnosti, zejména pak tam, kde se zvíře nejvíce pohybuje (pelech, škrabadlo, postel, sedací souprava apod.).

Pes i kočka jsou odblešení, další kroky nejsou potřeba.

Vzhledem k životnímu cyklu blechy a výše uvedené schopnosti přežít ve vnějším prostředí, je jednorázové odblešení pouze jedním dílkem úspěchu v boji s tímto parazitem. Pokud chcete být v boji s blechami úspěšní, je třeba celý problém vnímat komplexně a podniknout také nezbytné preventivní kroky (viz níže).

Kočka žijící v bytě nemůže mít blechy.

U koček žijících pouze v domácnosti je sice riziko malé, stále tu však je – vajíčka jim můžete přinést vy na oblečení či botách.

Blechy jsou největší problém v létě.

Je pravdou, že vlhko a teplo blechám svědčí více než chlad, jelikož však může kukla přežít i více než 100 dní, jsou blechy problémem celoročním, nikoli pouze sezónním. V boji proti nim byste tedy neměli polevovat ani přes zimu.

Blechy jsou známkou špinavé domácnosti.

Zanedbaná hygiena samozřejmě může přispět k rozmnožení blech, objevit se ale mohou i v naprosto dokonale čisté domácnosti – k tomu, abyste si je přinesli domů, stačí kontakt s jakýmkoliv zablešeným zvířetem.

Nejlepší zbraní proti blechám je prevence

Je-li řeč o prevenci proti blechám u domácích mazlíčků, je naprostým základem zdravá a vyvážená strava a pravidelná péče o srst. Hned poté následují antiparazitika ve formě sprejů, šamponů, kapek nebo obojků, u nichž je zásadní pohlídat si expiraci, respektive délku působení a účinnosti. Pro kočky jsou obecně nejvhodnější kapky a spreje, u obojků existuje riziko odmítnutí, ztráty či v nejhorším případě uškrcení.

Vyzkoušet lze také přírodní přípravky v podobě esenciálních olejů, blechy nesnášejí například cedr nebo eukalypt, před jejich použitím se však ujistěte, že nejsou pro zvíře zdravotně závadné.

I přes veškerou a sebedokonalejší péči se může stát, že vaše kočka či pes blechy chytnou, svým zvířatům byste tedy měli věnovat dostatečnou pozornost a nepodceňovat změny v jejich chování.

Jak poznat blechy u domácích zvířat?

Jak jsme již zmínili, blechy z kožichu nevyskakují, takže si jich nemusíte vždy hned všimnout. Prvními příznaky tak mohou být změny chování, mezi které patří zvýšená nervozita, neklid nebo citlivost na pohlazení.

Při bližším ohledání si pak lze všimnout vajíček v podobě oválných perleťových kuliček o velikosti cca 0,5 mm nebo blešího trusu, který připomíná zrníčka mleté kávy a lepí se k srsti. U zvířat se světlou srstí pak lze velice snadno vidět hemžící se blechy. Další průvodní jevy se mohou lišit dle typu zvířete.

Jak poznat blechy u kočky a psa?
zdroj: Peggy_Marco / Pixabay

Jak poznat blechy u kočky?

Jakmile se kočka neustále drbe, neprospí celý den jako obvykle, neustále za vámi chodí, dožaduje se pozornosti nebo dokonce začne náhle čůrat mimo svůj záchod, jedná se o neklamnou známku toho, že se s ní něco děje. V pokročilejším stádiu lze vidět podrážděnou kůži a strupy.

Jak poznat blechy u psa?

Na rozdíl od kočky, která svůj problém projeví náhlým zvýšením pozornosti o vaši osobu, může u psa dojít až k agresivnímu chování. Dalším průvodním jevem je škrábání, a to zejména v oblasti krku, hlavy a ocasu, kde se blechy soustřeďují nejvíce. Dále lze pozorovat zarudnutí kůže, škrábance, vypadávání srsti a v nejhorším případě i záněty, které jsou způsobeny alergickou reakcí na kousance a psí sliny.

Jak se zbavit blech u domácích zvířat?

Odblešení psa či kočky by mělo probíhat vždy neprodleně po zjištění problému. Rozhodně ho neodkládejte, vzhledem k rozmnožovacím schopnostem blech byste si mohli zadělat na pěkný problém.

Jak se zbavit blech u kočky a psa?
zdroj: Pdsa.org.uk

Jak se zbavit blech u kočky?

Koupel kočky je možná první, co vás napadne, není to však nejvhodnější. Kočky nemají vodu rády, takže by takový pokus neskončil úplně nejlépe, a to zejména u dlouhosrstých koček, u kterých je celý proces ještě náročnější.

Nejdříve tedy hřebenem na blechy vyčistěte srst od trusu a vajíček a následně aplikujte antiparazitikum v podobě spreje nebo kapek (pipetka, roztok, spot-on). Na trhu se lze setkat s výrobky, které lze použít pro dospělé kočky i pro koťata, na zvíře i na pelíšek, vždy však používejte přípravky určené výhradně pro kočky! Antiparazitika pro psy totiž mohou obsahovat permethrin, který je pro kočky toxický.

Jelikož se napoprvé nemusí podařit odstranit 100 % všech vajíček, je vhodné aplikaci přípravku zopakovat jako preventivní krok, interval použití záleží na konkrétním přípravku.

Jak se zbavit blech u psa?

U psa je likvidace blech o něco jednodušší než u kočky – umyjete ho speciálním šamponem na blechy. Účinných přípravků, které blechy spolehlivě usmrtí, je dnes celá řada, mezi nejoblíbenější patří například Arpalit. Po umytí psa vyčešte hřebenem na blechy, který odstraní zbývající usmrcené jedince, trus a vajíčka. 

Pokud váš pes vodu nesnese, lze použít i sprej. Myslete ale na to, že pokud jsou se psem často v kontaktu děti, může pro ně být sprej toxický. 

Jakmile jste psa zbavili jeho trápení, bude v případě většího poškození nutné doplnit vitamíny (stravou + pečující kosmetikou), které pejskovi pomohou s hojením a obnovením kůže a srsti.

Posledním krokem je pak pravidelná preventivní aplikace antiparazitik. Nejlepší je obojek, který je sice dražší, zato je ale účinný až 8 měsíců (dle typu obojku). Je-li obojek delší, můžete jeho konec odstřihnout a dát ho psovi do pelechu.

Nezapomeňte: Ať už si všimnete jako první blech v bytě nebo na zvířeti, měli byste k jejich likvidaci přistupovat vždy komplexně, tzn. neodblešovat pouze zvíře či postižené místo, ale vše najednou. Zvláštní pozornost byste pak měli věnovat pelíškům a místům, kde se kočka či pes nejčastěji pohybují. Jen tak lze zabránit tomu, aby se u vás líhly stále nové a nové blechy.

Nezapomeňte na odčervení kočky a psa

Blechy u psa či kočky jsou problémem nejen z důvodu svědění a zánětů kůže, ale také kvůli riziku přenosu tasemnic a dalších parazitů. Samozřejmostí by tak mělo být nejen odblešení, ale také odčervení kočky a psa, které se provádí pomocí tablet nebo past, a to již od štěněcího/kotěcího věku.

Pokud pravidelné odčervení kočky nebo psa neprovádíte, rozhodně ho udělejte neprodleně poté, jakmile u vašeho miláčka zjistíte přítomnost blech.

Blechy v bytě: rozpoznání, odstranění a prevence

Pokud má váš pes či kočka tmavou srst, je možné, že si problému všimnete dříve na sobě či v domácnosti – navíc se u vás mohou blechy objevit i v případě, že žádné zvíře nemáte. Jak poznat blechy v bytě a následně se jich zbavit, poradíme níže.

Jak poznat blechy v bytě?

Přítomnost blech v bytě poznáte podle kousanců na sobě nebo podle vajíček bílé barvy či trusu velikosti namleté kávy, které se nejčastěji vyskytují na sedačkách, v kobercích a dalších textiliích.

Štípance od blech: jak vypadají a co na ně zabírá?

Za jak dlouho zmizí štípanec od blechy a jak ho poznáte? Štípance od blech jsou seřazené do pravidelných řad a objevují se obvykle pod ohyby kolem a loktů, na krku, zádech a trupu, rukou, nohách a kolem kotníků. Štípance svědí a leckdy až pálí a objeví se kolem nich zhruba 1 centimetr velký zarudlý flek. Jste-li alergičtí, může se u vás rozvinout kopřivka, obvykle však kousance během několika hodin zmizí.

Jak se zbavit blech v bytě?

Hubení blech v bytě znamená nejen zničení dospělých jedinců, ale také vajíček a larev. Jak postupovat?

  • Zamáčkněte dospělé jedince.
  • Vyperte všechny textilie, které máte v domácnosti, a to včetně oblečení. Ideální je teplota 90 °C a následně napařovací žehlička.
  • Vysajte koberce, matrace, sedačky a další čalouněný nábytek. Pytlík do vysavače nezapomeňte okamžitě vyhodit.
  • Máte-li domácího mazlíčka, zaručeně nejvíce vajíček a larev bude v jeho pelechu, nejlepší je ho tedy vyhodit a pořídit nový.
  • Vydezinfikujte celý dům či byt. Co na blechy použít vybírejte s ohledem na to, zda s vámi žije pes, kočka nebo děti.

Na blechy můžete zkusit i babské rady, například domácí sprej z octa, který je považován za nejúčinnější a lze ho použít jak na dezinfekci místnosti, tak i na srst psa. Vyrobit si lze také domácí past na blechy, a to smícháním vody se saponátem, kterou v malých mističkách rozmístíte na noc po domě a nasvítíte (světlo přiláká blechy). Účinná je také sůl, je však nutné ji nechat na povrchu nasypanou alespoň 2 dny.

Prevence proti výskytu blech

Jednou z možností je eliminace textilních povrchů, to však není vždy 100% možné. Důležitý je tedy pravidelný úklid, a to zejména ve škvírách a hůře přístupných místech. Velmi dobře se osvědčily parní čističe. Prevencí mohou být také aromatické lampy a svícny obsahující cedr, levanduli, šalvěj, citron, kokos nebo eukalyptus. Samozřejmostí by mělo být pravidelné praní zvířecích pelíšků a škrabadel a čištění či rovnou výměna hraček.

Tip: Po úklidu nezapomeňte čistit filtry a vnitřní součástky vysavače, vajíčka a larvy v nich mohou snadno přežít a při ideálních podmínkách máte za pár dní blechy zpátky.

Pokud nic nepomůže, zavolejte odborníky

Jestliže se vám blechy vymkly z rukou a nedaří se vám jich zbavit žádným z osvědčených způsobů, je na řadě zavolat na jejich likvidaci odbornou firmu.  

Problém ale nemusí být pouze u vás a vašeho mazlíčka. Především pokud žijete v panelovém nebo činžovním domě, kde každý druhý člověk chová psa nebo kočku, bude třeba do boje proti blechám zapojit i sousedy.

Autor článku

Lenka Gazdová

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, vystudovaný knihkupec, později designér v kuchyňském studiu a nyní průvodce a copywriter na volné noze. Veškeré profese, kterým jsem se věnovala nebo stále věnuji, odráží mé hlavní zájmy, jimiž jsou cestování, čtení, psaní a bytový design. Kromě nich také kočky, vaření, jóga, tvorba videí nebo péče o zahradu. Ze svých profesí a zálib čerpám zkušenosti pro psaní článků, které dnes pomáhají statisícům lidí.“