Jak nejlevněji rozdělit pokoj na dva? Řešením může být paraván i zelená stěna

Publikace: 24.09.2021

Máte v bytě k dispozici zbytečně velkou místnost, ze které by šly vytvořit dvě? Pracujete doma na home office a potřebujete z obývacího pokoje vytvořit i pracovní koutek nebo chcete dopřát svým dětem více soukromí a rozdělit jejich pokoj na dva? Ať máte důvod k rozdělení místnosti jakýkoliv, poradíme vám, jak nejlevnější cestou využít svůj domov do posledního centimetru.

Jak rozdělit obývací pokoj

Nemusíte nutně provádět stavební úpravy, abyste rozdělili místnost na více částí. Bohatě vám postačí i strategicky umístěný nábytek nebo další cenově dostupné způsoby, které zvládne realizovat doma každý. Inspirujte se našimi tipy, čím rozdělit pokoj dva.

1. Paravány

Paravány jsou moderní řešení, ideální k dočasnému rozdělení pokoje. Poskytnou vám dostatečné soukromí a jsou zcela variabilní. Můžete je ozdobit nebo dokonce použít jako věšák. Navíc ho umístíte prakticky kamkoliv. Hodí se do dětského pokoje, obýváku, ložnice i do koupelny. Vybírat můžete z bohaté nabídky dekorů, materiálů i barev. Trendy jsou především dřevěné a kovové paravány.

Pinterest

2. Nábytek

Jedním ze způsobů, který se přímo nabízí pro rozdělení místnosti, je strategické umístění většího nábytku. Například větší sedací souprava skvěle oddělí odpočinkovou část obýváku od zbytku pokoje. K rozdělení můžete využít také regály nebo knihovnu, která vám poskytne dostatek soukromí a plné oddělení jednotlivých částí. I když nejste knihomol, poličky na knihy dodají vašemu obytnému prostoru estetický a vintage nádech.

Pinterest

3. Zelená stěna z rostlin

Milujete živé rostliny a patříte mezi zdatné pěstitele? Pak ze svých rostlin vytvořte živou zelenou stěnu, která se hodí do obýváku, ložnice nebo třeba pracovny. Skvěle vám poslouží závěsné květináče, police pro umístění ostatních květin nebo mřížka pro popínavé rostliny. Pohledově výrazněji a zajímavěji bude působit, když stěnu nasvítíte.

Pinterest

4. Koberce

Pro malé prostory, kam se žádná stěna navíc jednoduše nevejde, můžete využít optické rozdělení pomocí koberců. Umístěte kulatý přírodní koberec pod jídelní stůl a židle, další koberec se zajímavým vzorem pod sedačku a konferenční stolek. Jasně tak rozdělíte jednotlivé části místnosti.

Pinterest

Jak rozdělit dětský pokoj

Mít více dětí je vždycky radost. Sourozenci se ale mezi sebou rádi pošťuchují, proto potřebují i své soukromí. Jejich nevraživost můžete zmírnit díky vhodně rozdělenému pokoji. Poradíme vám, jak na to.

1. Závěsy

Přírodní látka a celá řada barevných kombinací? Řešení jako dělané pro dětský pokoj. Zvolte podobný nebo stejný vzor a materiál, který využíváte pro zatemnění oken a dosáhnete sladěného interiéru s příjemnou atmosférou. Vyhněte se ale tmavým závěsům, které v místnosti vytvoří tmu a vy tak budete muset pořizovat další osvětlení.

Pinterest

2. Skříně

Použijte nábytek jako příčku. Pokud to prostory dovolí, může pokoj rozdělit například skříň nebo regály, přístupné z obou stran. Mohou v nich být knihy, úložné boxy s hračkami i deskové hry. Jak ale rozdělit pokoj s jedním oknem? Místnost rozdělte jen do výšky parapetu, například komodou, aby do obou částí pokoje proudilo světlo.

Pinterest

3. Barevné schéma pro každou část místnosti

Proč malovat dětský pokoj jednou barvou? Pohrajte si s barvami tak, že opticky vytyčí jednotlivé části pokoje. Dvě nebo tři barvy s nábytkem a doplňky v podobných odstínech jasně určí, která část pokoje komu patří. Barevné rozlišení si děti mohou samy vybrat.

Pinterest

4. Posuvné věšáky na šaty

Do dívčího pokoje můžete k rozdělení místnosti využít posuvné věšáky na šaty. Ty mohou být doplněné regálem na boty, policemi či věšákem na kabelky. Místnost se díky nim opticky rozdělí a děti nabudou pocitu, že má každé svou část. A malý tip na závěr, když na pojízdné věšáky navíc pověsíte barevná ramínka na šaty, získá celý pokoj svěží a neokoukaný vzhled.

Pinterest

5. Žebřiny nebo stěna s uměleckými díly dětí

Tak jako se do obývacího pokoje hodí stěna z rostlin, v dětském pokoji zase udělá velkou parádu stěna s uměleckými díly vašich ratolestí, která dokáže funkčně rozdělit místnost na dvě. Skvěle vám poslouží kovová mřížka, na kterou pomocí kolíčků umístíte různé obrázky, vyrobené hračky ze školky či školy a fotografie, které jste doposud schovávali pouze ve fotoalbu. Dobrou službu odvedou také klasické žebřiny. Ty nemusíte dávat klasicky ke zdi, ale můžete s nimi opticky rozdělit prostor.

Pinterest

Autor článku