Malý podkrovní byt: 7 tipů, jak uspořádat nábytek

Publikace: 25.03.2022

Vybavit malý podkrovní byt nemusí být zase takový oříšek. Vtěsnat na pár metrů čtverečních obývací pokoj, kuchyni, ložnici, koupelnu a předsíň ale vyžaduje plánování a trochu té fantazie. Především je důležité správně rozmístit nábytek. Poradíme vám, jak na to.

1. Jak zařídit obývací pokoj v podkrovním bytě

Mnoho lidí dělá základní chybu a umisťuje pohovku a křesla pod šikmý strop, což není úplně praktické. Při vstávání ze sedačky se totiž lehce můžete uhodit do hlavy. Jděte na to tedy prakticky. Sedací soupravu dejte co nejdál od šikmého stropu a k šikmině umístěte například nízkou televizní komodu s televizí, malou knihovnu nebo pokojové rostliny.

2. Kam umístit postel

Stejně jako u pohovek se lidé dopouští základní chyby i u umístění postele. Místo pod šikminou však není ideální z mnoha důvodů. Jedním z nich je například špatné dýchání. Pod nízkým stropem totiž neproudí dostatek čerstvého vzduchu. Dalším důvodem je vstávání z postele, kdy se zejména vyšší jedinci mohou uhodit. 

Postel by měla být umístěna tak, aby byla dostupná z obou stran a s dostatečným prostorem pro vstávání. Rovněž umístění postele podél šikminy není vhodné. Při jakémkoliv chrutí se budete tlouct hlavou o nízký strop a ani stlaní postelí nebude příliš pohodlné. Pokud je to alespoň trochu možné, postavte postel tak, aby se čelo postele opíralo o rovnou zeď.

3. Úložné prostory

Při pořizování nábytku do půdního podkrovního bytu dbejte na to, jak velký prostor se pod šikminami nachází. Pokud má stěna od podlahy k začátku šikminy alespoň 170 cm, nemusíte se bát, že by se vám tam skříně či komody nevešly. V případě, že je stěna nižší, pořiďte si dostatečně hluboký nábytek, abyste nepřišli o úložný prostor. U vysokých skříní si dejte pozor, aby nezastínily podkrovní okno.

Jak zařídit malý podkrovní byt?

4. Pracovní koutek

S pracovním koutkem v podkrovním bytě si nemusíte dělat starosti. Nízký sešikmený prostor při sezení nijak neomezuje. Navíc pracovní stůl pod šikmým stropem působí útulně. Ideální je mít pracovní stůl po oknem, kde se nachází dostatek denního světla.

5. Jak rozdělit místnost

Malý podkrovní byt hravě rozdělíte pomocí jednoduchých triků. Jako první zkuste použít kusový koberec, kterým opticky vyhraníte obývací pokoj. Ložnici oddělíte od zbytku místnosti tak, že předělíte prostor vzdušným regálem, do kterého můžete umístit knihy, dekorace či suvenýry z cest.

K rozdělení místnosti můžete zkusit použít také barvy. Odpočinkovou zónu vymalujete jedním odstínem, pracovní koutek či ložnici jiným tónem. Dejte si ale pozor, aby k sobě barvy ladily.

6. Oblé prvky

Kulaté prvky dokážou rozbít rovné linie dlouhých místností. Vyzkoušejte například kulaté konferenční stolky, kulaté koberce nebo i kulatá stropní svítidla. Díky oblým tvarům se místnost opticky zvětší. Moc to s nimi ale nepřehánějte. Bohatě postačí 3–4 oblé prvky v bytě.

7. Nezapomeňte na správné osvětlení

V podkroví nezapomeňte na dostatek světla. Všechny jednotlivé kouty bytu, jako je odpočinková zóna, pracovní koutek nebo kuchyně, by měly být dobře osvětlené. Do tmavých koutů se hodí stojací nebo stolní lampy, které mohou být i designovým doplňkem.

Autor článku