Jaký nábytek se hodí k šedé podlaze? Vsaďte na minimalismus

Publikace: 29.12.2021

Šedá barva je favoritkou moderních domácností. Dokáže do interiéru dostat atmosféru klidu, působí nadčasově, nechá vyniknout ostatní barvy a je oblíbená zejména v minimalistickém stylu. Jaký nábytek a dveře ale k šedé podlaze zvolit, aby byl váš domov dokonale harmonický? Poradíme vám.

Šedá podlaha v interiéru je univerzální

Není šedá jako šedá. Šedých tónů existují stovky a rozdíly mezi nimi jsou opravdu velké. Nespornou výhodou této barvy je, že téměř jakýkoliv její odstín vytvoří v interiéru základ, který vám následně umožní použít další barvy. 

Šedá barva může na podlaze vyniknout v dekoru dřeva, dlažby, betonu nebo grafických vzorů. Mezi nejoblíbenější patří šedá vinylová podlaha, která skvěle odolává oděru i vodě, šedá plovoucí podlaha (laminátová) nebo betonová podlaha s jednolitým a hladkým povrchem bez spár.

Unsplash

Jaký nábytek k šedé podlaze?

Světle šedá podlaha se hodí do tmavých místností, kde zdůrazní světlo a otevře prostor. V případě, že si takový typ podlahy vyberete, zvolte tmavší nábytek na vyšších nohách, který dodá celé místnosti lehkost a vzdušnost. Na „těžký“ rustikální nábytek raději zapomeňte.

Tmavě šedá podlaha by naopak měla být vyvážena světlými stěnami a nábytkem. Pozor si dejte na to, že tmavé barvy zmenšují prostor, proto tuto podlahu volte spíše do větších místností.

Jaké barvy ladí k šedé?

Než začnete s nákupem nábytku v konkrétní barvě, zvažte, jaký efekt od interiéru očekáváte. Chcete, aby pokoj vypadal větší a vzdušnější, nebo ho naopak potřebujete opticky zmenšit? V následujících řádcích jsme pro vás sestavili přehled nejoblíbenějších barev, které se s šedou podlahou budou perfektně snoubit. Použít je můžete nejen na nábytek a čalounění, ale také na stěny a doplňky.

Šedá a bílá

Výběr bílého nebo dřevěného nábytku způsobí, že místnost bude působit tlumeně a elegantně. Pokud máte domov zařízený v minimalistickém nebo skandinávském stylu, nábytek v těchto neutrálních barvách je skvělá volba.

Šedá a černá

Pokud chcete místnosti dodat dynamiku, zvolte černý nábytek. Kombinace černého nábytku, světle šedé podlahy a doplňků v teplých odstínech, jako je oranžová nebo červená, si skvěle rozumí s industriálním stylem.

Šedá a žlutá

Tato kombinace je velmi oblíbená. Je hravá, rafinovaná a vypadá zajímavě. Když zkombinujete světlou žlutou se stejně sytou šedou, můžete je dát do obývacího pokoje i kuchyně. V sytém podání je skvělou volbou do studentských pokojů.

Šedá a červená

Výrazná červená s šedou je velmi kontrastní a ostrá. Pokud je ale zvolíte zemitě červenou, získáte velmi elegantní vzhled. Velmi hezky bude působit například šedá podlaha u červené kuchyně. Podlaha může být v tomto případě velmi světlá popelavá i tmavší. Barvu zvolte podle velikosti místnosti.

Šedá a modrá

Pokud chcete vytvořit elegantní „glamour” pokoj, zapřemýšlejte o této kombinaci. Námořnická modrá nebo inkoustová pěkně vynikne vedle různých odstínů šedi. Pokud přidáte další doplňkovou barvu (např. fuchsiovou), bude volba dobrá i do obývacích pokojů či ložnic.

Šedá a růžová

Když přidáte k betonové šedé jemnou pudrově růžovou barvu, dostanete skvělé duo vhodné jak do obývacích pokojů, ložnic i hal, tak klidně i dětských pokojíčků. Tato volba je moderní, útulná a lahodí oku.

Jaké dveře k šedé podlaze?

Dveře a zárubně považujeme za nábytek, proto pro ně platí stejná pravidla. Vždy je laďte se dvěma, maximálně třemi interiérovými prvky (s podlahou, okny nebo s nábytkem). Když se budete řídit podle tohoto pravidla, nikdy neuděláte chybu. V potaz berte i teplotu odstínů. Kombinace musí jít tón v tónu – teplý odstín s teplým, chladný odstín zase s chladným.

Nejuniverzálnější jsou bílé dveře, které se hodí všude. Bílá barva je nadčasová, moderní a perfektně se kombinuje s podlahou i nábytkem. Pokud zvolíte interiérové dveře v bílé barvě, nemůžete nic pokazit. Naopak, uvolní se vám ruce při volbě barvy nábytku a doplňků. 

V případě, že potřebujete místnost opticky zvětšit a prosvětlit, sáhněte po dveřích ve světlých odstínech. Naopak u větších místností lze zvolit tmavou podlahu spolu se dveřmi, které prostor zmenší a spíše usadí.

Autor článku