Co je perkálové povlečení a jaké jsou jeho výhody?

Publikace: 27.08.2021

V poslední době se k nám dostává nový trend v oblasti ložního prádla. Konkrétně jde o perkálové povlečení. Možná už jste o něm slyšeli, protože ve světě má své fanoušky už několik let, a to i mezi nejnáročnější klientelou. Proč je tak žádané a z čeho se vlastně vyrábí?

Přírodní materiál nejvyšší jakosti

Překvapivě nejde o žádný inovativní materiál, ale o přírodní bavlnu, která je ale velmi hustě tkaná. Často navíc pochází z ekologického zemědělství a má GOTS certifikaci (Global Organic Textile Standard). To znamená, že splňuje nejvyšší požadavky na udržitelnost textilu.

Luxus, kvalita a praktičnost

Právě hustota a kvalita vláken dělají z této bavlny v podstatě dokonalý organický materiál, který má spoustu výhod. Nejen, že se vám v něm bude krásně usínat, protože je příjemný na dotek. Navíc v zimě příjemně hřeje a v létě naopak jemně chladí a dobře saje vlhkost.

Velkou výhodou je také jednoduché čištění a údržba. Perkálové oblečení můžete prát opravdu často, třeba i každý týden, pokud to potřebujete. Optimalní teplota je 60 °C. Rozhodně se tím nezničí, narozdíl od chemického čištění. A obavy nemusíte mít ani z žehlení, které překvapivě snadno zvládnou i úplní začátečníci. Jen je potřeba nepřekračovat teplotu 150 °C. 

Náš TIP: I takto luxusní povlečení je nutné před prvním použitím vyprat, nejlépe po rubu.

A zapomenout nesmíme ani na to, že perkálové povlečení je jako dělané na péřové přikrývky a polštáře. Když se z nich občas peří dostane ven, hustá tkanina ho s největší pravděpodobností zachytí. Neskončí tak na posteli a nebude vás rušit ze spánku. Použít ho samozřejmě můžete i se syntetickými přikrývkami.

Investice do kvalitního spánku se vyplatí

Třetinu života prospíme, to je známý fakt. Pokud si tedy potrpíte na kvalitní materiály u oblečení a doplňků, neměli byste se jich vzdávat ani v případě ložního prádla. Ze začátku je potřeba počítat s vyšší investicí, na druhou stranu vám perkálové povlečení vydrží mnohem déle než klasický krep nebo flanel. V konečném důsledku tedy ušetříte peníze a samozřejmě i čas strávený častými nákupy nového povlečení.

Běžně se ceny perkálu pohybují v řádech několika stovek až tisíců korun, záleží samozřejmě na značce a designu. Na druhou stranu v kategorii luxusního povlečení určitě není nejdražší, za satén nebo damašek si připlatíte i mnohonásobně víc. 

Perkálové povlečení zatím nenabízejí všechny obchody, pravděpodobně tedy budete muset více hledat. Na druhou stranu ale můžete sehnat originální kousky, které u nikoho jiného neuvidíte. A to platí jak v kamenných prodejnách, tak především na internetu.

Autor článku

Dana Halušková

Dana Halušková

Redaktor

„Tématu bydlení se aktivně věnuji několik posledních let. Svůj velký podíl na tom má i magazín Homago, pro který píši od roku 2021. K mým oblíbeným tématům patří bytový design, výběr nábytku a doplňků, ale také úklid nebo zahradničení. Zároveň mě baví recenze e-shopů a rozhovory s majiteli značek.“