Zdravý domov: Tyto rostliny nejen dobře vypadají, ale také čistí vzduch

Publikace: 24.08.2022

Pěstujete květiny? A užíváte si je pouze venku na zahrádce, anebo si část té zelené krásy také přenášíte k sobě domů, aby vám zpříjemňovala volné chvíle? Pokojové rostliny nejenže zlepšují vzhled vašeho domova, ale mohou také čistit vzduch, a dokonce zlepšit vaši náladu. Samozřejmě ne všechny rostliny dokážou vzduch čistit stejně efektivně. Některé jsou v tom lepší než jiné. Které pokojové rostliny patří k nejlepším přirozeným čističkám vzduchu? A jak pomocí rostlin regulovat vlhkost vzduchu v domácnosti?

Proč je potřeba čistit vzduch v interiéru?

Možná si říkáte, že k čištění vzduchu u vás doma vlastně vůbec nemáte důvod, protože svoji domácnost udržujete v čistotě. I tak ale musíte počítat s tím, že se v interiérovém vzduchu objeví výpary škodlivých látek, kterými může být formaldehyd z koberců či nábytku, změkčovadla z PVC nebo koberců, výpary laků, ředidel, čisticích prostředků a dalších látek, které se v domácnosti běžně používají, a přitom mohou poškodit lidské zdraví.

Mezi další zdroje znečištění vzduchu v interiéru patří roztoči, plísně a zvířecí srst. Není tedy divu, že zejména v zimním období, kdy v interiéru trávíme více času než v létě, jsme více podráždění, trpíme bolestmi hlavy či dýchacími obtížemi, rozvíjí se u nás alergie a může nás sužovat nesoustředěnost.

Rostliny dokážou změnit klima v místnosti

Rostliny nejen dobře vypadají, ale mají také pozitivní vliv na klima v místnosti. Všechny rostliny, kromě kaktusů a sukulentů, uvolňují svými listy do vzduchu vodní páru. Tímto způsobem zvyšují vlhkost vzduchu v místnosti. To je zvláště výhodné v místnostech s ústředním topením, protože ústřední topení vzduch ve zvýšené míře vysušuje.

Kromě toho se při zalévání rostlin 97 % zálivkové vody vypaří zpět do vzduchu. Pokud tedy chcete zvýšit vlhkost v místnosti bez použití zvlhčovače vzduchu, stačí do ní umístit pokojové rostliny. Rostliny navíc produkují kyslík a pohlcují oxid uhličitý. Díky tomu se vzduch v místnosti stává lépe dýchatelným. Samozřejmě, že v některých případech může být vlhkost vzduchu v interiéru již příliš vysoká.

Úroveň vlhkosti ve vzduchu dokážou efektivně zredukovat odvlhčovače, které pokud to přeženete, dokážou ale fungovat i reversibilně. Se škodlivinami v ovzduší si ale neporadí. Na to budete opět potřebovat rostliny. Některé druhy rostlin dokážou totiž přímo odbourávat škodliviny ve vzduchu tak, že se jejich obsah v místnosti sníží o více než dvě třetiny. Díky tomu si budete moci užít vyšší tělesnou i duševní výkonnost a snížit svoji hladinu stresu. K tomu ostatně pomůže i pohled na zelené krásky.

zdroj: Ozgu Ozden / Unsplash

Jak podpořit zdravé pokojové rostliny?

Fakt, že existují rostliny, které čistí vzduch, byl dokonce potvrzen mnohými vědeckými studiemi. V tomto ohledu ale platí stejně jako v případě čističky vzduchu, že velikost rostliny je přímo úměrná jejímu výkonu. Jedna malá rostlina se nepostará o vzduch v rozlehlé místnosti. Na to jich musíte mít hned několik. Čím více rostlin doma budete mít, tím bude váš vzduch čistší. Platí také, že mezi nejefektivnější čističky vzduchu patří rostliny, které rychleji rostou a jsou větší.

Vsadit můžete například na tropické druhy rostlin, které jsou aktivní po celý rok a nepotřebují zimní odpočinek v chladu, během něhož jsou životní procesy, a tedy i filtrační schopnost, výrazně omezeny. Podmínkou je zajistit jim co nejvíce světla a do tmavých prostor vybrat druhy, které šero snášejí.

Aby ve vaší domácnosti docházelo k efektivní filtraci vzduchu, je doporučeno mít jednu rostlinu na 10 m³ vzduchu. Pokud navíc chcete, aby rostliny dobře prospívaly, ale také skvěle vypadaly, můžete je rozestavit do skupin. Metabolismus intenzivněji probíhá u rostoucích rostlin, proto je rozhodně množte a řízkujte. Vzduchu ve vaší domácnosti to jen prospěje.

Tip redakce:

Máte-li doma děti nebo domácí zvířata, nezapomeňte, že existují i jedovaté rostliny, které by jim mohly ublížit. Před každým nákupem si proto ověřte nejen nároky dané rostliny, ale také to, zda není toxická.

Které rostliny patří k nejvýkonnějším čističkám vzduchu?

Existují náročné i nenáročné pokojové rostliny čistící vzduch. Které by vám rozhodně doma chybět neměly?

Aloe Vera

Tato dekorativní rostlina se nejen snadno pěstuje, ale také velmi účinně zlepšuje kvalitu ovzduší. V noci uvolňuje kyslík, který pomáhá zlepšit kvalitu spánku. Aloe vera je také vynikající pro regulaci vlhkosti v domácnosti. Americká NASA ji označila za jednu z nejúčinnějších rostlin pro čištění vzduchu v domácnosti. A navíc její dužninu můžete využít například i ke kosmetickým účelům.

zdroj: feey / Unsplash

Tchýnin jazyk

Tato poměrně nepřístupně vypadající rostlina skrývá jednu velkou výhodu. I v noci totiž přijímá ze vzduchu oxid uhličitý a vypouští do něj kyslík. Díky tomu patří k rostlinám vhodným do ložnice. Tchýnin jazyk má ale i další přednosti. Ze vzduchu dokáže totiž vyfiltrovat v domácnosti se nejčastěji vyskytující toxiny (formaldehyd, benzen, trichlorethylen). Tchýnin jazyk čistí vzduch tedy hned několika různými způsoby.

zdroj: feey / Unsplash

Lopatkovec

Lopatkovec je na pěstování opravdu velmi nenáročný. Spokojí se i s tmavším koutem a s minimem péče. I za tu se ovšem odmění krásnými bílými květy se žlutavými pestíky. Lopatkovec čistí vzduch, odstraňuje z něj toxiny a zvyšuje také jeho vlhkost. A právě to ocení alergici a astmatici.

zdroj: feey / Unsplash

Zamiokulkas

Tato rostlina pocházející z Afriky je netradiční nejen svým názvem, ale i vzhledem. Navíc jde o rostlinu, která čistí vzduch a její pěstování je velmi snadné. Odpustí vám i leckteré zahradnické prohřešky. Při pěstování mějte na paměti, že má raději sušší substrát, proto ji nepřelévejte.

zdroj: feey / Unsplash

Šplhavice neboli Scindapsus

Šplhavice je snadno pěstovatelná popínavá rostlina, které se bude dařit téměř v každém květináči. Nepotřebuje přímé sluneční světlo a snese i poměrně slabé světelné podmínky. Scindapsus je jednou z nejúčinnějších rostlin pro čištění vzduchu a filtraci formaldehydu, benzenu a trichlorethylenu.

zdroj: feey / Unsplash

Zelenec

Mezi skvělé přírodní čističe vzduchu patří také zelenec, který dokáže ze vzduchu odstranit až 90 % škodlivého formaldehydu. Je to rostlina nenáročná na údržbu, dobře se jí daří na policích nad postelí a její dlouhé, lesklé trsy listů působí velmi esteticky.

zdroj: feey / Unsplash

Difenbachie

Tato rostlina je náročná na slunné místo a pravidelnou zálivku. Za odměnu bude rychle růst a postará se o filtraci toluenu a xylenu ze vzduchu ve vašem bytě. Pozor ale na to, že difenbachie patří mezi jedovaté rostliny a její míza může být pro lidskou pokožku škodlivá. Difenbachie sice čistí vzduch, ale pozor byste si na ní měli dát, pokud máte doma děti a zvířata. Ukousnutí a rozžvýkání lístků Difenbachie pro ně může představovat až smrtelné nebezpečí.

zdroj: feey / Unsplash

Spící panna neboli Aglaonema

Aglaonema je jednou z nejoblíbenějších pokojových rostlin a její barevné variace – od tmavě zelené a stříbrné až po červenou – dodají výzdobě vašeho domova osobitost. Potřebuje opravdu hodně světla, ne však přímé slunce. Daří se jí ve vlhké, ale ne zamokřené půdě. Abyste dosáhli této rovnováhy, zalévejte rostlinu důkladně a před dalším zaléváním ji nechte proschnout.

Vzhledem k vysokým nárokům na vlhkost považují někteří pěstitelé Aglaonemu za skleníkovou rostlinu. Nejlépe se jí tedy bude dařit v teplém, vlhkém a světlém prostředí. Pozor na průvan!

zdroj: feey / Unsplash

Patří rostliny do ložnice?

To je věčná otázka, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď. Některé druhy rostlin jsou do ložnice jako stvořené, protože dokážou i v noci produkovat kyslík a čistit vzduch. Většina rostlin však v noci kyslík spotřebovává. Jeho množství je ale ve srovnání s tím, kolik ho vytvoří přes den, zanedbatelné.

Mezi rostliny, které jsou do ložnice jako stvořené, protože produkují kyslík i v noci, patří například orchideje, aloe vera, bromélie nebo již zmíněný tchýnin jazyk. Některé rostliny by naopak neměly být umístěné v ložnici, protože mohou mít negativní vliv na spánek. Například kapradiny a některé druhy palem (např. areka) spotřebovávají v noci více kyslíku než ve dne. Je o nich také známo, že velmi účinně zvlhčují vzduch.

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“