Jmelí: Parazit, léčivka i vánoční dekorace, která přináší štěstí

Publikace: 14.12.2022

Jmelí je tradiční vánoční dekorace, která se každoročně objevuje na dveřních rámech nebo stropech v domácnostech a podnicích, což vybízí ty, kteří pod ním stojí, aby se políbili. Kde se tato tradice vzala? Jak dlouho má jmelí viset a jak se o něj starat prozradíme v tomto článku.

Co je jmelí?

Jmelí bílé je stálezelený poloparazitický keřík, který roste v mírných a subtropických oblastech po celém světě, typicky na větvích stromů a skalách. Celkově bychom mohli napočítat až 1 300 druhů jmelí, z nichž 20 je celosvětově ohroženo. Ty nekvalitnější druhy rostou dle vědců v korunách jabloní nebo dubů. Naopak jmelí rostoucí na topolech, lípách, javorech nebo ořešácích by se nemělo sbírat vůbec, protože může být toxické.

Tvar koule a průměr až jeden metr nejsou jediná specifika této rostliny, za pozornost stojí také bílé kuličky, které slouží jako potrava pro lesní zvěř, především v období podzimu a zimy. Díky své lepkavosti se mohou snadno přichytit na těla ptáků nebo savců a tak se rozšířit.

Zajímavostí je, že jmelí bylo využíváno léčiteli již ve starověku a středověku. Rostlina měla podle pověstí magické účinky, díky nimž se využívala během rituálů proti zlým bytostem nebo nemocem. Pro štěstí ho Slované věšeli nad dveře.

O Vánocích se prodávají různě upravené druhy jmelí, které mají podle barvy svou symboliku:

  • zelené jmelí – představuje štěstí a plodnost
  • zlaté jmelí – představuje bohatství
  • stříbrné jmelí – představuje lásku
  • suché jmelí – znamená neštěstí

Lidé si mohou zakoupené jmelí obarvit i doma. Tento proces je však bez dostatečných zkušeností náročný. Proto je lepší práci přenechat odborníkům.

Co je jmelí?
zdroj: Canva

Kde roste jmelí?

Jmelí roste především na listnaných stromech, jako jsou duby, topoly nebo jabloně. V některých oblastech ho však lze nalézt i na jehličnatých stromech, mezi které patří například borovice a jedle. Obvykle se vyskytuje v mírném podnebí nebo vlhkých subtropických oblastech. Sama rostlina preferuje teplé počasí. Aby se jmelí mohlo snadno šířit, roste zejména na větších větvích poblíž vrcholu koruny stromu.

Napadeným stromům ubírá nejen vodu, ale také minerály. Tyto stromy následně umírají a parazité s ním. Mrtvé stromy vytvářejí místa pro hnízdění ptáků a savců.

V Evropě a v Asii existuje několik poddruhů jmelí. Nejznámějšími typy jsou:

  • jmelí bílé pravé: semeno rostliny je bílé, srdcovitého tvaru
  • jmelí bílé borovicové: vyskytuje se pouze na borovicích, s výjimkami i na smrcích
  • jmelí bíle jedlové: jmelí, které parazituje pouze na jedlích

Líbání pod jmelím: odkud pochází vánoční tradice?

Tradici, která zahrnuje líbání pod jmelím, pravděpodobně začali keltští druidové v 1. století našeho letopočtu. Jmelí bylo schopné růst i ve velkých mrazech, proto v něm druidové viděli posvátný symbol života a podávali ho v podobě lektvarů lidem i zvířatům jako naději na obnovení plodnosti.

Původ tohoto zvyku ale můžeme najít i v severské mytologii. Traduje se, že jakmile bohyně Frigga zjistila, že má být její syn Baldur zabit, zajistila u všech zvířat a rostlin přírodního světa, že mu neublíží. Avšak opomněla jmelí. Bůh Loki proto z rostliny vyrobil šíp, který využil k zabití jinak neporazitelného Baldura. Podle dalšího mýtu bohové zesnulého Baldura vzkřísili, načež šťastná Frigga prohlásila jmelí za symbol lásky a přísahala, že políbí všechny, kteří pod ním projdou.

Spojení jmelí s plodností a vitalitou pokračovalo i během středověku. V 18. století se postupně začlenilo do vánočních oslav. Jak se z posvátné byliny stala sváteční výzdoba, není zcela jasné. Zdá se, že tradice polibku se nejprve uchytila mezi služebnictvem v Anglii a postupně se rozšířila mezi střední vrstvu.

Líbání pod jmelím
zdroj: Canva

Co symbolizuje darované jmelí?

Zmíněná tradice Slovanů, při níž se jmelí věšelo na dveře příbytků, se dodržuje i dnes. Aby však jmelí přineslo do domu štěstí, mělo by být podle tradice darované. Čím více kuliček na jmelí bude, tím více štěstí přinese.

Jak se starat o jmelí?

Při nákupu nebo sklizni jmelí hledejte jasně zelené listy, vyhněte se hnědým nebo uvadlým rostlinám. Jmelí by mělo být skladováno na chladném a suchém místě. Pokud byste ho umístili do vázy s vodou, jeho kvalita by se znehodnotila. Při zavěšování se ujistěte, že jsou snítky rovnoměrně rozmístěné, aby nedocházelo k plesnivění.

Jak uchovat jmelí do Vánoc?

Jmelí by se mělo ideálně sbírat v březnu, listopadu nebo prosinci. Přestože se jmelí neřadí mezi chráněné rostliny, i na jeho sběr se vztahují jistá omezení. Tabu jsou chráněná území, národní parky, přírodní rezervace a další přírodní památky. Vydáte-li se na sběr jmelí bez povolení majitele stromu, hrozí vám pokuta až 15 000 Kč.

Po sesbírání jmelí pověste ke stropu, a to korunou dolů, díky čemuž vydrží až do příštích Vánoc. Tento krok je nutné udělat co nejdříve. Jestliže zůstane v krabici několik dnů, rozsype se.

Kam pověsit jmelí?

Jmelí je sváteční rostlina, která se po staletí používá k ozdobení domácností a šíření sváteční nálady. Ačkoli se tradičně zavěšuje do dveří nebo přes oblouky, neexistují žádná závazná pravidla, kam jmelí zavěsit. Tento rok tak můžete jmelí pověsit třeba na lustr či jiná svítidla nebo ho naaranžovat s další zelení, jako jsou girlandy, věnce a vánoční hvězdy.

Jak dlouho má viset jmelí?

Jmelí se obvykle zavěšuje 24. prosince. Podle tradice by mělo být zavěšeno po celý rok na tom samém místě, a to až do dalších vánočních svátků, kdy má být správně vyměněno za čerstvé. 

Každý pár, který se pod jmelím políbí, by měl společně utrhnout jednu bobulku, kromě té poslední. Ta musí zůstat na rostlině až do dalších Vánoc.

Je jmelí jedovaté?

Bílé bobule jmelí jsou pro člověka jedovaté. Dojde-li k pozření většího množství, může se objevit nevolnost, bolest hlavy nebo dokonce smrt.

Je-li však jmelí užíváno dle pokynů lékaře a v malých dávkách, dokáže efektivně bojovat proti ateroskleróze či rakovině tlustého střeva. Mimoto posiluje srdeční sval, krevní oběh a pomáhá při regulaci krevního tlaku, epilepsii a potlačuje pocity strachu a nervozity.

Ptáte se, zda je jmelí jedovaté pro psy či jiné domácí mazlíčky? Ano, i pro ně jsou všechny části rostliny jedovaté. Je tedy třeba dbát na to, aby nedošlo k náhodnému požití.

Kdy vyhodit jmelí?

Jmelí by mělo v domácnosti zůstat po celý rok. Pravidlem ale je, že musí mít alespoň jednu bobulku, aby vám štěstí neuteklo. Jakmile opadne poslední bobulka, mělo by se jmelí obřadně spálit. Oheň z rostliny zažene všechno špatné.

Líbí se vám symbol jmelí natolik, že ho chcete mít doma po celý rok? Prohlédněte si naše tipy:

Autor článku

Kristýna Kršňáková

Kristýna Kršňáková

Redaktor

„Jmenuji se Kristýna a vystudovala jsem obor Elektronická kultura a sémiotika na fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze. Hledání informací a psaní článků je pro mě tedy hračka. Nejvíce mě baví testování a srovnávání produktů, protože tak mohu pomoci lidem, kteří chtějí investovat své peníze do kvalitního zboží. Dokážu pokrýt velké množství oblastí, mou opravdovou vášní je však kosmetika, nábytek a potřeby pro mazlíčky.“