Jaký obraz umístit do ložnice nad postel, aby se vám dobře usínalo?

Publikace: 11.09.2021

Také vám přinášejí obrazy estetický zážitek? Proč je tedy neumístit také do ložnice. Už dávno neplatí, že nad postelí musí viset velkoformátová zarámovaná svatební fotografie nebo svatý obrázek. Můžete zvolit jakékoliv umění, které pomáhá vytvořit uklidňující prostředí. Důležitou roli při vytváření klidného místa na spánek hraje kromě barev i téma a umístění obrazů. Přečtěte si naše tipy, jak vybrat vhodný obraz do ložnice, které vám rozhodování usnadní.

Jak vybrat barvu obrazu

Barvu vyberte na základě vybavení nebo textilu, který v ložnici máte. Pokud byste zvolili odlišné barvy, celkový dojem pokoje se rozladí. Máte ve své ložnici spíše jemné tóny? Pak se držte při zemi i s uměleckými díly na stěně. Pokud je pokoj spíše v tmavších barvách, pak se na stěně budou hezky vyjímat obrazy a plakáty s černými detaily nebo plakáty v černých rámečcích.

Jaký zvolit motiv

Při výběru motivu byste si měli položit otázku, jaká atmosféra má v ložnici vládnout a jak tomu mohou pomoci nástěnné obrazy. Příroda, zvlněná krajina a mořský svět působí uklidňujícím dojmem. Abstraktní umění vám zase pomůže načerpat inspiraci na další den. Stejně tak obrazy vykreslující vaše vysněné představy nebo místa, která byste chtěli navštívit, se do ložnice velmi hodí.

Jakýkoliv obraz s křivkami a měkkými liniemi vytvoří pocit bezpečí, na rozdíl od hranatých, dynamických vzorů, které působí více konfrontačně a rušivě. Akční nebo podnětná umělecká díla si nechte do jiných pokojů.

Počet a velikost obrazů

Je spousta možností, jak ozdobit zeď nad postelí. Zvolit můžete jeden velkoformátový obraz či dva nebo tři větší posazené vedle sebe. Letošním trendem je stěna posetá desítkami obrazů. V ložnici se ale nic nemá přehánět, protože by pak atmosféra v pokoji mohla působit rušivým dojmem a vám by se špatně usínalo. Menší galerie se ale bát nemusíte. 

Pokud se rozhodnete pro tuto možnost, existuje mnoho způsobů, jak vytvořit zábavnou a poutavou expozici. Můžete vybrat několik obrazů od stejného umělce, několik kusů ve stejné barevné paletě nebo obrazy různých velikostí. Galerie pak bude krásně sladěná a jednotná. 

Neotřele vypadají také obrazy různých velikostí, které jsou rozložené do vzoru. Na Pinterestu najdete řadu šablon, které vám poskytnou inspiraci. Nejlepší je vymyslet plán tak, že rozložíte díla na podlahu nebo nalepíte papírové šablony na zeď. Najdete tak ideální rozložení dřív, než nenávratně vyvrtáte otvory do zdi.

Jak vybrat rám na obraz

Na výběru rámu si dejte záležet. To hlavní, čím se při rámování musíte řídit, je obraz sám. Rám totiž odděluje obraz od okolí, aby ho pozorovatel mohl vnímat jako něco samostatného.

Správně vybraný rám je dostatečně výrazný, obraz podpoří, ale přitom mu nijak nekonkuruje. Je váš obraz laděný do zemitých tónů? Zvolte dřevěný rám. Ke studenějšímu odstínu obrazu se hodí bílý rám a černobílému obrazu zase bude slušet rám černý. Pokud má obraz jemnou malbu s drobnými detaily, raději zvolte rám bez ornamentů, který obraz nebude zbytečně přebíjet.

Obraz do ložnice podle Feng Shui

Zajímavou volbou mezi obrazy do ložnice mohou být variace podle zenové filosofie. Obraz do ložnice podle feng shui je velmi jednoduchý, vyjadřuje jednoznačně pocit harmonie a toho, že vše souvisí se vším. Základem takového vyobrazení je čistě přírodní tematika. Jedná se například o oblé kamínky, které se kombinují s vodou a květinami. Celek působí nadmíru harmonicky a právě do ložnice se neskonale hodí.

Trendy v obrazech roku 2021

Unsplash

1. Galerie

Jak už bylo řečeno, letošním trendem je stěna posetá větším množstvím obrazů různých velikostí. Aby ale galerie působila sjednoceně, zvolte díla od stejného umělce nebo ve stejné barevné paletě.

2. Zemité odstíny

Dalším letošním trendem jsou obrazy v teplých zemitých tónech, jako je béžová, hnědá, zelená, oranžová nebo šedá. Inspirovat se můžete třeba v lese. Vydejte se na procházku a kochejte se okolím. Určitě vás inspiruje ve výběru obrazu do ložnice.

3. Florální motivy

Velké listy pokojových rostlin, jako je monstera, dracena nebo fíkus, drobné luční kvítí, eukalyptus nebo i deštný prales jsou hitem tohoto roku. Pořiďte si obrazy s těmito motivy, které vnesou do vaší ložnice harmonii a příjemnou uvolněnou atmosféru.

4. Moderní obraz do ložnice v minimalistickém stylu

Letos jsou trendy také ladné, zaoblené křivky a jednoduché linie. Jedná se o různé sketche, náznaky motivů, ale i černobílé texty. Černobílé obrazy jsou zkrátka vkusné a doplní zejména moderní a čistý interiér.

Autor článku