Jak zařídit malou koupelnu, když každý centimetr hraje důležitou roli?

Publikace: 03.09.2021

V bytech, garsonkách a někdy i menších rodinných domech se hraje o každý metr čtvereční. Na rozlehlou koupelnu už zpravidla nezbývá místo, a tak se mnozí musí smířit s jejími menšími rozměry. Když ale zvolíte vhodný styl, barvy a vybavení, vytvoříte útulný, pohodlný a funkční prostor. Inspirujte se našimi tipy, jak na malou koupelnu.

Je lepší vana nebo sprchový kout do malé koupelny

Malá koupelna automaticky neznamená vzdát se vany. Vždy záleží na konkrétních rozměrech a půdorysu koupelny. Navíc při rozhodování hrají hlavní roli také zvyklosti a preference uživatelů. Máte-li byt sami pro sebe, pak vám přijde vhod prostornější sprchový kout vybavený masážním systémem. Sprchový kout se hodí také pro seniory a uživatele s omezenou hybností, v tomto případě volte ten, který je postavený přímo na podlahu a opatřený odtokovým žlabem. Pokud žijete s dětmi, oceníte menší vanu na jejich oblíbené vodní hrátky. 

Nemůžete se rozhodnout ani pro jednu variantu? Zvolte si malou vanu, která se dá opatřit i sprchovou zástěnou. Na malé ploše tak získáte prostor pro koupání i sprchování v jednom.

Jaké zvolit barvy a obklady do malé koupelny

Myslíte, že do moderních malých koupelen patří pouze malé formáty obkladů a dlažeb? Kdepak! Opak je pravdou. Malé rozměry obkladů a dlažeb koupelnu rozkouskují. Naproti tomu velké formáty ji sjednotí v jeden souvislý celek a opticky dodají „pár centimetrů“ navíc. 

Na podlahu patří vždy o pár odstínů tmavší dlažba, než je obklad na stěnách. Obklady pokládané horizontálně prostor opticky rozšíří, vertikální položení obdélníkových tvarů opticky zase oddálí strop. Obecně také platí, že světlé barvy prostor opticky rozšiřují. Proto se nebojte sáhnout po obkladech a dlažbách v nádechu bílé, béžové, světle šedé či hnědé. Naopak se vyhněte tmavým nebo černým odstínům, zejména těm matným, které pohlcují světlo a místnost na pohled zmenší.

Vyberte si správné umyvadlo do malé koupelny

Správná volba umyvadla je zejména v malé a úzké koupelně velmi důležitá. Zvolit byste měli co nejmenší. Vezměte ale v úvahu, že velmi malé umyvadlo je nepraktické a nepohodlné. Zkuste proto do koupelny vtěsnat přijatelně velký kompromis, a to hlavně pokud máte děti. Pokud chcete ušetřit další místo, je účelným řešením umyvadlo s vlastní skříňkou, která skryje sifon a zároveň poskytne dodatečné úložné prostory.

Jaký nábytek do malé koupelny zvolit

Výběr koupelnových skříňek do malých koupelen nemusí být oříšek. Obecně není optimální zaplňovat ji robustním masivním nábytkem. Držte se raději jednodušších kousků a čistých linií. Veškerý koupelnový nábytek v malé koupelně je vhodné orientovat do výšky. Pokud máte volnou stěnu, zkuste na ni nainstalovat samostatnou nástěnnou skříňku. Koupelna se závěsným nábytkem bude vypadat větší. 

Zvolte také menší hloubku skříněk, které malou koupelnu opticky protáhnou. Zavěste několik poliček třeba i nad toaletu. Pokud nemáte samostatnou úklidovou místnost, můžete zde mít uložené toaletní a čisticí prostředky, toaletní papír a podobně.

Jak umístit pračku do malé koupelny

Pokud pro pračku nemůžete vybrat jiný prostor a musí zůstat v koupelně, nabízí se využít místo na maximum a umístit nad ni rovnou i sušičku na prádlo, případně další závěsný nábytek. Zamyslete se také nad tím, jak velkou pračku potřebujete. Pokud pravidelně neperete velké hromady prádla, možná vám bude stačit úzká pračka s horním plněním, která vám pomůže ušetřit další drahocenné centimetry, zejména v malé koupelně v paneláku.

Vychytávky do malé koupelny

Bez šamponů, voňavých mýdel a dalších nezbytností pro každodenní péči o pleť se ani koupelna striktního minimalisty neobejde. Základem pro udržení pořádku proto budou nejrůznější vychytávky v podobě boxů, mýdlenek a držáků. Dokonalý přehled a pořádek v líčidlech zajistí speciální organizéry na make-up. Vybírejte ty z kvalitního plastu, nejenže jsou snadno omyvatelné, ale jsou i stálobarevné. 

Využijte také dveře, kam můžete umístit věšák na oděvy. Další úložný prostor, například ve sprše, zajistí rohové police. Zrcadlo se skříňkou poslouží jako „schovka“ pro kosmetické nezbytnosti. Do „hluchých míst“ umístěte výsuvné regály.

Jaké světlo se hodí do malé koupelny

Hlavní svítidlo by mělo být přisazené ke stropu, volně visící modely nejsou v koupelně ideální. Stále oblíbenějším řešením jsou bodová světla zapuštěná do sádrokartonového podhledu. Díky výklopnému provedení bodovek můžete osvítit každý kout místnosti zvlášť. Pouze s centrálním osvětlením koupelny si ale nevystačíte. Zrcadlo vyžaduje samostatné osvícení světly umístěnými po obou stranách zrcadlové plochy. Ta by měla být ve výšce očí, centrovaná s osou umyvadla a osvětlovat jeho přední okraj. Pozor si však musíte dát na to, aby vás světlo neoslňovalo, neodráželo se od zrcadla, a nevytvářelo tak oslepující efekty.

Autor článku