Kolik stojí rekonstrukce koupelny? Rozhodují použité materiály i vaše požadavky

Publikace: 28.09.2022

Rekonstrukce koupelny může mít mnoho podob. Někdy jde jen o instalaci nové vany a umyvadla, jindy o kompletní změnu dispozic místnosti. To znamená, že dochází i na bourání příček, úpravu rozvodů, odpadu nebo elektroinstalace. Do značné míry cenu určují také sazby řemeslníků a varianty vybavení. Pokud vám stačí základní modely, zaplatíte zhruba třikrát méně než u designových produktů. Co dalšího se do nákladů promítá? A proč se při tvorbě rozpočtu zaměřit i na zdánlivé detaily?

Cena rekonstrukce koupelny v roce 2022?

Při pouhé výměně obkladů a sprchového boxu nebo koutu či vany vás rekonstrukce může vyjít poměrně levně. Znamená to ale, že si pořídíte jen klasickou akrylátovou či smaltovanou vanu a sprchu bez pokročilých funkcí. Ve všech těchto případech začínají ceny zhruba na třech tisících. K tomu je třeba připočítat vodovodní baterie, každá za minimálně 5 000 Kč. Masážní hlavice, vířivky a podobné vychytávky ale stojí minimálně desetkrát více. Pokud si tedy potrpíte na luxus, připravte si zhruba 100 000 Kč.

Cenu kompletní rekonstrukce pak lépe odhadnete, když se podíváte, na kolik vychází koupelna na klíč. Částky se samozřejmě liší dle jednotlivých firem. S nejlevnějšími materiály a klasickými designy se dle našeho zjištění můžete vejít do 100 000 Kč, kdežto exkluzivní moderní koupelna vás vyjde zhruba na dvojnásobek. Průměr se pak pohybuje okolo 150 000 Kč.

Rekonstrukce koupelny cena 2022
zdroj: Sidekix Media / Unsplash

Hlavní faktory, které ovlivňují náklady

Materiály

Prémiové materiály a kvalitní kousky mohou náklady navýšit až o trojnásobek. Cenově dostupné jsou naopak basic produkty, které však vzhledově příliš nezaujmou, protože nemají žádné luxusní povrchové úpravy. A většinou u nich musíte počítat i s kratší životností. To platí například pro klasická umyvadla z akrylátu, plastové sprchové kouty nebo koupelnové zářivky. Několikanásobně vyšší obnos si pak připravte na keramické vany, skleněné sprchové kouty nebo luxusní LED svítidla.

Dodavatelé

Připravte se na to, že náklady na práci budou tvořit zhruba 50 % z celého rozpočtu. Pokud tedy zvládnete většinu činností sami, máte velkou výhodu. Jestli ale naopak přemýšlíte o využití služeb architekta nebo bytového designéra, nachystejte si nejméně několik tisíc navíc. Odborná práce není levná, pokud je však odvedena kvalitně, ušetříte si čas, starosti i finance. 

Architekt dokáže poradit s přestavbou koupelny tam, kde na to sami nestačíte, protože na to má potřebné vzdělání. Připraví kompletní návrh nové koupelny a pomůže s jeho realizací, a to včetně technických záležitostí. Bytový architekt se zase zaměřuje na vzhled koupelny a zajišťuje, aby vše dokonale ladilo. Žádné propočty a stavební úpravy ale neřeší.

Potom už přicházejí na řadu instalatéři, elektrikáři a stavební dělníci, které si můžete pohodlně objednat z jedné firmy. Pokud se jedná o celkovou rekonstrukci, musí ji na konci schválit ještě revizní technik.

Velikost a dispozice koupelny

Rekonstrukce koupelny v paneláku samozřejmě probíhá jinak než ve velkém rodinném domě nebo starší městské zástavbě, kde se mnohdy setkáte s atypickými prostory. Ty mohou být designově zajímavé, ale jejich rekonstrukce vyžaduje zkušené profesionály. Za funkční a designové řešení si zde tedy připlatíte. 

V rodinném domě pak cenu často navyšuje velikost koupelny. A výjimkou není ani větší počet koupelen. Panelový dům tedy z porovnání vychází nejlépe, vejít byste se měli zhruba do 100 000 Kč. Pozor však na to, že v některých případech bude nutná i demolice jádra, která bude stát nejméně 20 000 Kč.

Lokalita

Zde máme na mysli především cenu práce, která může být ve velkých městech o stokoruny na hodinu vyšší. Na druhou stranu můžete ušetřit na dopravě materiálů a vybavení. Většinu prodejen a výdejen e-shopů máte přece jen blíž než obyvatelé malých obcí.

Nutnost demolice

Na bourací práce si mnohdy netroufnou ani zkušení kutilové. Bez odborných znalostí totiž snadno porušíte elektroinstalaci nebo vodovodní trubky. Raději se tedy obraťte na řemeslníky, kteří si podle náročnosti a velikosti koupelny účtují zhruba 20 000 až 50 000 KČ.

Nová podlaha

Zcela samostatnou kapitolou je při rekonstrukci koupelny podlaha. Při drobném poškození bude stačit vyměnit špatné dlaždice. Pokud ale koupelnu renovujete kompletně, doporučujeme na to jít doslova od podlahy. Nejdostupnějším a nejprodávanějším řešením je stále dlažba, u které se v malé koupelně vejdete do 20 000 Kč. Trendem se ovšem stává i cenově srovnatelný vinyl nebo dražší dřevěné podlahy či luxusní kamenné dlaždice, které stojí i 100 000 Kč.

Stavební povolení

Při rekonstrukci koupelny bez bourání na úřad nemusíte. Jestli ale bouráte příčky nebo stavíte nové, měli byste požádat o stavební povolení. Zaplatíte za něj okolo 5 000 Kč. Počítejte však s tím, že na jeho vyřízení budete čekat až 60 dní. Myslete na to tedy s několikaměsíčním předstihem. U rekonstrukce na klíč se o stavební povolení postará objednaná firma.

Rekonstrukce koupelny
zdroj: Backbone Visuals / Unsplash

Máte omezený rozpočet?

V takovém případě může být řešením rekonstrukce koupelny svépomocí. Ušetříte tak přibližně polovinu nákladů, což je u průměrné koupelny asi 75 000 Kč. Nezapomeňte ovšem myslet i na své časové možnosti a spočítat si, jak dlouho bude trvat rekonstrukce koupelny odborníkům a kdy ji budete mít hotovou vy. 

Možná si tedy nakonec řemeslníky objednáte, případně jejich služby využijete pouze u náročnějších činností. A sami zvládnete například vymalovat, opravit obklady nebo vyměnit dveře do sprchového koutu. Zkrátka nemusíte hned všechno kupovat nové, opravy a úpravy jsou nejen levnější, ale také mnohem ekologičtější.

Kompletní cena

 • nízký rozpočet (levné obklady, standardní zařizovací předměty a technologie): 100 000 Kč
 • střední rozpočet (obklady, zařizovací předměty a technologie v průměrné cenové hladině): 150 000 Kč
 • vysoký rozpočet (luxusní obklady, zařizovací předměty a technologie ve vysoké kvalitě): 250 000 Kč

Dílčí úpravy

 • nízký rozpočet: tisíce Kč
 • střední rozpočet: desítky tisíc Kč
 • vysoký rozpočet: stovky tisíc Kč

Další položky

 • Akrylátová vana nebo plastový sprchový kout a baterie: do 10 000 Kč
 • Keramické vany, skleněné sprchové kouty a masážní hlavice: okolo 100 000 Kč
 • Demolice: 20 000 až 50 000 Kč
 • Rekonstrukce svépomocí (bez nákladů na práci): do 80 000 Kč
 • Architekt a bytový designér: odměna 5 000 až 10 000 Kč pro každého

Autor článku

Dana Halušková

Dana Halušková

Redaktor

„Tématu bydlení se aktivně věnuji několik posledních let. Svůj velký podíl na tom má i magazín Homago, pro který píši od roku 2021. K mým oblíbeným tématům patří bytový design, výběr nábytku a doplňků, ale také úklid nebo zahradničení. Zároveň mě baví recenze e-shopů a rozhovory s majiteli značek.“