Jak používat bidet, aniž byste udělali nepořádek? Průvodce pro začátečníky

Publikace: 30.09.2022

Důsledně provedená hygiena, komfort při používání, pocit čistoty, šetrnost k pokožce, ale také pomoc při potížích s hemoroidy či usnadnění hygieny v období těhotenství – to jsou hlavní výhody, které přináší používání bidetu. Mnozí lidé si pod bidetem představí výhradně sníženou mísu umístěnou vedle WC, a protože mají v koupelně málo místa, s jeho pořízením se rozloučí. To je ale velká škoda, protože dnes lze bidet pořídit i do té nejmenší koupelny. Jak je to možné? Nejen to se dozvíte v článku.

Co je bidet?

Bidet je zařízení sloužící k omývání intimních partií, zejména konečníku po použití toalety. Voda, na jejímž principu je bidet založen, očistí intimní partie mnohem důkladněji než toaletní papír. 

Bidet se využívá také k hygieně během menstruace, po pohlavním styku, případně i k holení nebo umývání nohou. O tom, jak se bidet používá, rozhoduje druh bidetu – a těch je hned několik. Které to jsou?

Co je bidet?
zdroj: sferrario1968 / Pixabay

Základní typy bidetů

Bidetová sprcha

Prostorově úsporným řešením je bidetová sprška k WC neboli ruční bidet. Zjednodušeně jde o ruční sprchu zavěšenou na držáku, který se namontuje na zeď blízko WC. Pro vyšší komfort je vhodné připojit bidetovou spršku na teplou a studenou vodu. Díky své skladnosti se vejde opravdu do každé koupelny. Sprška může být napojena na umyvadlovou baterii, variantou je ale i vlastní bidetová baterie s podomítkovým tělesem.

Bidetové sedátko

Bidetové sedátko je elegantním řešením, jak z obyčejného WC vykouzlit bidet. Lze ho namontovat prakticky na každou mísu (existují doporučené kombinace), disponuje řadou funkcí, snadno se instaluje a nijak nenaruší design WC. 

Většinou se jedná o produkty napájené elektřinou, elektřinou nenapájené modely mohou nabízet oplach pouze studenou vodou.

Kombinace WC a bidetu

Nejmodernější variantou je WC, ve kterém už je bidet rovnou zabudován. Tato kombinace se označuje jako elektronický bidet či sprchová toaleta. O omytí intimních partií se postarají trysky, ze kterých proudí voda.

Ovládání zajišťuje dálkový ovladač, otočné kolečko z boční strany WC, případně mobilní aplikace. Na elektronickém bidetu vás zaujme množství funkcí, např. anální sprška, perinální sprška, fén k osušení, odsávání zápachu, nastavení intenzity proudu či teploty vody atd.

Klasický bidet

Klasický bidet není ničím jiným než sníženou mísou umístěnou blízko WC. Existuje v modernějším závěsném provedení i v provedení stojícím. Jeho součástí je bidetová baterie, avšak některé modely mohou mít i trysky. Pokud bidet trysky nemá, pravděpodobně budete muset do umývání zapojit i ruce. Protože se jedná o samostatnou mísu, vyžaduje v koupelně dostatek prostoru.

Jak používat bidet?

Jak sedat na bidet  

Prvním krokem při použití bidetu je zaujmutí správné polohy. Způsob sezení se odvíjí od partie, kterou chcete umýt (pro umytí konečníku sedíte zády ke stěně, pro umytí předních partií čelem), případně od rozmístění trysek na bidetu. 

Jak používat bidetovou spršku k WC

Po zaujmutí polohy a vykonání potřeby nejprve spršku připravíte k použití (např. nastavením ventilu do určité polohy). Poté uchopíte hlavici a pomocí ovládací páčky nebo tlačítka spustíte proud vody, kdy zároveň nastavujete teplotu vody i intenzitu proudu. Směr proudu vody regulujete ručně. Po omytí se osušíte toaletním papírem. 

Jak používat bidetové sedátko a elektronický bidet

Elektronický bidet a elektricky napájené bidetové sedátko se používají velmi podobně. V první řadě se správně posadíte a po vykonání potřeby pomocí ovládacího zařízení aktivujete požadované funkce. K usušení pak můžete využít funkci fénu. 

Jak používat klasický bidet 

Na klasický bidet se musíte nejprve přemístit. Po použití WC se tedy přesunete na bidet (čelem, nebo zády ke kohoutku), páčkou na baterii spustíte vodu a po umytí se osušíte toaletním papírem. Teplotu vody je ideální nastavit ještě před použitím WC, abyste se mohli umýt co nejrychleji po použití WC. Mísu lze také napustit vodou a pomocí odtoku pak vypustit.

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“