Jak prostřít štědrovečerní stůl? Inspirace, která vám vezme dech

Publikace: 17.12.2021

Vládne u vás již od začátku prosince vánoční atmosféra, máte vyzdobený byt, užíváte si vánočních nákupů a těšíte se, až prostřete štědrovečerní stůl, ke kterému zasedne celá rodina na sváteční večeři? Pak určitě chcete, aby i vaše vánoční tabule byla jednoduše dechberoucí. Do jakých barev vše sladit, jaké jsou letos trendy a kde nakoupit nejhezčí doplňky? To vám poradíme v tomto článku.

Co vám nesmí chybět na výzdobu slavnostní vánoční tabule

Na štědrovečerní stůl patří základ, jako jsou talíře, příbory, skleničky, ubrus, prostírání, ubrousky a stojánek na ně, vše ve svátečním provedení. Dále cukroví, které vypadá velice efektně vyskládané v etažéru, nádobí na polévku, salát, řízky a dekorace. 

Typickými vánočními dekoracemi jsou svíčky, šišky a větvičky – položené volně nebo spletené do věnců. Velice hezky vypadají také perníčky a slaměné či dřevěné ozdoby ve tvaru hvězd, andílků nebo zvonečků. Chcete-li mít vše sladěné do detailu, použijte na stůl stejné ozdoby jako na stromeček. Velký efekt dokáží udělat i malé drobnosti, například vánoční kroužky na ubrousek, tematické figurky nebo jmenovky. 

Při přípravě vánoční tabule se nemusíte omezovat pouze na stůl. Ozdobit lze také židle, velice hezky vypadají například věnce na opěradlech.

Jaké barvy se hodí na štědrovečerní stůl

Vánočnímu stolu sluší červená, zlatá, stříbrná, bílá, tmavě zelená, krémová a odstíny hnědé nebo tmavě modré. Klidně ale můžete experimentovat a použít třeba černou, šedou a růžovou… fantazii se meze nekladou. Myslete však na to, aby stůl nebyl přeplácaný, použijte proto maximálně 3 různé barvy + bílou jako neutrální základ.

Náš tip: Nemáte finance na kompletně nový sváteční porcelán, sklenice a dekorace? Máte-li jednoduché bílé nádobí a sklenice bez zdobení, můžete si je do slavnostního hávu obléct sami. Například jemně zlatá stužka na stopce sklenice udělá divy.

Základní pravidla pro přípravu slavnostní vánoční tabule

Štědrovečerní stůl by měl být vždy prostřený pro sudý počet osob, takže je-li vás méně a chcete dodržet tradici (a máte místo), přidejte jedno prostírání navíc. Od vánoční tabule se dle tradic nevstává, a tak by se na stůl mělo vejít vše podstatné, případně být na dosah ruky od stolu.

Na slavnostní prostírání založte nejprve velký podkladový talíř, na který se položí talířek na předkrm. Příbory pokládejte dle pořadí chodů – nejblíže talíři je příbor na poslední chod. Maximální počet příborů jsou 3 + lžíce na polévku. Skleničky se obvykle dávají tři, a to ke špičce nože dle chodu, ke kterému patří.

Vánoční tabule 7× jinak:

Prostíráte každý rok stejně a už by to chtělo změnu? Máme pro vás 7 tipů na úžasné vánoční tabule, které vykouzlí tu pravou sváteční náladu.

1. Tradiční vánoční tabule

Klasika, která nezklame nikdy, je kombinace bílé, červené, zlaté a větviček jehličnanů a jeřabin. Nemusíte to s nimi ani příliš přehánět – v jednoduchosti je krása. Chcete-li přidat extra dávku slavnostního třpytu, položte na stůl řetěz s malými LED světýlky.

Pinterest

Tipy na nákup: vánoční servírovací tác, Dakls Prostírání Vánoční hvězda, bílý hluboký porcelánový vánoční talíř, sada 6 dezertních vidliček, sada 6 sklenic na whisky Crystalex Waterfall, sada vánočních mašlí Kostka

2. Přírodní vánoční tabule

Štědrovečerní stůl v přírodním stylu se neobejde bez lněného ubrusu a prostírání, větviček a dřevěných nebo slaměných dekorací. Na hosty udělá dojem malá pozornost zabalená v jednoduchém hnědém papíru převázaném provázkem, kterou položíte na jejich talíř.

Pinterest

Tipy na nákup: svícen Baumax, přírodní svícen z masivní břízy, hvězda dekorační 150ks, miska kulatá dekor květy, šiška přírodní 3ks, Seltmann Weiden MĚLKÝ TALÍŘ, Aurum Crystal Broušené sklenice

3. Zlatá vánoční tabule

Vaše vánoční tabule bude doslova zářit pokud se zaměříte výhradně na zlatou barvu. Zlatá barva dodá na štědrovečerní stůl nádech luxusu, pozor ale na to, abyste nesklouzli ke kýči, zlatá může být velice zrádná.

Pinterest

Tipy na nákup: skleněný talíř v bílo-zlaté barvě Villa d'Este Decoro, DekorStyle Svícen Chantal, sada 30 vánočních ozdob ve zlaté barvě, 4dílný set příborů ve zlaté barvě, dekorační dřevěný anděl se zlatými křídly, zlatý kovový zvonek s hlavou jelena

4. Bílá vánoční tabule

Bílá je symbolem čistoty a nevinnosti a dokonale tak souzní s Vánocemi. Slavnostní ráz jí dodá pár jednoduchých doplňků ve zlaté či stříbrné barvě a květiny či větvičky jehličnanů v elegantních vázách s jemným dekorem. Ideální je na romantické Vánoce ve dvou.

Pinterest

Tipy na nákup: Luminarc Sada hlubokých talířů Ombrelle, DecoKing Ubrus AmeliaHome bílý, 24dílná sada ocelových příborů Villa d'Este Madame, Ambia Home VÁZA, vánoční kovový svícen na 2 čajové svíčky, vánoční svíčka šiška bílá

5. Barevná vánoční tabule

Klasická vánoční tabule už vás nudí? A kdo říká, že štědrovečerní stůl musí být červený? Vánoce jsou o radosti a veselí, takže klidně použijte růžovou nebo tyrkysovou, které budou vítaným zpestřením po letech s bílým ubrusem.

Pinterest

Tipy na nákup: sada 12 fialových vánočních ozdob Unimasa Navidad, sada 9 vánočních ozdob Unimasa Caja, svícen t-light porcelán Bowls bílý, Villeroy & Boch Boston Coloured Rose sklenice, bílo-růžový porcelánový talíř Villeroy & Boch

6. Originální vánoční tabule

Máte rádi klasiku, ale toužíte po originálnějším duchu? Na stůl položte pouze nezbytné věci a jeden či dva zajímavé prvky – například designový svícen nebo vázu. Pozornost zaměřte nad stůl, kam zavěsíte typické vánoční dekorace v moderním stylu.

Pinterest

Tipy na nákup: jídelní talíře Villeroy & Boch Manufacture Rock Blanc, sada 6 sklenic na víno Crystalex Megan, liška sedící, sada 2 lněných ubrousků Linen Tales Classic, svíčka válec ED ECO TOP

7. Minimalistická vánoční tabule

Ne každý si potrpí na barvy, třpytky a světýlka, to však neznamená, že nemůže mít krásný štědrovečerní stůl. Použijete-li kvalitní prostírání a porcelán, stačí mu dodat šmrnc pár větvičkami – a sváteční atmosféra je na světě.

Pinterest

Tipy na nákup: ubrus AmeliaHome VESTA černý, váza Even černá, sada 4 sklenic Nachtman, Paris Dekorace Šerpa stolová, sada 4 skleněných vánočních ozdob J-Line

Autor článku

Lenka Gazdová

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, vystudovaný knihkupec, později designér v kuchyňském studiu a nyní průvodce a copywriter na volné noze. Veškeré profese, kterým jsem se věnovala nebo stále věnuji, odráží mé hlavní zájmy, jimiž jsou cestování, čtení, psaní a bytový design. Kromě nich také kočky, vaření, jóga, tvorba videí nebo péče o zahradu. Ze svých profesí a zálib čerpám zkušenosti pro psaní článků, které dnes pomáhají statisícům lidí.“