Nevíte, jak vyřešit slepý roh v kuchyni? My ano a prozradíme vám to

Publikace: 05.08.2022

Možná jste už při zařizování bytu mysleli na to, jak využít roh v kuchyni. Spousta z nás ale tento problém řeší až při následné rekonstrukci. Přesto není nic ztraceno. Stačí se inspirovat našimi tipy a na vhodné využití tohoto zapeklitého místa určitě přijdete. Třeba z něj vznikne originální prostor na sezení, nebo tam umístíte moderní výsuvné police, či dokonce některý z elektrospotřebičů. 

Slepý roh v kuchyni trápí mnoho domácností, a to hned z několika důvodů. Je tmavý a zároveń těžko přístupný. Máme tedy tendenci do něj ukládat věci, které používáme jen výjimečně a často se z něj stane spíše odkladiště nepotřebného harampádí. Přitom se dá proměnit v praktický úložný prostor. Je to sice výzva, ale o to větší radost budete z výsledku mít. Jaké se nabízejí možnosti?

1. Slepému rohu se vyhněte už při plánování kuchyně

Pokud budete dobře plánovat, povede se vám využít každý centimetr místa. To ale neznamená, že kuchyň nezůstane vzdušná a prosvětlená. Kuchyňskou linku můžete umístit jen k jedné stěně, případně k protilehlým stěnám. Ve větších prostorách ji pak elegantně doplní ještě kuchyňský ostrůvek, který je nejen moderní, ale také maximálně funkční. 

Náš tip: Nezapomeňte věnovat pozornost také rohovým částem kuchyňského ostrůvku. I ty je možné využít netradičním způsobem.

zdroj: Pinterest

2. Vyberte kuchyňskou linku s efektní rohovou skříňkou

Trváte na rohové lince? Žádný problém. Zvolte ale takovou, která disponuje elegantně řešenými rohovými skříňkami, ideálně v horní i spodní části. Dále by skříňky měly mít výsuvná dvířka, a to nejen pro vaše pohodlí, ale také z praktického hlediska. Snadněji se díky tomu otevírají a déle vydrží bez poškození. Horní kuchyňské skříňky se často dělají i se skleněnou výplní. Vše v nich tedy lépe najdete a navíc celou linku příjemně oživí. Jen pozor na rozbití. 

Náš tip: Pokud máte v domácnosti děti nebo zkrátka preferujete pevnější materiály, můžete místo skla zvolit rohovou část v kontrastní barvě.

zdroj: Pinterest

3. Vsaďte na otevřené police

Poličky samozřejmě mohou být i výsuvné a celkově variabilní. V zásadě jde o to, jak využít roh kuchyně a z tmavého kouta vykouzlit tu nejzajímavější část místnosti. Skvěle tu totiž vyniknou originální designové misky, vázy a další dekorace. Pro optické zvětšení celé části doporučujeme světlé barvy, samozřejmě sladěné se zbytkem kuchyně. Kromě bílé, šedé nebo béžové vypadá dobře i světlé dřevo.

zdroj: Pinterest

4. Dejte šanci moderním výsuvným systémům

S těžko dostupnými místy v rozích kuchyní i koupelen pomáhají také inovativní výsuvné díly. Dříve byly velmi nákladné a sehnali jste je jen těžko, ale dnes už je prodává většina nábytkářských řetězců.

Vyrábějí se z různých materiálů od plastu přes chrom až po luxusní dřevo. Ani nejnovější technologie tedy nebrání tomu, abyste si design kuchyně vybrali přesně podle svých představ. Doporučujeme poličky, které jsou odolné a otočné do všech směrů. Na nich totiž můžete skladovat opravdu všechno, a to včetně velkých hrnců nebo dóz se suchými potravinami.

zdroj: Pinterest

5. Využijte prostor nad dveřmi

V současné době se kuchyně stále zmenšují. Architekti a bytoví designéři se tedy snaží, aby ani jediný centimetr nepřišel na zmar. Kuchyňské skříňky proto čím dál častěji uvidíte i v prostorech nad dveřmi, pod okny nebo nad kuchyňským pultem. Je pravda, že do těchto míst se mnohdy nedostanete bez štaflí nebo alespoň židle, ale zase se vám veškeré nádobí vejde i do té nejmenší kuchyně.

zdroj: Pinterest

6. Umístěte do rohu domácí bar nebo troubu

Domácí bary a chladničky na víno jsou v posledních letech velkým trendem. A spousta menších variant má ideální velikost právě do rohu. Případně se vyrábějí i varianty na míru. Pokud ale patříte spíše k fanouškům sladkých dobrot, nikdo neříká, že právě zde nebude ideální místo pro elektrickou troubu. Milovníci kvalitní kávy sem zase mohou umístit presovač, french press nebo jakýkoliv jiný přístroj pro přípravu svého oblíbeného nápoje.

zdroj: Pinterest

7. Vytvořte stylové posezení

Toto řešení doporučujeme zejména do kuchyní s výše položenými okny a pěkným výhledem. Ani pro jiné typy prostor ale není tabu. V garsonkách vám bez problému nahradí klasický jídelní kout a ve větších bytech nebo domech bude plnit spíše funkci barového pultu.

Nutně ale nemusí mít podobu klasického stolu a židlí. Existují i malé rohové sedačky s úložným prostorem a mnohé další varianty. Odborníci v kuchyňských studiích vám jistě rádi poradí a případně vytvoří řešení na míru vašim potřebám.

zdroj: Pinterest

Věříme, že vám naše tipy pomohou v rozhodování a možná vás dokonce inspirují k rekonstrukci. Pokud ale stále nevíte, jak vyřešit roh v kuchyňské lince, využijte služeb plánovacích studií nebo bytových architektů.

Autor článku

Dana Halušková

Dana Halušková

Redaktor

„Tématu bydlení se aktivně věnuji několik posledních let. Svůj velký podíl na tom má i magazín Homago, pro který píši od roku 2021. K mým oblíbeným tématům patří bytový design, výběr nábytku a doplňků, ale také úklid nebo zahradničení. Zároveň mě baví recenze e-shopů a rozhovory s majiteli značek.“