Jak odstranit mastnotu v kuchyni? Pomohou kvalitní odmašťovače i přírodní prostředky

Publikace: 30.04.2022

Mastnota v kuchyni trápí snad každou hospodyňku. Pokud ale budete povrchy čistit pravidelně, nesmísí se s velkým množstvím prachu a půjde snadno odstranit. V opačném případě bude úklid kuchyně náročnější, přesto ho díky našim tipům určitě zvládnete. A dobrou zprávou je, že se nám osvědčily jak kvalitní přípravky z drogerie, tak přírodní  prostředky. 

Jak tedy odmastit kuchyňskou linku, sporák nebo zdi? Mnohdy si vystačíte s obyčejným savem nebo jeho ekologickými alternativami, například octem, citronem či jedlou sodou. Postupně si projdeme všechny možnosti, abyste zjistili, která bude pro vás ideální.

Sporák bude zase jako nový

Ze sporáku je nejprve nutné odstranit mřížku a potom ho můžete vyčistit houbičkou se saponátem, drátěnkou nebo jedlou sodou. Tu stačí v malém množství nasypat na sporák a rozetřít pomocí rozkrojeného citronu. Proč právě tato kombinace? Jedlá soda působí antibakteriálně a citron zase dokáže většinu povrchů odmastit a vyleštit. Je navíc tak jemný, že ho samostatně můžete použít i k čištění varné desky. Ale zpět ke klasickému sporáku – nakonec ho jen otřete vlhkým hadříkem a máte hotovo.

I troubu vyčistíte bez námahy

Zatímco stůl nebo kuchyňskou desku čistíme téměř denně, na troubu často zapomínáme. Pojďme se tedy podívat, jak na to. Pro začátek je dobré si ujasnit, že zčernalý tuk byste neměli z vnitřku trouby škrábat. Lépe ho odstraníte neabrazivními houbičkami a jemným čisticím prostředkem. Savo, Sanytol nebo jiný přípravek z drogerie ale můžete vyměnit i za některý z přírodních odmašťovačů, například citron či prášek do pečiva.

Čerstvých připálenin v jinak čisté troubě se zbavíte velmi jednoduše – díky vodě s citronem⁠. Stačí nalít malé množství horké vody do zapékací mísy a přilít šťávu z citronu. Přidat můžete i vymačkaný zbytek dužiny. Misku pak vložte do prázdné trouby předehřáté na 160 stupňů a zavřete dvířka. Počkejte, než se začne tvořit pára. Po zhruba 15 minutách troubu vypněte, ale neotvírejte. Mastnota by se měla rozpustit. A než trouba vychladne, ještě ji vytřete mokrým hadříkem.

Na skleněná dvířka trouby se zase osvědčil prášek do pečiva. Nasypte jedno balení do misky a přidejte vlažnou vodu. Vznikne tak směs, která má kašovitou konzistenci. Tu potom naneste na sklo, důkladně rozetřete a nechte působit přibližně 45 minut. Nakonec ho dočistěte houbičkou.

Jak odstranit zapečenou mastnotu v mikrovlnce

Zbytky mastných jídel v mikrovlnné troubě jsou velmi nevzhledné a často nepříjemně zapáchají. Máme ale účinné tipy i na tyto nečistoty, a to pro fanoušky technologií i babských rad. Pokud dáváte přednost prostředkům z drogerie, zkuste například houbičky Spontex. Vyrábějí se z extra jemné ocelové vlny a jsou už napuštěny saponátem. Velmi oblíbené jsou ale i nanohoubičky, které dokážou mastnotu vyčistit i bez použití chemických prostředků. Jenom pozor na drátěnky, které by mohly zničit sklo a další části mikrovlnky. 

Z ekologických prostředků doporučujeme citron, díky kterému bude trouba i krásně vonět. Jednoduše ho nakrájejte na plátky a dejte do misky naplněné vodou. Tu vložte do mikrovlnky a zapněte ohřev na 3 minuty. Potom nádobu vyndejte a vnitřek mikrovlnky vytřete utěrkou. Podobného efektu ale dosáhnete také se směsí citronové šťávy a lžící octa. I ten totiž povrchy odmašťuje a váže na sebe nepříjemné pachy.

Čištění digestoře raději neodkládejte

Digestoř je jedním z nejproblematičtějších míst, protože se na ní mísí mastnota s prachem. Měli byste ji tedy pravidelně čistit, a to například krémovým Cifem nebo překvapivě také olejem, který je pro odmašťování nerezu ideální. Hodit se tedy bude i na úchytky zásuvek z tohoto materiálu.

Zanesený filtr může dokonce způsobit požár. Několikrát do roka ho tedy umyjte v myčce. Pokud je na něm ale hodně zaschlé mastnoty, ponořte ho raději do roztoku vody a jedlé sody. A když ani to nepomáhá, ještě ho vydrhněte kartáčkem nebo houbičkou.

Jak odstranit starou mastnotu?

Na dřevo buďte opatrní

Aby se na dřevěné podlaze, pracovní desce nebo nábytku nevytvořily skvrny, používejte raději jemné odmašťovače. Zkusit můžete ale i například lakový benzín nebo ředidlo. Jen pozor na to, že jde o hořlavé látky. Vyhněte se jim tedy v blízkosti otevřeného ohně či zdrojů tepla.

A jestli chcete omezit chemikálie na minimum, můžete zkusit odstranit mastnotu žehličkou. Jednoduše na ušpiněné místo přiložte kousek čisté látky a několikrát po něm přejeďte horkou žehličkou, aby se mastnota do textilie vsákla. Zbytek pak vymyjete ředidlem nebo jen sodou.

Jak odstranit mastnotu ze zdi?

Prskající olej nebo vylitá omáčka se mohou dostat také na zeď, ale nebojte, i tyto mastné fleky poměrně snadno odstraníte. Pokud preferujete klasické čisticí prostředky, určitě vyzkoušejte savo. V opačném případě doporučujeme ocet nebo jedlou sodu. Abyste ale omylem nepoškodili malbu, zkuste přípravek nejprve použít na menší ploše. 

Savo

Pokud dáváte přednost osvědčením čisticím prostředkům, doporučujeme savo. Pomocí rozprašovače ho nastříkejte na hadřík a ten na flek přiložte. Nesnažte se ho ale utírat, protože byste mohli poškodit malbu. Když tedy skvrna napoprvé nezmizí, jen na ni přitiskněte hadřík znovu. 

TIP: Nezapomeňte na gumové rukavice, abyste si nepodráždili pokožku na rukou.

Chleba

Možná to zní trochu zvláštně, ale s mastnými fleky si poradí i kuličky z chleba. Tuk se do nich vsákne a zeď bude znovu krásně čistá. Na větší skvrny jich ale budete potřebovat více, abyste se mastnoty skutečně zbavili a jen ji neroztírali okolo.

Jedlá soda

Mezi nejlepší přírodní odmašťovače patří i jedlá soda. Když ji tedy smícháte s teplou vodou, odstraní i mastné skvrny ze zdi. Potřebovat budete 1,5 lžíce sody a čtvrt litru vody. Důkladně promíchejte a naneste na mastný flek. Nechte působit minimálně 10 minut, případně i déle, dokud skvrna nezmizí. Buďte ale opatrní, abyste nesetřeli i malbu.

Mastný ubrus, utěrka, nebo dokonce koberec?

Nakonec nesmíme zapomenout na textilní materiály. Ani těm se totiž mastnota v kuchyni nevyhýbá. Pokud tedy dojde k nehodě, nedělejte chybu a nesnažte se flek utřít. Raději zkuste odstranit lžičkou nebo tupým nožem zbytek hmoty a následně nasypte na skvrnu jedlou sodu, kukuřičný škrob nebo dětský pudr. Po 15 minutách ho odstraňte a teprve pak můžete ubrus nebo utěrku dát do pračky. Ještě předtím ale na skvrnu naneste kvalitní prací gel a vyperte, jak jste zvyklí. Sušičku určitě nepoužívejte, vysoké teploty by mohly skvrnu ještě zvýraznit. 

Koberec se čistí hůře, ale i ten samozřejmě můžete zachránit. Na začátku postupujte stejně jako u jiných tkanin. Lžičkou odstraňte zbytek jídla a potom na místo nasypte prášek z mastku nebo jedlou sodu a nechte působit asi 15 minut. Následně ho vyluxujte a použijte přípravek na čištění koberců. A nakonec místo ještě otřete vlhkým hadříkem.

Zabraňte usazování mastnoty

Abyste nemuseli řešit, jak odstranit starou mastnotu, zkuste usazování mastnoty předcházet. Například dvířka kuchyňské linky a varnou desku raději dočista otřete každý týden. Bude vám stačit měkký hadřík a klasický saponát. Je to mnohem jednodušší, než odstraňovat roky zašlou špínu.

TIP: Při vaření si pravidelně myjte ruce. Díky tomu se mastnota nedostane na dvířka linky a nebudete ji muset složitě odstraňovat.

Autor článku

Dana Halušková

Dana Halušková

Redaktor

„Tématu bydlení se aktivně věnuji několik posledních let. Svůj velký podíl na tom má i magazín Homago, pro který píši od roku 2021. K mým oblíbeným tématům patří bytový design, výběr nábytku a doplňků, ale také úklid nebo zahradničení. Zároveň mě baví recenze e-shopů a rozhovory s majiteli značek.“