Vyhledávač nábytku a dekorací

Jak zvlhčit vzduch v ložnici i celém bytě?

Dana Halušková
20.05.2022

Suchý vzduch dokáže potrápit nejen během topné sezóny, ale také během letních veder. Když se k tomu navíc přidají zdravotní problémy jako astma nebo alergie, může být opravdu nebezpečný. A to není všechno, poškozuje i nábytek nebo podlahu a také zvyšuje prašnost v bytě. Je tedy na čase koupit zvlhčovač? Nebo si poradíte i bez něj?

Proč zvlhčovat vzduch?

Čím sušší vzduch je, tím více prachu se v bytě tvoří. A to špatně snášejí hlavně lidé s dýchacími onemocněními, astmatici či alergici. Navíc dochází také k vysychání dřevěného nábytku a podlah.

Jaká je ideální vlhkost v bytě či domě?

Nejprve si ujasněme pojmy – absolutní a relativní vlhkost. Absolutní vlhkost označuje skutečné množství vody v gramech na metr krychlový vzduchu. Častěji ale narazíte na relativní vlhkost, která se udává v procentech a představuje poměr vodní páry ve vzduchu. Měla by se pohybovat mezi 40 až 60 %, přičemž v létě bývá obvykle nižší než v zimě.

Jaké potíže způsobuje příliš suchý vzduch, už víme. Co když je ale vlhkost vzduchu naopak moc vysoká? Pak dochází ke vzniku a množení plísní, které ohrožují nejen vybavení bytu, ale hlavně jeho obyvatele.

Jaká je ideální vlhkost v ložnici?

Lidé žijící v bytech i domech nejčastěji řeší, jak zvlhčit vzduch v ložnici. Přitom se doporučená vlhkost v této místnosti nijak zásadně neliší od zbytku interiéru, pohybovat by se tedy měla okolo 50 %. Jde spíše o to, že spánkem trávíme hodně času a pro správný odpočinek potřebujeme opravdu kvalitní vzduch.

Jaká je ideální vlhkost v ložnici?
zdroj: Canva

Jak vybrat zvlhčovač vzduchu?

Existuje mnoho různých typů elektrických zvlhčovačů. Díky našemu přehlednému rozdělení se v nich ale snadno zorientujete. Můžete se tak zaměřit na důležité parametry, jako jsou rozměry zvlhčovače, výkon, spotřeba energie, hlučnost nebo další požadované funkce

Při nedostatku prostoru vám bude stačit malá nádoba na vodu, zatímco do velkých místností doporučujeme zvlhčovač s maximálním výkonem. V ložnici zase oceníte co nejtišší provoz přístroje. A pokud bydlíte uprostřed velkoměsta, trpíte na alergie nebo máte malé děti, nejlepším řešením bude kombinovaná čistička vzduchu se zvlhčovačem

Dále na trhu najdete i teplé zvlhčovače, které v interiéru zvýší teplotu, nebo modely se zabudovaným vlhkoměrem pro dokonalou kontrolu relativní vlhkosti. Ty technologicky nejvyspělejší přístroje se samy zapnou, jen když je potřeba.

Typy zvlhčovačů vzduchu

Ultrazvukový zvlhčovač

Pomocí ultrazvukových vln jsou vodní kapky „rozbíjeny“ na miniaturní kapičky. Tento druh zvlhčovačů patří mezi studené, které v místnosti nezvedají teplotu a nemají horký povrch. Jejich provoz je zpravidla tichý a spotřebuje jen minimum energie. Problém může nastat snad pouze s vodou v nádržce. Aby se v ní nemnožily bakterie, určitě ji ošetřete vhodným přípravkem.

Parní zvlhčovač vzduchu

U těchto modelů se vodní pára odpařuje varem. K tomu potřebují i 10× vyšší výkon než ostatní zvlhčovače. Horká pára navíc není ideální do rodin s dětmi, kterým by mohla ublížit. Je ovšem pravda, že varem přirozeně odstraníte většinu mikroorganismů.

Zvlhčovač vzduchu s přirozeným odparem

Jak vyplývá z trefného anglického názvu air washer, jedná se vlastně o „pračku vzduchu“. Filtrace je totiž prováděna přes odpařovací kazetu nebo vodní lázeň. A teprve takto upravený vzduch je pouštěn ven. Zvlhčovače vzduchu s přirozeným odparem tak vyčistí i mechanické nečistoty. Nemusíme se obávat, že by vzduch zvlhčily až příliš, jakmile zvlhčovač dosáhne ideálních hodnot, sám se vypne.

Jak zvlhčit vzduch bez zvlhčovače?
zdroj: Unsplash

Jak zvlhčit vzduch bez zvlhčovače?

Sušení prádla

Velmi praktickým řešením je sušení mokrého prádla uvnitř bytu, ideálně přímo u topení. Odpařovaná voda vlhkost v místnosti okamžitě zvýší. Pokud nemáte na sušák místo, nebo si nechcete kazit estetický dojem domácnosti, zkuste některý z dalších způsobů.

Odpařovač na topení

Nejspíš si pamatujete keramickou nebo plastovou nádobu s vodou, kterou dávaly na topení už naše babičky. Šlo vlastně o předchůdce současných zvlhčovačů, takzvané odpařovače.  Pořídit si je ale můžete i dnes, a to v moderním designu, díky kterému mohou sloužit i jako dekorace.

Aromalampa 

Další možností, jak zvlhčit vzduch bez zvlhčovače, je použití klasické aromalampy. Ta vzduch osvěží a zároveň provoní. Stačí do vody přidat pár kapek oblíbeného esenciálního oleje.

Rozprašovač

Velmi snadné je zvlhčování vodou. Když ji nalijete do láhve s rozprašovačem, vytvoříte jemnou mlhu, která celý prostor zvlhčí a osvěží. Jedná se o ideální způsob, jak zvlhčit vzduch v létě. Jen myslete na to, aby se vlhkost nevsákla tam, kam nemá.

Vaření místo pečení

Pokud budete jídlo vařit nebo dusit, relativní vlhkost v bytě se zvýší. Pečení v troubě naopak vzduch vysušuje. Pokud tedy zrovna připravujete pokrm, u kterého si můžete vybrat způsob přípravy, zvolte první možnost.

Voda v hrnci

V hrnci můžete vařit i bylinkové čaje nebo jiné nápoje, které prospějí vašemu zdraví a ještě vytvoří požadovanou vlhkost. Nezapomeňte použít pokličku a po dosažení bodu varu ji sundat, aby se voda mohla postupně odpařovat.

Otevřená konvice i myčka nádobí

Když budete myčku nechávat zavřenou, vlhkost může zbytečně zkrátit její životnost. Doporučujeme ji tedy hned po ukončení programu otevřít. Stejné je to s varnou konvicí.

Používejte napařovací žehličku

Většina z nás dnes už používá napařovací žehličky nebo parní generátory, což je v bytech se suchým vzduchem přínos. Jen tak dál!

Nezavírejte sprchu

Jestli vám to prostor dovolí, při sprchování se nezavírejte. Vlhkost se tak nebude držet pouze v koupelně, ale dostane se do celého bytu. Výhodou je, že sprchový kout nebo box nebude plesnivět a vám se bude lépe dýchat.

Nevypouštějte vanu

Po koupeli také můžete nechat vodu ve vaně. Odpařovat se bude klidně i několik hodin, tím zvlhčí vzduch pěkně postupně. Jen pozor na bezpečnost vašich dětí a domácích mazlíčků.

Pokojové rostliny

Rostliny v květináči nejen krásně vypadají, ale i čistí a detoxikují vzduch. Některé dokonce dlouho po zalití zadržují vodu, a tak zvyšují vlhkost v místnosti. Patří k nim například populární monstery nebo rododendrony. Méně výrazného efektu dosáhnete i s květinami ve váze nebo také samotnou vázou.

Udržujte optimální teplotu

Nejsušší je vzduch v přetopených místnostech. Jakmile teplota přesáhne 24 °C, relativní vlhkost se může dostane až na kritickou hranici 20 %. Zkuste se proto vysokých teplot vyvarovat, prospějete tím vašemu zdraví a snížíte spotřebu energie.

Přiměřeně větrejte

Okna byste měli otevírat dokořán pouze na krátkou dobu. Vždy ale záleží na tom, jaké je venku zrovna počasí. Když mrzne, nebo je naopak horko, vlhkost v bytě tím příliš nezvýšíte. Naopak po dešti je vzduch nejčistší a větrání má největší smysl.

Jak vyrobit zvlhčovač vzduchu?

Na závěr pro vás máme trochu netradiční tip, jak doma zvlhčit vzduch. Co takhle si vyrobit vlastní zvlhčovač vzduchu? Jak na to?

Budete potřebovat:

  • misku, sklenici nebo jinou nádobu
  • hadřík
  • dostatečně dlouhou špejli
  • trochu vody
  • malý ventilátor

Postup: 

Narovnejte špejli přes okraj misky. Látku přeložte napůl a přehoďte ji přes špejli dovnitř nádoby. Potom přilijte vodu tak, aby byla spodní část hadříku ponořena. Voda se bude postupně odpařovat a zvlhčí celý hadřík. Pokud tedy za nádobu umístíte ventilátor a 
nastavíte ho na nejnižší výkon, vodní pára bude rovnoměrně cirkulovat po celé místnosti. A když se vám tento vynález osvědčí, můžete si ho vyrobit do každé místnosti. Nechte si přitom záležet i na estetickém provedení a položte ho například na skříň, polici nebo konferenční stolek.