Už vás nebaví zvadlé hortenzie? Naučte se je rychle a snadno usušit

Publikace: 20.08.2022

Hortenzie mají velké a nápadné květy v různých barvách, které se pohybují od modré přes červenou až po fialovou, bílou nebo světle zelenou. Pokud se věnujete pěstování hortenzií a chcete si jejich krásu uchovat ještě dlouho po odkvětu, oceníte náš návod, ve kterém vám ukážeme, jak snadné je tyto rostliny usušit.

Kdy sušit hortenzie?

Ideální čas na seříznutí květů hortenzie je na konci jejich vegetačního období (srpen až říjen), kdy větší okvětní lístky začínají měnit barvu a získávají papírový vzhled a drobné květy se teprve začínají otevírat. Pokud drobné kvítky na své odrůdě hortenzie nevidíte, budete se muset spolehnout na měnící se barvu. U odrůd, kde je změna odstínu jemnější – jako např. Annabelle, která má mírný přechod z jasně bílé do světle zelené, nemusí být tato metoda určení správného času 100% spolehlivá.

Pokud jde o sušení hortenzií, otázka, kdy stříhat hortenzie, je zcela zásadní. Ustřihnete-li stonky na vrcholu kvetení, budou mít příliš mnoho vlhkosti a neuschnou dostatečně rychle, aby si zachovaly svou krásu. Budete-li příliš vyčkávat, bude pozdě a prostě zhnědnou.

Kdy stříhat a sušit hortenzie?
zdroj: Nicole Wilcoy / Unsplash

Co budete potřebovat?

Postup sušení hortenzií

1. krok: Připravte si květiny

Hortenzie patří mezi květiny, které zvládnete usušit bez větší námahy i doma. Konzervovat je můžete hned několika způsoby, metoda sušení vodou je však nejlepší, a to z toho důvodu, že pomáhá květinám udržet tvar i barvu. Doba schnutí se obvykle pohybuje mezi 2 až 3 týdny, usušené květy vydrží krásné až rok.

Pro sušení si vyberte zdravé a pevné stonky, které je dobré přestřihnout pomocí zahradních nůžek zhruba 30 až 45 cm pod květem. Následně odstraňte všechny listy a hnědé květy.

2. krok: Umístěte řezané květiny do vázy

Čerstvě ustřižené květiny vložte do vázy, která by měla být naplněná vodou zhruba do jedné poloviny. Vázu následně přeneste na chladné místo mimo přímé sluneční světlo. Dávejte pozor, abyste to s množstvím stonků nepřehnali, protože hortenzie nejlépe schne, když jí dáte prostor k „dýchání“.

Vodu z vázy nechte úplně odpařit. Jak už jsme zmiňovali, tento proces obvykle zabere asi 2 až 3 týdny – na konci by měly být vaše hortenzie suché na dotek a stonky by se měly dát snadno odlomit. Zadařilo se vám? Pak máte hotovo a své hortenzie můžete použít k dekorování.

3. krok: Použijte své sušené hortenzie

Jistě nám dáte za pravdu, že sušené hortenzie jsou krásné samy o sobě. Věděli jste ale, že velmi dobře vypadá i věnec z hortenzie nebo zápich z hortenzie v okenních truhlících? Dokonce je můžete použít ve svatebních květinových aranžmá!

Další způsoby sušení hortenzií

Hortenzie je rovněž možné sušit na vzduchu, a to tak, že jednotlivé stonky zavěsíte vzhůru nohama na chladném a suchém místě, podobně jako bylinky. Tyto hortenzie ovšem bývají o něco křehčí než ty sušené vodou.

Další možností je nechat květy na rostlině zaschnout, dokud nebudou na dotek papírové. Tímto způsobem sušení však květy přijdou o část barvy, a navíc nevydrží tak dlouho.

Ať už zvolíte kteroukoli metodu, nezapomeňte sušené květiny pravidelně měnit – ideálně hned příští rok.

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“