Od mumií po duchy: Nejkreativnější halloweenské dekorace, jaké jsme kdy viděli

Publikace: 19.10.2022

Halloween je původně keltský pohanský svátek, který má dodnes největší tradici v anglosaských zemích, jako je USA, Kanada, Velká Británie a Austrálie. Postupně se ale rozšířil po celém světě a posledních pár let se oslavy se strašidelnými maskami rozmohly i u nás.

Datum Halloweenu je každý rok stejné, slaví se 31. října, den před křesťanskou slavností všech svatých. Mezi symboly Halloweenu patří dýně, kostýmy, masky a strašidelná výzdoba. Právě halloweenským dekoracím se budeme věnovat v dnešním článku.

Jaký je původ Halloweenu?

Název Halloween je zkratkou spojení All Hallows’ Eve, kterým se ve staroangličtině označoval předvečer dne všech svatých. Lidé si ten den připomínají své zesnulé předky. 

První zmínky o svátku jsou ke konci osmnáctého století, jméno se v průběhu let komolilo, až vznikl Halloween.

Historie Halloweenu má kořeny u pohanských slavností Samhain, kdy skotští Keltové slavili konec žní a příchod zimy, temnější polovinu roku. Šlo o jednu z nejvýznamnějších oslav celého keltského kalendáře. 

V 16. století začal zvyk chodit v kostýmech stavení od stavení a výměnou za básničku či koledu vybírat potraviny. Strašidelné kostýmy měly představovat duše zemřelých.

Do Ameriky se Halloween rozšířil s masovou imigrací Irů a Skotů v 19. století. Puritáni (angličtí reformovaní protestanti) z Nové Anglie na východě USA byli zpočátku proti oslavám Halloweenu, dnes jde ale o jednu z amerických národních tradic.

7 symbolů Halloweenu + tipy na strašidelné dekorace

K oslavám Halloweenu neodmyslitelně patří tradiční strašidelné dekorace. Jaké jsou nejpopulárnější symboly Halloweenu? Máme pro vás magických sedm symbolů Halloweenu a řadu jednoduchých a neokoukaných tipů, jak si originálně vyzdobit dům, byt či terasu a připravit se na nezapomenutelnou oslavu. Užijte si strašidelnou párty, vyberte si ty nejstrašidelnější halloweenské masky a vyzdobte si dům tak, že na to budou vaši přátelé dlouho vzpomínat.

1. Dýně

Snad nejznámějším symbolem Halloweenu jsou vydlabané dýně. Věří se, že hrůzyplné obličeje mají odhánět zlé duchy. Pozvěte si na návštěvu kamarádky, nebo partu dětí a dejte se společně do díla. Vyhlaste soutež o nejstrašidelnější dýni a vydlabané dýně použijte jako lampion. Svíčka ve vydlabané dýni dříve sloužila pro orientaci koledníků v potemnělých ulicích. Stejně dobře ale poslouží dnes vám pro výzdobu zahrady pro večerní bojovku.

zdroj: Pinterest

Tip: Kromě toho, že můžete dýni tradičně vydlabat, zkuste je letos také elegantně pomalovat a ozdobit. Postačí vám zlatý akrylový fix, tavicí pistole a nebo vteřinové lepidlo a umělé podzimní plody.

zdroj: Pinterest

2. Svíčky a svícny

Svíčkami dodáte prostoru tajemnou, magickou atmosféru. Lidé je odjakživa používali k nejrůznějším rituálům a náboženským zvykům. Dodnes je světlo svíčky považováno za symbol klidu, míru, ticha, čistoty a ochrany. Svíčky a svátek Všech svatých spolu odjakživa souvisí. 

Tip: Vyrobte si domácí svícny z lahví od vína a nebo ze zavařovacích sklenic. Postačí vám pár prázdných lahví a barvy. Použít můžete speciální barvy na sklo, klasické tempery a nebo akrylové barvy (když nebudete barvu příliš ředit vodou, bude na skle dobře držet).

zdroj: Pinterest

3. Duchové

Věřilo se, že na Halloween se duše zemřelých vracejí domů. Ohně a lucerny z dýní jim měly svítit na cestu, aby mrtví předkové nezabloudili a byly světlem střeženi.

zdroj: Pinterest

Tip: Aby duše vašich blízkých při cestě domů nezabloudily, můžete jim s dětmi vytvořit jednoduché lucerny z obvazu či obinadla. Potřebovat budete větší sklenici, staré obinadlo, lepicí oči nebo fixy a samozřejmě svíčku. Obinadlo je možné zafixovat lepidlem nebo jeho konce přilepit kouskem izolepy. Voilá, krásná mumie je na světě!

zdroj: Pinterest

4. Čarodějnice

Čarodějnice dle pověr doprovázejí na cestách zlé duchy. Lidé se jich báli a věřili, že na Halloween mají čarodějnice největší moc. Teprve s příchodem křesťanství ale začaly být čarodějnice vnímány jako ztělesnění zla. Nechybí jim špičatý klobouk, létající koště, případně i magická hůlka.

zdroj: Pinterest

5. Netopýři, kočky a pavouci

Co se čarodějnic a zvířat týče, nejčastěji bývají čarodějnice doprovázeny netopýry a černými kočkami. Netopýři byli vždy slučováni s ďáblem a temnými silami. Bez netopýrů se neobešla řada čarodějných lektvarů, čarodějnice prý pily netopýří krev, aby mohly létat. Černá kočka je odjakživa brána jako symbol věrné společnice každé čarodějnice. Další typický symbol pro Halloween jsou pavouci a umělé pavučiny. 

Tip: Vyrobte si doma čarodějné zákoutí. Suché pokroucené větve ozdobte netopýry vystřiženými z černého papíru. Jednoduché a efektní. Do zátiší můžete přidat ještě mísu s „čarodějným lektvarem“. Umíchejte doma třeba sangrii, nebo jiný váš oblíbený drink, který můžete „okořenit“ potravinářským barvivem „jedovaté barvy“. Vymyslete si ingredience jako krysí ocásky, netopýří pazoury, hrst červů, apod. a hororovým písmem napište složení na ohořelý papír vedle skleniček. Hosté budou nadšeni.

zdroj: Pinterest

6. Oranžová a černá barva

Keltům onou magickou nocí končila světlá (letní) část roku a začínala temná (zimní) polovina. Oranžová barva symbolizuje sklizeň, černá značí temnotu a smrt.

zdroj: Pinterest

Tip: Vyrobte si doma věnec na dveře z černého krepového papíru. Už při příchodu na vaši Halloweenskou slavnost na hosty dýchne tajuplná atmosféra.

zdroj: Pinterest

Tip: Ozdobný věnec na dveře vyrobíte jednoduše také z pokroucených klacíků a papírových ozdob. Můžete přidat ptáčky, netopýry, pavouky, duchy, dýně nebo cokoliv jiného, co vás napadne.

zdroj: Pinterest

Tip: Z černého krepové papíru snadno vyrobíte také elegantní černé růže. Postačí vám k tomu černý krepový papír, špejle, gumičky a izolepa. Postup je jednoduchý: pruh papíru dlouhý přibližně 60 cm a široký zhruba 6 cm budete nabírat dokola tak, aby vznikl květ. Výsledný květ propíchnete špejlí a zafixujete gumičkou či izolepou.

zdroj: Pinterest

7. Masky, kostýmy a koleda

Masky a kostýmy sloužily slavícím Keltům k matení zlých duchů. Lidé v té době věřili, že strašidelnými převleky duchy zmatou a oni je nechají být. Američané se začali převlékat do kostýmů počátkem 20. století, tentokrát již pro zábavu.

Uspořádejte doma tematickou kostýmovou párty a užijte si tento jedinečný svátek spolu s kamarády. 

Tip: Pro děti i dospělé můžete připravit výslužku zabalenou ve tvaru dýně v krepovém papíru.

zdroj: Pinterest

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“