Jak opravit žaluzie? Máme řešení pro poškozený řetízek i silonovou strunu

Publikace: 04.11.2022

Ani ty nejlepší vnitřní žaluzie nevydrží věčně. Neprospívá jim usazený prach ani působení slunečního záření. A pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky, je riziko poškození samozřejmě vyšší.

Závadám tedy předcházejte šetrným zacházením a pravidelným čištěním. A když už k poruše dojde, nezoufejte. Většinou není potřeba měnit celé žaluzie, stačí nahradit některou z rozbitých součástek. U horizontálních žaluzií jde nejčastěji o ovládací řetízek, silonové vedení nebo lamely. Profesionální oprava žaluzií však může vyjít draho. Pokud tedy chcete ušetřit, zkuste to raději svépomocí.

Rozpojený nebo přetržený ovládací řetízek

Nejčastěji se porouchá kuličkový řetízek na žaluzie, který zajišťuje jejich naklápění, spouštění i vytahování. Při pouhém rozpojení řetízek jednoduše navlečte zpět do převodu a spojte novou spojkou. Jakmile se ale přetrhne, musíte ho vyměnit. Kratší řetízek by totiž neumožňoval stahovat a vytahovat žaluzie v plném rozsahu. 

Postup opravy naštěstí není nijak náročný. Nejdříve vyjměte základovou desku z horního profilu, vyndejte z ní ozubené kolečko a řetízek opatrně vytáhněte. Pak kolečko vsaďte zpět a navlečte nový řetízek, spojte ho univerzálními spojkami a máte hotovo. Jen nezapomeňte vyzkoušet, jestli jdou žaluzie bez problému ovládat.

Rozpojený nebo přetržený ovládací řetízek žaluzie
zdroj: Ruan Richard Rodrigues / Unsplash

Prasklá silonová struna

Mezi nenáročné opravy žaluzií patří i výměna silonového vedení, které drží žaluzie na svém místě, a to hlavně při otevírání a zavírání okna. Bez demontáže to ale nepůjde.

Nejprve si tedy zjistěte, jak sundat žaluzie, abyste je nepoškodili. Začněte tím, že ze zasklívací lišty vytáhnete napínací kolíky silonové struny, odstraňte boční krytky a odšroubujte vruty od okenního rámu. Lamely přitom stále přidržujte u horního profilu. Pak už můžete žaluzie položit na jakoukoliv rovnou plochu. Pokud nemáte větší stůl, dejte je opatrně na podlahu. Jen dávejte pozor, aby se vám jednotlivé lamely neproházely. Případně pomůže obyčejný provázek. Prasklý vlasec na žaluzie odjistěte, vytáhněte a nahraďte novým. Ten vždy navlékejte koncovkou dolního profilu a na dolní část vlasce navlékněte napínací kolíček.

Následně přišroubujte žaluzie zpátky k oknu. Konec vodícího silonu zasuňte do otvoru ve spodní liště a připevněte napínacím kolíčkem. Za přečnívající část silonu zatáhněte, abyste ho napnuli a opět zajistěte kolíčkem. Nakonec ho zkraťte na 10 cm a vsuňte do profilu. Vraťte boční krytky a můžete otestovat, jestli vše správně funguje

Tip: Nevíte, kde koupit na žaluzie náhradní díly? Většinu z nich seženete ve velkých hobby marketech. A pokud ne, zapátrejte ve specializovaných e-shopech.

Poškozené lamely

Další častou závadou je zkřivení nebo polámání samotných lamel. Ty se mohou u vinylových, hliníkových a textilních žaluzií lišit, nebojte se tedy požádat o pomoc odborníka, který poradí s výběrem správné lamely a případně ji také opraví. Pokud jste zruční, klidně se do toho pusťte sami. Ani v tomto případě se však nevyhnete demontáži žaluzií, ale pak už bude výměna velmi snadná.

Přetržená textilní páska

Zdá se vám, že žaluzie nefungují správně? V tom případě byste měli zkontrolovat textilní pásku. Ta je umístěna na obou stranách žaluzie a napomáhá k tomu, aby se lamely správně vytahovaly. Když se začne třepit, nebo dokonce trhat, ztíží pohyb lamel a ty se můžou různě křivit. Bude tedy nutné ji vyměnit na obou stranách. Jak taková oprava žaluzie probíhá?

Nejprve odmontujte horní profil žaluzie a vysuňte z něj boční převodovku na straně řetízku. Pak se zaměřte na kladku, sejměte z ní krytku a pomocí šroubováku otočte obě její části proti sobě (vždy to jde pouze jedním směrem). Nyní už můžete starou pásku vyměnit za novou. Potom kladky otočte proti sobě, abyste pásky zajistili. Poté do nich vsuňte ovládací drát. Oprava je hotová a žaluzie by měly opět dokonale fungovat.

Jak závadám předcházet?

Pozornost byste měli věnovat i tomu, jak umýt žaluzie a zabránit usazování prachu. Pro začátek použijte vysavač, který nastavte na co nejnižší výkon a opatřete speciálním měkkým nástavcem. Ten žaluzie zbaví většiny nečistot. A jestli ho doma nemáte, vystačíte si s běžným hadříkem z mikrovlákna. 

Potom přichází na řadu důkladnější mytí. Buď můžete čistit každou lamelu zvlášť, nebo je otírejte celé – směrem odshora dolů. Dřevěné horizontální žaluzie byste měli zatáhnout, zatímco vinylové nebo hliníkové raději otočte směrem dolů, aby se nepřekrývaly. Pak žaluzie otočte a postup opakujte.

Demontáž nejspíš potřeba nebude. Provádí se jen u výrazně znečištěných žaluzií, které je nutné umýt ve vodě se saponátem nebo mýdlem a jedlou sodou. A pokud byste přece jen žaluzie sundávali, vždy dodržujte výše uvedený postup.

Oprava vertikálních žaluzií

Mezi nejčastější závady vertikálních žaluzií  patří poškození lamel, závaží, spojovacích řetízků nebo pojezdů. Všechny tyto komponenty koupíte v hobby marketech nebo na internetu, samotnou výměnu však doporučujeme přenechat profesionálům.

Zaseknuté vertikální žaluzie

Se zaseknutými žaluziemi si nejspíš poradíte i sami, záleží na příčině problému. Pokud se stane, že vám nejdou otevřít, určitě to nezkoušejte silou. Raději nejdřív zkontrolujte, jestli lamely správně sedí ve sponách, nejsou nakřivo a nepřekrývají se. Potom můžete zkusit žaluzie otočit, nejlépe pomocí speciálního silikonového spreje. Nastříkejte ho do horní lišty a žaluzie několikrát úplně otevřete, aby se olej dostal na celou jejich plochu. Pokud nejde o žádnou větší závadu, měly by žaluzie začít fungovat.

Autor článku

Dana Halušková

Dana Halušková

Redaktor

„Tématu bydlení se aktivně věnuji několik posledních let. Svůj velký podíl na tom má i magazín Homago, pro který píši od roku 2021. K mým oblíbeným tématům patří bytový design, výběr nábytku a doplňků, ale také úklid nebo zahradničení. Zároveň mě baví recenze e-shopů a rozhovory s majiteli značek.“