Jak vyrobit vánoční dekorace a ozdoby doma? Návod pro děti i dospělé

Publikace: 02.12.2022

Prosinec je časem zdobení, dekorování a krášlení. Použít můžete nejen ozdoby zakoupené v obchodě, ale i ty vyrobené doma. Těm se totiž nic nevyrovná! Mají v sobě kouzlo, které zkrátka za peníze nekoupíte. V článku najdete nápady a projekty, které jsou až neuvěřitelně snadné, umožňují hodiny rodinné zábavy a jsou nenáročné pro vaši peněženku. Od jednoduchých vánočních dekorací přes dekorace na vánoční stromeček až po vánoční ozdoby z papíru.

Vánoční dekorace na stůl ze skleniček

Hřejivé světlo svíčky neodmyslitelně patří k Vánocům a zimnímu času. Jeho efekt můžete ještě umocnit, když svíčku umístíte do skleničky s kamínky a šiškami, které natřete zlatou či stříbrnou barvou.

zdroj: Pinterest

Vánoční dekorace na stůl z obrácených skleniček

Dokonalý důkaz toho, že k perfektně prostřenému vánočnímu stolu stačí pár originálních nápadů. Jako třeba obrátit skleničky dnem vzhůru a postavit na ně svíčky. Dovnitř skleniček můžete dát šišky, větvičky nebo lesklé vánoční koule ze stromečku (vhodné v kombinaci se širšími sklenicemi na červené víno). Kolem stopky lze uvázat mašličky, skleničku můžete omotat LED světýlky nebo ji ozdobit třpytkami… Možností je nepočítaně a záleží jen na vaší kreativitě.

zdroj: Pinterest

Svíčky s vůní vánočního koření

Vaší domácností se line vůně koření z právě pečeného cukroví? Pak vám do atmosféry skvěle zapadnou svíčky zdobené skořicí, k jejichž výrobě vám bude stačit kromě koření pouze lepidlo a provázek. Vyrábíte-li dekoraci na poslední chvíli, můžete si zjednodušit práci a kolem svíčky uvázat provázek, za který zastrčíte jednu tyčinku skořice. Další variantou je omotat kolem svíčky provázek ve více řadách a pak na něj přilepit plátek sušeného pomeranče či hvězdičku badyánu.

zdroj: Pinterest

Návrat k tradicím aneb dekorace ze zavařovaček

Naši předci neměli nablýskané ozdoby ze supermarketů, ale používali jen to, co bylo k dispozici v přírodě. Vy je můžete napodobit a vrátit tak Vánocům jejich tradiční atmosféru. Navíc vám to nedá žádnou práci, stačí pár ořechů, zavařovací sklenice, svíčka, mašličky a větvičky.

zdroj: Pinterest

Nekupujte, recyklujte!

Proč si kupovat luxusní ozdoby a dekorace, když si je můžete vyrobit sami a ještě u toho být šetrní k peněžence i světu? Stačit vám budou pouze prázdné lahve, které lze ozdobit v přírodním duchu. Pro extra působivý dojem je stačí nastříkat zlatou barvou.

zdroj: Pinterest

Zlaté šišky na špejlích

Zaujal vás předchozí nápad na dekoraci z recyklovaných lahví, ale chybí vám inspirace, co dovnitř? Zkuste tyhle jednoduché zlaté šišky, které budou skvěle ladit s borovými větvičkami a červenými jeřabinami.

zdroj: Pinterest

Svícen z šišek

Přírodní vánoční ozdoby mají často největší kouzlo, navíc nedají moc práce. Třeba jako šišky, kterým vydlabete špičku, lehce poprášíte třpytkami a krásný přírodní svícen je na světě. Nutno upozornit, že svíčky v šiškách byste neměli nechávat hořet bez dozoru.

zdroj: Pinterest

Svícen z jablka

Krájení jablek patří mezi nejoblíbenější vánoční tradice. Udělat z nich tedy stojánek na svíčky a celý večer tím sjednotit zní jako skvělý nápad.

zdroj: Pinterest

Jednoduchá vánoční dekorace z šišek

Ručně vyráběné vánoční ozdoby mohou sloužit nejen jako dekorace vaší domácnosti, ale také jako drobná pozornost pro vaše blízké – a roztomilé šišky zdobené perličkami se zdají být ideální. Tvoříte-li s dětmi dekoraci do jejich pokojíčků, použijte barevné perličky nebo kamínky.

zdroj: Pinterest

Moderní svícen na čajové svíčky

Spíš než přírodní materiály vás oslovují moderní dekorace? Pak zkuste tento jednoduchý návod na svícen z čajových lžiček, který je levný, a přitom vypadá naprosto luxusně. Kromě plastových se dají použít i staré kovové lžičky.

zdroj: Pinterest

Svícen ze skořápek

Neházejte skořápky po vánočním pečení do koše, promarnili byste šanci na vytvoření skvělé dekorace! Menší skořápky, například z pistácií, lze použít na vyšperkování čajové svíčky. Ty větší od vlašských ořechů uplatníte jako ozdoby na vánoční stromeček, věnec nebo jako dekoraci na stůl.

zdroj: Pinterest

Vánoční ozdoby z papíru ve skandinávském stylu

Skandinávský styl působí na první pohled chladně, přesto má leccos do sebe. Na výrobu ozdob v tomto stylu potřebujete kolečka tvrdšího papíru, do jejichž středu uděláte dírku na provléknutí provázku. Papír pak jen složíte dovnitř a máte hotovo. Vrstev stromečku můžete udělat libovolné množství dle vašeho vkusu.

zdroj: Pinterest

Závěsné vánoční dekorace na dveře

Až budete oblékat váš domov do vánočního kabátku, nezapomeňte na dveře! Pěkná vánoční dekorace na dveřích či ve vstupní chodbě dá vašim návštěvám jasný signál, že tady čeká ta pravá vánoční pohoda.

zdroj: Pinterest

Originální vánoční stromeček

Tenhle tak trochu jiný vánoční stromeček může být buď pěknou dekorací, nebo nápaditým způsobem, jak si dopřát vánoční atmosféru v garsonkách a malých bytech, do kterých se klasický stromeček nevejde.

zdroj: Pinterest

Snadné vánoční ozdoby z papíru

Vánoční ozdoby z papíru jsou jednoduché, a tak se výborně hodí pro vánoční vyrábění s dětmi. Chcete-li mít letos vánoční dekorace opravdu originální a jedinečné, popusťte uzdu fantazii a použijte několik výraznějších pastelových barev v kombinaci se zlatou.

zdroj: Pinterest

Ozdoby na vánoční stromeček z dřevěných korálků

Máte doma staré dřevěné náramky nebo gumičky do vlasů? Zrecyklujte je do podoby ozdob v rustikálním duchu. Pokud nemáte, na Homago si můžete koupit již navlečené dřevěné korálky, které si dále dozdobíte dle vlastního vkusu.

zdroj: Pinterest

Domácí ozdoby na stromeček z kartonu a provázku

Kartonová krabice a obyčejný provázek jsou základem DIY vánoční ozdoby, kterou zvládne úplně každý. Na finální dozdobení lze použít krajky, větvičky, perličky, kousky dřívek, skořápky ořechů, sušené pomeranče či citrony nebo koření.

zdroj: Pinterest

Vtipné vánoční dekorace ze štětců

Tak tenhle vtipný Santa Claus bude bavit (nejen) děti! Potřebovat budete štětce, barvy, vatu, knoflíky a korálky. A až bude Santa hotový, nezapomeňte mu vyrobit ještě soba.

zdroj: Pinterest

Domácí ozdoby na stromeček z kolíčků

Házíte rozbité kolíčky na prádlo do koše? My pro vás máme daleko lepší využití – vyrobte z nich vtipné ozdoby na vánoční stromeček nebo malou pozornost pro vaše návštěvy.

zdroj: Pinterest

Ozdoby na stromeček z korkových zátek

Patříte-li k milovníkům vína, máte doma spoustu materiálu na vánoční dekorace. Kromě lahví, o kterých jsme psali výše, využijete také korkové zátky, které nařežete, spojíte párátky či lepidlem, nabarvíte a hned máte krásné domácí ozdoby na stromeček.

zdroj: Pinterest

Výroba vánočních dekorací pro nejmenší

Ručně vyráběné vánoční ozdoby můžete tvořit i s nejmenšími dětmi. Pro začátek si vyberte něco opravdu jednoduchého, třeba tyhle roztomilé sněhuláky ze zátek.

zdroj: Pinterest

Macramé ozdoby na vánoční stromeček

Macramé ozdoby se těší velké popularitě, a to zejména díky útulnému dojmu, který umí navodit. Výborně se tak hodí i jako vánoční dekorace, ať už je použijete na stoleček, zeď nebo třeba na židle.

zdroj: Pinterest

Vánoční dekorace z provázků

Dekorace symbolizující stromeček se bude skvěle vyjímat jako ozdoba na stole či poličce. Potřebovat budete pěnový kužel, kolem nějž obtočíte drátek, který následně omotáte provázkem a světýlky. Přidat lze i další dekorace, jako jsou jeřabiny, hvězdičky nebo větvičky.

zdroj: Pinterest

Vlněné ozdoby na vánoční stromeček

Klubko vlny nebo odstřižky po pletení využijete na jednoduché dekorace, do jejichž výroby se můžete pustit klidně i s malými dětmi. Na stromeček je lze pověsit samostatně nebo z nich vytvořit rovnou řetěz.

zdroj: Pinterest

Vánoční koule z papíru

Některé ozdoby na vánoční stromeček vypadají tak složitě, že se vám do nich vůbec nechce pouštět, přitom složité vůbec nejsou. Třeba jako tyhle vánoční koule z papíru, ke kterým potřebujete jen trochu lepidla a trpělivosti.

zdroj: Pinterest

Autor článku

Lenka Gazdová

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, vystudovaný knihkupec, později designér v kuchyňském studiu a nyní průvodce a copywriter na volné noze. Veškeré profese, kterým jsem se věnovala nebo stále věnuji, odráží mé hlavní zájmy, jimiž jsou cestování, čtení, psaní a bytový design. Kromě nich také kočky, vaření, jóga, tvorba videí nebo péče o zahradu. Ze svých profesí a zálib čerpám zkušenosti pro psaní článků, které dnes pomáhají statisícům lidí.“