Jak ozdobit vánoční stromeček jako profesionál? Tyto tipy vám napoví

Publikace: 02.12.2022

Bez vánočního stromečku si jen málokdo dokáže představit ty pravé Vánoce. Blyštivé ozdoby, zářivá světýlka a podmanivá vůně vytváří tradiční atmosféru zimních svátků. I zdobení a starost o strom má ale svá pravidla. Víte, jak ozdobit vánoční stromeček?

Jak vybrat vánoční stromeček?

Živý vánoční stromeček

Při výběru živého stromu je nutné vzít v potaz různé faktory. Prvním z nich je samotný výběr. Stromky doporučujeme nakupovat spíše ve venkovních prodejnách (zahradnictví, trhy, speciální prodejny), jelikož jsou díky čerstvému vzduchu zdravější. Před koupí vždy prohlédněte vzhled stromu, zkontrolujte jeho větve i jehličí. Vhodný stromek má souměrný tvar větví a zdravou barvu. Deformace či snad suchost mohou naznačit, že o něj nebylo dobře pečováno.

Při koupi zohledněte i druh stromu. Přestože každý krásně voní, kvalita větví a jehličí se liší. Nejčastěji nabízenými druhy jsou:

  • smrk ztepilý: jehličí je typicky kratší a tuhé, nabízí bohaté větve, barva zelená či šedozelená, brzy opadává
  • smrk stříbrný: bohatý tvar větví a jehličí, šedozelené nebo stříbrné jehličí, téměr neopadává
  • borovice lesní: delší jehličí, řidší koruna i větve, opadání trvá delší dobu
  • borovice černá: dlouhé jehličí, skoro neopadává
  • jedle kavkazská: pravidelný tvar větví i jehličí, měkké a lesklé jehličí, téměř neopadává, dražší

Aby stromeček vydržel delší dobu, je nutné jej správně uskladnit a starat se o něj i během vánočních svátků. Stromek potřebuje stále dolévat vodu.

Umělý vánoční stromeček

V posledních letech se do popředí dostávají i umělé vánoční stromečky. Není se čemu divit. Kvalitní výrobky lze opakovaně použít, navíc zajišťují pevnou a stabilní podporu pro dekorace a ani po několika týdnech neztratí na krásném vzhledu.

Při výběru umělého stromku myslete na to, že ho budete používat několik let. Proto je lepší se vyvarovat trendům, které po pár sezónách přestanou být v módě.

Než se rozhodnete pro koupi umělého stromečku, zvažte také, zda vám po pár letech nebude přece jen chybět vůně toho živého. Výroba umělých stromu zatěžuje životní prostředí a recyklace je velmi složitá. Pokud víte, že ho nevyužijete naplno, raději si každý rok kupte živý stromek.

Jak ozdobit vánoční stromeček
zdroj: Sapan Patel / Unsplash

Kdy koupit vánoční stromeček?

Podle odborníků nezáleží na tom, kdy strom pořídíte. Bez rozdílu můžete stromek koupit na začátku prosince či pár dní před Štědrým dnem. Důležité je dodržet správný postup pro jeho uskladnění a následnou péči o něj.

Jak skladovat vánoční stromeček?

Vybrali jste si v zahradnictví krásný živý stromeček? Aby vydržel co nejdelší dobu, je nutné jej správně uskladnit. 

Vhodné místo je takové, které je chladné, suché a bez slunečního svitu. Strom můžete uložit do garáže, do zakryté části zahrady či na balkon. Jestli na vybraném místě teplota překročí nulu, postavte stromek do vody. Pokud začne mrznout, není třeba taková péče.

Jak správně ozdobit vánoční stromeček?

Ozdobený stromeček vytváří pravou vánoční atmosféru. Při zdobení je však nutné brát ohled na pravidla, díky nimž vydrží delší dobu v krásném stavu a s pronikavou vůní. Jen tak všechny vaše návštěvy pochválí jeho výzdobu.

Vhodné umístění stromečku

Ať už vyberte živý či umělý stromeček, musíte ho usadit do stojanu. Vybrat si můžete z různých typů, které se hodí pro vaši domácnost:

  • plastový stojan: nízká pořizovací cena, menší stabilita, u některých modelů chybí nádrž na vodu, proto se hodí pro umělé stromky
  • dřevěný stojan: menší stabilita, vhodnější pro menší stromečky
  • litinový stojan: vyšší pořizovací cena, velmi těžký, zajišťuje stabilitu, vhodný pro velké stromy
  • kovový stojan: příjemná pořizovací cena, dobrá stabilita, těžší zacházení

O stromek se musíte starat po celou dobu Vánoc. Vyberte pro něj vhodné místo, které je dostatečně prostorné a zároveň nabízí dostatek světla a je mimo přímý sluneční svit. Nezapomínejte pravidelně dolévat vodu do stojánku.

Snažte se vánoční stromeček nestavit k topení. Příliš tepla může živému stromečku uškodit a ten umělý poničit. Nemáte-li jinou možnost, pokuste se snížit teplotu topení.

Výběr tématu

Nejlépe ozdobené stromky sjednocuje společné téma. To znamená, že si vyberete jednu barvu, větší ozdoby, menší ozdoby a světýlka, která budou udávat tón celého stromku. 

Například pokud budete chtít vytvořit minimalistické téma, rozhodněte se pro využití krémových stuh. Další ozdoby musí mít stejně neutrální barvy. Tuto harmonii nabourají blikající světýlka či nevhodně zvolený kobereček pod stromečkem.

Myslete na to, že jestli k sobě jednotlivé tóny nebudou ladit, nevytvoří se ani jednotná harmonie. Před přípravou stromku můžete jednotlivé dekorace vyskládat na zem a zkoušet, zda se k sobě hodí. Nebo se inspirujte fotografiemi dokonalých stromků na Pinterestu.

Světelný řetěz, světýlka a svíčky

Ať jste příznivec živých stromů či umělých, světýlka jsou tím, co nejvíce upoutá pozornost. Kvůli tomu je důležité je umět správně nainstalovat. Obecně platí, že na jeden metr stromku připadá kolem sta průměrně velkých žárovek či padesáti velkých světel.

Světelný řetěz před instalací nejprve rozmotejte. Poté ho rozsviťte a zkontrolujte, zda všechny zářivky svítí, případně nahraďte nefunkční. I během zdobení světýlka nechte rozsvícená – zdobení bude snazší a všimnete si drobných zádrhelů.

Nejjednodušší metodou, jak nastrojit vánoční stromeček, je postupovat od špičky po spodní větve. Postupně obkružte řetěz kolem stromu do tvaru spirály nebo světýlka položte na vnější části větví.

Složitějším postupem je instalace světýlek od středu stromu směrem nahoru. To znamená, že světýlka umístíte nejprve do vnitřních větví stromu a budete postupovat od jeho půlky ke koruně. Poté od vrchu stromku do jeho spodní části položíte světýlka na okraje větví. Na rozdíl od předchozí metody k této budete potřebovat delší světelný řetěz.

Ozdoby na vánoční stromeček

Nejprve si připravte všechny vánoční ozdoby. Pro vytvoření esteticky přitažlivého stromu se řiďte násobky tří a jednotlivé ozdoby skládejte do tvaru Z. To v praxi znamená, že budete muset využít například tři velké ozdoby, šest středních a dvanáct menších. Při zdobení postupujte od koruny po spodní větve stromu.

Jestli máte těžší vánoční ozdoby, vždy je vkládejte dovnitř stromku. Díky tomu ho vyvážíte a neohrozíte jeho stabilitu. To poslední, co chcete řešit na Vánoce, je převrácený stromeček se zničenými ozdobami.

Následně na řadu přichází lesklé, designové ozdoby, které jsou viditelnější. Větší ozdoby zavěšujte do středu stromu, střední a menší můžete vložit na okraje větví.

Jak vyrobit vánoční ozdoby na stromeček?

Chcete-li ozvláštnit svůj vánoční stromeček, vytvořte si vlastní ozdoby. Můžete upustit uzdu své kreativitě a využít skoro vše, co máte po ruce. Milovníci autentického přírodního stylu mohou zvolit šišky. Nasbírejte nejlépe pár větších borovicových šišek a do horní části vytvořte menší dírky. Dejte si pozor, abyste nepoškodili povrch šišky. Dírkami protáhnete provázek a máte vytvořenou vánoční ozdobu.

Dekoraci lze vyrobit i z papíru. Potřebujete pouze větší korálek s očkem (můžete využít i velký knoflík), provázek a kus papíru se zajímavým vzorem (noviny, balicí papír, obyčejný papír). Z papíru vystřihnete velké kolečko a dvě menší. Překladem vytvoříte harmoniku. Poté k větší části přilepíte menší harmoniky a korálek, až vznikne tvar anděla.

Pokud máte malé děti, můžete společně nazdobit ozdoby. Vzácnou vzpomínku vytvoříte otisknutím ručky vašeho miminka nebo batolete. Větší děti mohou nakreslit vánoční motivy. Více tipů na vánoční tvoření najdete v článku: Jak vyrobit vánoční dekorace a ozdoby doma.

Stuhy, stužky a mašle

V posledních letech se vánočním trendem stávají stužkové girlandy. Tento minimalistický doplněk stylově ozvláštní každý stromek a pomůže zakrýt jeho nedokonalosti.

Stejně jako při instalaci světelného řetězu, i pro stuhy platí několik způsobů, jak je uspořádat.

Jedním z nich je vertikální. Pásku nastříhejte na kousky. Instalaci začněte od horní části stromu po spodní větve. Stuhy umisťujte střídáním různých řezů a vytvářením smyček tak, aby nebyly příliš pravidelné.

Dalším způsobem je horizontální provedení. Stuhy můžete umístit kolem světýlek, díky čemuž budou ozářeným prvkem stromu. Stuhy poslouží i jako výplň velkých mezer mezi větvemi. Strom bude vypadat elegantněji a mohutněji. 

V neposlední řadě je možné vytvoření spirály. Stuhu začněte instalovat od vrchu stromu. Nebojte se tu a tam stuhu překřížit. Můžete využít i více stuh najednou, které se budou překrývat. Jejich propletení vypadá elegantně a vytváří zajímavý detail.

Stuhy se vyrábí z různých materiálů, v různých velikostech a v různých barevných provedeních. Vybírejte je tak, aby barevně ladily k jiným ozdobám. Ohýbatelné drátěné pásky se snadno připevňují na větve a budou držet po celou dobu Vánoc. Na rozdíl od jiných vánočních dekorací se snadno upravují na míru stromku.

Ovoce na vánočním stromečku

Svůj vánoční stromek hravě oživíte ovocem, přesněji dekoracemi ze sušeného ovoce. Díky zářivým barvám rozsvítí stromek a potěší příjemnou vůní. Dekoraci vyrobíte z citrusů nebo i jiného ovoce.

Jedním ze způsobů přípravy je sušení v horkovzdušné troubě. Nakrájená kolečka vyskládejte na plech a vložte do trouby vyhřáté na 80 stupňů na 3 až 4 hodiny. Každou hodinu kolečka převraťte, aby se okraje nespálily. Usušené ovoce jednoduše navléknete na tkaničky nebo háček a dekorace je hotová.

Ovoce můžete vložit i do sušičky. Příprava bude bez starostí, avšak plátky se mohou zkroutit.

Jak sušit pomeranče a citrusy na radiátoru? Vezměte si k ruce kartony a provázek. Postup je jednoduchý a zvládne ho každý. Na kus kartonu položte plátky ovoce a přikryjte je dalším kartonem. Následně je svažte provázkem velmi pevně. Karton vložte mezi žebra radiátoru alespoň na tři dny, dokud ovoce nebude úplně suché.

Jak dlouho vydrží vánoční stromeček?

Dobře opečovávaný stromek vydrží až do února. Celková životnost stromku se odvíjí nejen od druhu, který zvolíte, ale také od toho, v jakém stavu ho koupíte. Jednotlivé odrůdy stromů se liší v kvalitě jehličí a větví. Smrk opadá velmi brzy, borovice vydrží velmi dlouhou dobu, stejně tak jedle.

Jak jsme zmínili výše, aby vánoční stromeček vydržel co nejdéle, je důležitá správná péče. Než strom vložíte do stojánku, nechte ho aklimatizovat pár hodin v místnosti. Poté zkraťte spodek kmene o pár centimetrů a vložte ho do stojánku. Nezapomeňte dolít dostatek vody. Jestli máte menší stromek, vodu můžete kompletně vyměnit.

Jak vyfotit vánoční stromeček?

Naaranžovali jste krásný stromek? Pak ho musíte vyfotit! Jak na to? Nejprve počkejte na vhodnou dobu. Nefoťte vánoční stromek v denním světle, protože tím zaniknou jeho přednosti. Raději počkejte do podvečera až večera, kdy bude venku šero.

Pokud chcete vyfotit samotný stromeček, foťte pouze bez blesku, ideálně za použití stativu – fotka bude ostrá a nerozmaže se. Můžete využít i nejnižší citlivost ISO. Expozice může být i delší několik vteřin (v tomto případě máte jistotu, že se stromeček nikam nepohne).

Vyfocení rodiny u vánočního stromku je obtížnější. Doporučuje se využít stativ, nastavit čas expozice na krátkou dobu (max. 1/10 vteřiny) a citlivost ISO nesmí být příliš vysoká.

Neopomeňte vyfotit i zajímavé detaily stromečku jako odraz světýlek v ozdobách, ozářenou domácí ozdobu či váš vlastní odraz. Fotoaparát nastavíte pomocí stativu, bez blesku a s delší expozicí.

Autor článku

Kristýna Kršňáková

Kristýna Kršňáková

Redaktor

„Jmenuji se Kristýna a vystudovala jsem obor Elektronická kultura a sémiotika na fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze. Hledání informací a psaní článků je pro mě tedy hračka. Nejvíce mě baví testování a srovnávání produktů, protože tak mohu pomoci lidem, kteří chtějí investovat své peníze do kvalitního zboží. Dokážu pokrýt velké množství oblastí, mou opravdovou vášní je však kosmetika, nábytek a potřeby pro mazlíčky.“