Balení dárků: Tajemství dokonale krásných balíčků odhaleno

Publikace: 10.12.2022

Výběr vánočních dárků je jedna věc, pro dokonalý úspěch je ale musíte i pěkně zabalit. S naším přehledným návodem to jistě zvládnete sami, užijete si spoustu zábavy a ještě ušetříte za placené balicí služby. Navíc můžete vytvořit balení přesně na míru obdarované osoby. Zaměřili jsme se na různé typy, tvary i velikosti dárků, které jsme balili do papíru, krabic i celofánu. Jdete do toho s námi?

Jak zabalit dárek do balicího papíru?

Naprostým základem je nebarvený balicí papír. Dá se skvěle kombinovat s různými stuhami i ozdobami a oblíbí si ho jak milovníci přírodního stylu, tak moderní minimalisté. Volba ale samozřejmě záleží na vás, někdo si potrpí na luxusní lesklé varianty, někdo na matnou eleganci a děti určitě budou bavit balicí papíry s obrázky. Postup je v zásadě stejný.

Připravte si:

 • roli balicího papíru
 • pravítko
 • tužku
 • ostré nůžky
 • lepicí pásku, nejlépe oboustrannou
 • stuhu

Postup:

 1. Nejprve se přesvědčte, že na dárku nezůstaly žádné cenovky a nálepky, které by mohly výsledný dojem zkazit. Hned poté se můžete pustit do práce.
 2. Pokud dárek není hranatý a souměrný, vložte ho raději do krabice.
 3. Papír obraťte na rubovou stranu, pravítkem změřte, kolik ho budete potřebovat (nezapomeňte na přehyby) a tužkou si označte linie řezu. Pak se můžete pustit do stříhání, snažte se být přesní a papírem zbytečně neplýtvejte.
 4. Položte dárek v krabici přesně doprostřed balicího papíru. A to přední stranou dolů, aby ho obdarovaný správně rozbalil.
 5. Vezměte jednu část papíru a přeložte ji přes spodní stranu dárku. Pak stejně postupujte i na druhé straně, jen si tentokrát nechte pár centimetrů navíc. Nyní delší stranu přeložte pod kratší, aby byl papír pěkně složený a nevykukoval ustřižený konec. Přeložte horní část přes spodní a pečlivě utáhněte. Nakonec papír přilepte k sobě.
 6. Na jednom konci dárku přeložte rohy, abyste vytvořili trojúhelník. Přeložte rovný konec přes roh a pokračujte k vrchní straně balíčku. Pak ho opatrně přilepte a stejně postupujte i na druhé straně.
 7. Ozdobte dárek stuhou a přidejte jmenovku. Jak uvázat stuhu na dárek popisujeme na konci článku. Na jmenovku vám bude stačit kousek tvrdého papíru. Jen si dejte záležet na symetrickém tvaru a pěkném písmu. Jednobarevný balicí papír také skvěle doplní dekorace v podobě větviček, šišek, plátků sušeného ovoce, sušených květin apod.
Jak zabalit dárek do balicího papíru?
zdroj: Pinterest

Jak zabalit dárek do celofánu?

Připravte si:

 • celofán
 • ostré nůžky
 • stuhu
 • případně hotovou mašli nebo kokardu

Celofán je ideální pro neforemné předměty s menšími i většími rozměry. Stačí si ustřihnout dostatečně velký kus a dárek položit doprostřed. Při balení pak nezapomeňte zkontrolovat, jestli stále držíte všechny čtyři okraje. Dejte je k sobě, natáhněte nahoru a nevzhledné vyčnívající rohy zastrčte dovnitř. Zavažte a vytvořte ozdobnou mašli nebo přilepte hotovou kokardu, kterou seženete v každém papírnictví.

Jak zabalit dárek do celofánu?
zdroj: Pinterest

Jak zabalit velký dárek?

Dále se podíváme na to, jak originálně zabalit dárek velkých rozměrů. Může to být třeba kolo, auto nebo kus nábytku. Takové velké a nákladné dárky nejspíš nedáváte každý den, proto byste si měli dát na balení obzvlášť záležet. Zde je několik tipů:

 1. Použijte klasický balicí papír, který přes dárek můžete jen přehodit. Jen pozor na to, že jedna role nemusí stačit.
 2. Velmi efektně vypadají obří stuhy a mašle, které seženete na internetu, případně se dají i vyrobit.
 3. Velký dárek skvěle vynikne, když na něj navěsíte světýlka nebo balónky. První možnost je na Vánoce ideální.
 4. Dokonalé překvapení připravíte obdarovanému, pokud dáte kolo nebo jiný nadrozměrný dárek do krabice.
 5. Případně můžete dárek schovat na tajné místo v domě nebo na zahradě a nechat obdarovaného, aby si ho sám našel.
Jak zabalit velký dárek?
zdroj: Pinterest

Jak zabalit kulatý dárek?

Kulatý tvar má mnoho dárků: od míčů přes koupelové bomby až po parfémy a krémy. Pokud je nechcete balit do krabice nebo z nich vytvářet „bonbon“, použijte poddajný papír nebo látku. Postup je následovný:

Dva archy papíru či čtverce látky přeložte úhlopříčně (zhruba 3 cm) přes sebe a uprostřed je slepte průhlednou lepicí páskou. 

Potom levou polovinu látky shrňte a upravte do velkých pravidelných záhybů. Stejně postupujte i na druhé straně, až se obě části spojí. Následně ustřihněte asi třiceticentimetrový kousek široké stuhy a ohrnuté konce svažte na straně skladů tak, aby vznikla mašle.

Jak zabalit kulatý dárek?

Jak zabalit válcový dárek?

Pokud obdarovaného příliš neznáte, většinou nic nezkazíte dobrým vínem nebo jiným kvalitním alkoholem. Pojďme se tedy podívat na spoustu tipů, jak zabalit láhev jako dárek.  Podrobněji si představíme následující postup:

 1. Láhev položíme na vybraný balicí papír a odměříme ho tak, aby nám na výšku zbylo několik centimetrů navíc. Dále pak z papíru vystřihneme dva čtverce o straně 20 cm a uprostřed každého z nich vytvoříme otvor na hrdlo láhve.
 2. Oba kousky papíru přetáhneme přes hrdlo a dobře utáhneme. Následně papír omotáme lepicí páskou tak, aby cípy směřovaly nahoru. Celou láhev ovineme balicím papírem, který na dně pečlivě poskládáme a zalepíme lepicí páskou. Nakonec převážeme hrdlo stuhou a vytvoříme mašli.
Jak zabalit válcový dárek?
zdroj: Pinterest

Jak zabalit měkký dárek?

Je jasné, že měkké dárky jako plyšové hračky nebo oblečení se balí hůře než tvrdé obdélníkové či čtvercové předměty. Práci vám samozřejmě může usnadnit krabice, dárkové taška nebo sáček. Pokud jste ale dostatečně zruční, zvládnete je zabalit i do papíru.

Postup 1:

 1. Ustřihněte kus balicího papíru, dvakrát tak velký, než je daný předmět. Papír rozložte, dárek na něj položte a otočte ho přední částí směrem ke středu. Podle toho zjistíte, jak široký kus musíte z role ustřihnout. Než se do toho dáte, raději počítejte s několika centimetry navíc, odstřihnout je můžete vždy.
 2. Přeložte okraje papíru tak, aby se uprostřed spojily. Balicí papír pečlivě uhlaďte a vnější okraje vertikálně přehněte k sobě. Dejte pozor, aby se nepřekrývaly. Znovu si ověřte, jestli se hračka nebo jiný měkký předmět do balicího papíru vejde.
 3. Okraje papíru uprostřed zalepte průhlednou lepicí páskou a použijte 2 až 3 kousky průhledné pásky. Ta zajistí, že budou okraje dobře držet pohromadě. V horní i spodní části papíru nechte tolik místa, abyste ho ještě mohli otevřít.
 4. Zespodu vytvořte na papíru přehyb o velikosti přibližně 5 cm (stačí odhadem, pravítko potřebovat nebudete). Umístěte papír tak, aby směřoval svisle k vám. Vezměte spodní část balicího papíru a přehněte ho nahoru, ale nelepte ho.
 5. Vnější okraje záhybu zastrčte dovnitř a záhyb na balicím papíru uvolnětě. Lehce zatlačte na svislé hrany přehybu tak, aby vytvořili kosočtvercový tvar (připomínající diamant) a papír tvarujte tak, aby tento „diamant“ zůstal na svém místě. V této části buďte co nejpečlivější.
 6. Spodní i horní část přehněte dovnitř a přilepte páskou. Uchopte horní konec vytvořeného balíčku a sklopte ho dolů zhruba o 2,5 cm. Potom ho zajistěte průhlednou páskou. Stejně postupujte i na spodní části, jen můžete pracovat rychleji, protože záhyby nemusí být tak dokonalé – nebudou vidět.
 7. Vložte dárek do sáčku tak, že otevřete jeho horní část. Předmět opatrně zasuňte dovnitř. Spodní část sáčku rozložte a postavte ho.
 8. Srolujte horní část sáčku dolů a zajistěte páskou. Znovu horní část uchopte a udělejte asi 2,5 cm velký záhyb. Pokračujte ve vytváření těchto záhybů směrem dolů, dokud nedosáhnete horní části předmětu uvnitř sáčku. Nakonec opět použijte pásku a máte hotovo. Zabalený dárek už jen ozdobte mašlí nebo stuhou a označte jmenovkou.

Postup 2:

 1. Vezměte dva stejně velké kusy balicího papíru (vyplatí se použít tuhý papír) a položte je na sebe. Na horní díl nakreslete vámi zvolený tvar (hvězdu, punčošku nebo jiný vánoční symbol) a vystřihněte.
 2. Vzniklý tvar sešijte podél okrajů kontrastní nití. Před finálním sešitím nezapomeňte dovnitř vložit váš dárek.
zdroj: Pinterest

Jak uvázat mašli na dárek?

Dárek můžou zdobit různé typy mašlí, záleží na vkusu obdarovaného i na příležitosti. K Vánocům se hodí jednoduchý přírodní styl, ale i výrazné kokardy z lesklých stuh. Zkuste si je vyrobit svépomocí.

Postup vázání klasické mašle:

 1. Kupte kvalitní stuhu, která se nebude trhat a třepit.
 2. Odstřihněte dostatečně dlouhý kus. Myslete na to, že několik centimetrů je potřeba i na uvolnění stuhy a ozdobné konce. Pak si stuhu rozložte na rovnou plochu.
 3. Oba konce přeložte a dejte směrem do středu.
 4. Vzniknou vám dvě smyčky a volné konce, které by měly být dokonale symetrické a stejně dlouhé, pokud nejsou, upravte je dle potřeby.
 5. Přehněte levou část přes pravou a veďte smyčku zezadu přes středový otvor.
 6. Nakonec mašli pevně utáhněte a připevněte ji na dárek oboustrannou lepicí páskou.

Květinová mašle (kokarda)

 1. Pořiďte si kvalitní stuhu z papíru, juty nebo látky.
 2. Odstřihněte minimálně metr stuhy, na jednotlivé smyčky spotřebujete poměrně dost materiálu.
 3. Odměřte si kousky stuhy na jednotlivé smyčky, na bohatou mašli jich budete potřebovat 5 až 10.
 4. Smyčky dělejte zhruba 2,5 cm velké, a to ve vzdálenosti 8 cm od okraje stuhy. Přidržte si je palcem a ukazováčkem.
 5. Až budete mít hotovo na jedné straně, pokračujte stejně velkou smyčkou na straně druhé. Hotové smyčky pořád držte v ruce.
 6. Jakmile bude mašle připravená, střed zajistěte, nejlépe tenkým drátkem. Zbytek drátku odstřihněte. Případně si můžete pomoct sešívačkou.
 7. Mašli přilepte na dárek a teprve pak smyčky upravte a načechrejte.

Autor článku

Dana Halušková

Dana Halušková

Redaktor

„Tématu bydlení se aktivně věnuji několik posledních let. Svůj velký podíl na tom má i magazín Homago, pro který píši od roku 2021. K mým oblíbeným tématům patří bytový design, výběr nábytku a doplňků, ale také úklid nebo zahradničení. Zároveň mě baví recenze e-shopů a rozhovory s majiteli značek.“