Nejlepší knihy pro děti podle věku: Od narození až po dospívání

Publikace: 20.09.2023

Odkdy číst kojencům, jak podpořit prvňáčky ve čtení a jaké knížky baví puberťáky? S výběrem knih pro děti to mnohdy není jednoduché. Nejenže má každé z nich svůj vlastní vkus, ale jejich čtenářské zájmy se s věkem mohou rychle měnit. Připravili jsme pro vás důkladného průvodce čtením a nejlepšími knihami pro děti – od narození až k maturitě – který vám s výběrem pomůže.

Přejděte na to, co vás zajímá:

Proč je důležité, aby děti četly

I když dnes čtení soutěží o dětskou pozornost s mnoha dalšími zájmy, neměli bychom ho opomíjet. Nejen, že je skvělým způsobem trávení volného času, ať už se dítě chce zabavit na pár minut, nebo na několik hodin. Četba má celou řadu nesporných výhod, které jsou pro dítě přínosné jak z krátkodobého hlediska, tak i z toho dlouhodobého. Pojďme se proto nejprve podívat, proč je důležité, aby děti četly.

  • Jazykové dovednosti – Jedním z nejdůležitějších důvodů, proč vést děti ke čtení (včetně toho, kdy čtete vy dětem), je rozvoj jejich jazykových dovedností. Děti se z knih učí chápat jazykové vyjadřování a gramatická (při vlastním čtení i pravopisná) pravidla jazyka, rozšiřují svou slovní zásobu, učí se nové fráze a ustálená rčení a zlepšují své komunikační dovednosti.
  • Kognitivní schopnosti – Čtení stimuluje mozek a jeho rozvoj. Když se děti snaží pochopit děj knihy, porozumět postavám a sledovat zápletku příběhu, zlepšuje se jejich schopnost soustředění a paměť. Děti se také učí porozumět psanému textu, rozeznávat důležité informace a logicky o věcech přemýšlet.
  • Představivost – Při čtení si na rozdíl od sledování filmů musíme děj, postavy i prostředí sami vytvořit ve své hlavě. Děti tak rozvíjejí svou představivost a učí se využívat informace z textu k tomu, aby si mohly popisované skutečnosti představit. Objevují nové způsoby uvažování, a když domýšlejí, jak bude příběh pokračovat, rozvíjí také svou kreativitu.
  • Empatie – Děti se v knihách seznamují s novými typy prostředí i postav. Tím, že sledují příběh z odlišných úhlů pohledu, se mohou do postav lépe vcítit, představit si, co prožívají, a lépe porozumět jejich emocím i jednání.
  • Relaxace – Čtení je ale především skvělou odpočinkovou aktivitou, při které se děti odreagují a naučí se lépe zvládat stres a své emoce. Vždy bychom proto dětem měli umožnit vybrat si knihy, které je baví a zajímají – i když třeba zrovna nespadají do „povinné“ školní literatury.
  • Dobré návyky – Podporou čtení také stavíme dobré základy pro to, aby se děti staly celoživotními čtenáři a přenesly si svou lásku ke knihám do dospělosti. Rozvoj jazykových a kognitivních dovedností, představivosti a empatie totiž dětstvím nekončí, naopak pokračuje s každou další knihou, kterou si přečteme, a to i v dospělosti.

Nejlepší knihy pro nejmenší (0–3 roky)

Na čtení není nikdy příliš brzy. Proto je potřeba začít s ním už u těch úplně nejmenších dětí. Čtení miminkům a batolatům buduje pevné základy pro rozvoj jazyka, a to nejen z pohledu slovní zásoby, ale především s ohledem na rytmus, melodii a tón řeči. Podporuje jejich představivost a přirozenou zvídavost. Čas strávený čtením, kdy je dítě ve vašem náručí a poslouchá váš hlas, navíc výrazně posiluje váš vzájemný vztah. 

Knihy pro nejmenší děti od narození do 3 let obvykle poskytují komplexní smyslový zážitek. Samozřejmostí jsou leporela a ilustrované knihy, u kterých se dítě může kromě intonace hlasu soustředit také na obrázky a celkový zážitek z otáčení stránek. Velmi oblíbené jsou i naučné knihy pro děti od 1 roku a různě propracované interaktivní knihy pro děti, které jim umožňují objevovat také zvuky (například zvířátek, strojů a podobně) nebo příběh přivádějí k životu pomocí pohyblivých částí.

Lukáš Bohdan: Kontrastní zvířátka

Knížka kontrastní zvířátka je určena těm úplně nejmenším. Protože kojenci v prvních měsících ještě nemají plně vyvinuté vnímání barev, barevné obrázky s různými, méně výraznými odstíny jejich mozek tolik nestimulují. Toto na první pohled obyčejné leporelo proto obsahuje černobílé, vysoce kontrastní obrázky zvířátek, které dítěti pomáhají se soustředit a podněcují jeho mozek k aktivitě.

Protože je knížka ve formě leporela, můžete ji před dítě jednoduše rozložit a nechat ho prohlížet si obrázky. Postupně můžete knížku číst i společně a popisovat, co je na obrázku. Mnozí rodiče na této povedené knížečce oceňují také propracované provedení kreseb.

Giulia Lombardo: Vybarvovací atlas světa

Vybarvovací atlas světa vám umožní s dítětem strávit dlouhé hodiny bloumáním po mapě, čtením zajímavostí o nejrůznějších regionech světa a nejen prohlížením, ale také vybarvováním obrázků. Největší výhodou této knihy je její univerzálnost, kterou ocení zejména vícenásobní rodiče. 

Můžete nad ní totiž trávit čas s kojencem, který ocení různorodé obrázky jídla, staveb, zvířat i lidí, ale také s předškolákem, se kterým můžete hovořit o cestování, odlišných kulturách a zajímavých tradicích. A pro rozšíření obzorů si můžete pořídit i další díl této edice, Vybarvovací atlas zvířat.

Nathalie Choux: MiniPEDIE – Objevujeme svět! Tělo

Další leporelo z povedené edice Objevujeme svět, tentokrát zaměřená na lidské tělo. Tato interaktivní knížka bude bavit zejména děti do jednoho roku věku. Popisuje jednotlivé části těla, ale také každodenní aktivity, jako je hraní na hřišti, jídlo nebo hra na schovávanou. 

Vaše miminko ale kromě veselých barevných obrázků ocení především pohyblivé části leporela. Knížka je vybavena otvory, které je potřeba posunout, otočit nebo za ně zatáhnout, a leporelo se záhy rozpohybuje. Můžete tak procvičit nejen jazykové a kognitivní dovednosti, ale také jemnou motoriku potřebnou pro rozhýbání knížky.

Rotraut Susanne Bernerová: Zima

Knížka Zima je součástí „celoroční“ edice, která zahrnuje také Jaro, Léto a Podzim. Představuje oblíbené postavičky z předchozích ročních období a také stejné městečko, ve kterém se děj odehrává. Dítě má díky tomu možnost porovnat, jak vypadají dobře známé uličky, budovy a lidé, když svět přikryje sníh přijde mráz.

Všechny obrázky v zimním leporelu vyprávějí své vlastní drobné příběhy, kterých se děti nebudou moci nabažit. Ty nejmenší bude bavit sledovat veselé obrázky, zatímco o něco starší batolata už ocení i vyprávění, hledání a vlastní pojmenovávání toho, co vidí. Knížka Zima je tak vhodná pro společné čtení s menšími a staršími dětmi zároveň, protože si v ní každý najde to svoje.

Emilia Dziubaková: Rok v lese

V tomto barevném a umělecky velmi kvalitně provedeném leporelu vás čeká, jak již název napovídá, zachycení života v lese a jeho proměn v průběhu roku. Děti se dozví nejen to, jaká zvířátka les obývají, ale také to, jak se jednotliví tvorové chovají ve dne, v noci a v různých ročních obdobích – kdo spí v kterou denní dobu, kdo se čím živí a kdo si staví jaká obydlí. 

Protože v knížce sledujete jedno místo, můžete s dětmi hledat rozdíly v jednotlivých měsících a trénovat pozornost a paměť. Leporelo také nabízí možnost vymýšlet a vyprávět dětem nespočet příběhů, povídat si o zvířátkách a učit se nové věci. Od kojenců až po předškoláky, tato lesní dobrodružství se svému čtenáři přizpůsobí.

Nejlepší knihy pro předškoláky (3–5 let)

V předškolním období mezi 3 a 5 lety věku je zcela klíčové pro rozvoj jazykových a komunikačních dovedností dítěte. Kognitivní schopnosti se v tomto věku vyvíjejí obrovskou rychlostí a dítě je schopné pojmout a zpracovat více podnětů, než si možná myslíte. Děti už jsou schopny porozumět i složitějšímu jazyku a využít nově získané znalosti. Předškoláci se rádi ptají na význam slov, která neznají, vytvářejí si vlastní představy a přejímají způsob stavby větných konstrukcí. 

Nejlepší knihy pro děti od 3 let, které jim můžete číst před spaním, jsou především krátké pohádky, ať už klasické české, nebo třeba Disney pohádky. Nebojte se zařadit také vzdělávací knížky, jako jsou například interaktivní encyklopedie z edice Kouzelné čtení od Albi, knihy říkanek. Tento věk je také příležitostí začít dítě seznamovat s širší škálou příběhů a postav, které je přinutí k využití jejich představivosti. Je vhodné zařazovat různá témata, se kterými se děti v běžném životě setkávají, a společně o nich při čtení diskutovat.

Jenny Broomová, Katie Scottová: Animalium

Animalium je, jak uvádí jeho anotace, jako muzeum, které je otevřené 365 dní v roce. Společně s vaším předškolákem v něm můžete detailně prozkoumat svět zvířat. V knize najdete spoustu zajímavých (a pravděpodobně i pro vás samotné nových) informací o jednotlivých druzích zvířat, skupinách živočichů, způsobu jejich života a ekosystémech, ve kterých žijí. 

Poutavý a informacemi nabitý text doplňují věrně zpracované obrázky konkrétních zvířat a jejich prostředí. Kniha potěší zejména malé milovníky přírody, kteří to s poznáváním myslí vážně a chtějí se především dozvědět něco nového.

Petr Horáček: Papuchalk Petr

Knížka Papuchalk Petr, která byla dokonce nominována na prestižní cenu za ilustraci dětských knížek, vypráví krátký příběh o zvířecím přátelství. Hlavní hrdina, papuchalk Petr, v něm ztratí z dohledu svého kamaráda Pavla. Za pomoci ostatních zvířat, jako je například přátelská velryba, se ho vydá hledat. Šťastný konec je sice zaručen, ale veselé ilustrace vám umožní udělat z této knihy jeden z nejnapínavějších příběhů všech dob.

Příběh knížky je poměrně jednoduchý, takže ho dokážou pochopit i děti kolem dvou až tří let. Starší děti bude spíše bavit doplňování dějové linky o další zápletky, vymýšlení nových dialogů a poznávání nových druhů zvířat – jako například papuchalk!

Marianne Dubucová: Ptáček a lev

Knížka Ptáček a lev vás na první pohled zaujme svými jemnými, okouzlujícími ilustracemi. Vypráví jednoduchý příběh lva, který jednoho dne nalezne na své zahradě zraněného ptáčka, a popisuje jejich nově vznikající přátelství.

Tento dojemný příběh může leckomu připomenout Malého prince, na nějž se autorka sama odkazuje. Nadchne tak nejen děti, které zaujme poutavý příběh nevšedního přátelství a povedené ilustrace, ale i dospělé, kteří ocení jeho poetičnost.

Gina Ruck-Pauquetová: V každém lese je myš, která hraje na housle

Povídky německé autorky Giny Ruck-Pauquetové vás zavedou do bizarního zvířecího světa plného fantazie, ve kterém je možné i nemožné. Čekají na vás nečekané situace, humor, bláznivé postavy a živé dialogy. V nepředvídatelných příbězích o popletené sově, ustrašeném lvu, malém medvědovi nebo krokodýlovi, který se štítí vody, ale také najdete pořádnou dávku laskavosti, vlídnosti a dojemných situací.

Knížka V každém lese je myš, která hraje na housle patří k těm, na které se až do dospělosti nezapomíná. A i když si váš předškolák jednoznačně oblíbí veselé příběhy, velkou část poselství této knihy ocení především rodiče.

Albi Kouzelné čtení: Encyklopedie pro předškoláky

Encyklopedie z edice Kouzelné čtení od Albi nabízí tolik kapitol, informací a aktivit, že váš předškolák nebude vědět, kam dřív skočit! Najdete v ní celkem 58 kapitol, ve kterých vás předškolák Šimon provede světem čísel, barev, dnů a také každodenních záležitostí, jako je oblékání nebo návštěva lékaře. Obsah je skutečně přizpůsoben na míru předškolákům, kteří budou schopni v encyklopedii samostatně listovat, poznávat a učit se.

Celá kniha je založená na interakci pomocí kouzelné tužky od Albi, která dětem zpřístupní více než 11 000 zvuků a namluvených dialogů. Proto při nákupu myslete na to, že je potřeba tužku dokoupit – bude se vám ale hodit i u řady dalších naučných knížek od Albi.

Linda Kolaříková, Edita Makovcová: Dim Swim se učí plavat

Knížka o malém tučňákovi Dimovi slouží především k tomu, abyste se společně s dětmi hravou formou seznámili s plaveckými technikami. Kniha vás provede celým plaveckým výcvikem pro děti, od foukání bublinek do vody s tučňáčicí Bublinkou přes splývání s mořskou hvězdicí Aster až po skoky do vody s delfínicí Šipkou.

Pomůže dětem osvojit si plavecké dovednosti, které můžete hned zkoušet v praxi, ale především překonat strach z vody a zpříjemní jim celý proces pomocí veselých ilustrací, zajímavých postaviček a chytlavých říkanek.

Sam McBratney, Anita Jeram: Budeš můj kamarád? Hádej, jak moc tě mám rád!

Kniha Budeš můj kamarád? Hádej, jak moc tě mám rád! si okamžitě získá přízeň vaši i vašich dětí. Vypráví příběh zajíčka s oříškovou srstí, který se vydá na dobrodružnou výpravu. Po cestě potká sněhově bílého zajíčka, s nímž se rychle spřátelí. Dojemný příběh o jejich přátelství a společných dobrodružstvích doprovázejí jemné ilustrace

Jednoduchý příběh o dvou zajíčcích je ideální četbou před spaním. Neobsahuje příliš zdlouhavého textu, a předškolák se tak v ději snadno zorientuje podle obrázků. Knížka navazuje na dobře známou knižní sérii Hádej, jak moc tě mám rád!, ze které vychází i televizní seriál.

Dharmachari Nagaraja: Buddhovy pohádky na dobrou noc

Buddhovy pohádky na dobrou noc jsou skvělým čtením před spaním pro ty, kdo si chtějí odpočinout od klasických pohádek a objevit něco nového. Knížka se skládá z dvaceti klasických buddhistických příběhů uzpůsobených tak, aby je předškoláci snadno pochopili. Příběhy v dětech podněcují představivost a představují jim nový pohled na svět, na který dost možná nejsou zvyklé. Knížka je doplněna barevnými ilustracemi, které děti vtáhnou do děje, a každá pohádka nese určité buddhistické poselství. 

Knížka je tak vhodná pro hloubavější předškoláky, kteří se rádi zamýšlejí nad významem příběhů a kteří při čtení rádi diskutují – buddhistické pohádky totiž ke společné diskuzi přímo vybízejí!

Nejlepší knihy pro první čtení (6–8 let)

S nástupem do školy se mění vztah dětí ke čtenářství. Postupně začínají být schopné číst samostatně, bez toho, aby jim musel číst rodič (i když je to alespoň na počátku školní docházky stále vhodné; děti se zatím soustředí primárně na techniku čtení a je pro ně náročné vnímat nuance příběhu). Hlavním úkolem tohoto období je naučit se číst tak, aby dítě bylo zároveň schopné vnímat obsah a přemýšlet nad ním. Školáci čtením i nadále rozvíjejí slovní zásobu, tentokrát ne pouze ve slyšené, ale také psané podobě, což zlepšuje jejich celkové porozumění jazyku.

Mladším školákům je vhodné začít představovat širokou škálu různých žánrů a ukázat jim, jak velký může literární svět být – ať to budou naučné knihy, komedie, fantasy příběhy, dobrodružné knihy, nebo třeba detektivky pro děti. A pozor – jen proto, že děti postupně získávají čtenářskou samostatnost, není nutné jim přestat číst. Číst dětem (a ony vám) můžete, jak dlouho chcete, a následné diskuze o knihách mohou být skvělou společnou aktivitou.

V tomto věku je také vhodné u dětí aktivně podporovat vztah ke knížkám a čtenářství. Můžete dětem pořídit jejich vlastní knihovničku, poličku na knížky, udělat jim radost pěknou záložkou nebo jim čtení usnadnit pomocí stojanu na knihy pro děti.

Daniela Krolupperová: Bubáček

Bubáček je první knížkou, po níž následuje celá série příběhů o Bubáčkovi. Děti si v ní přečtou o Lukášovi, který má tak rád pohádky o strašidlech, že si jedno takové – Bubáčka – sám vymyslí, a o jejich společných dobrodružstvích. 

Bubáček je ideálním prvním čtením. Krátké pasáže textu s dostatečně velkými písmenky střídají veselé ilustrace, které malého čtenáře vtáhnou do děje. Ten je jednoduchý, aby ho i začínající čtenář bez problému pochopil, ale zároveň poutavý, aby se od něj nemohl odtrhnout.

Bubáček | Daniela Krolupperová, Milada Hrachová, Lucie Dvořáková

Bubáček | Daniela Krolupperová, Milada Hrachová, Lucie Dvořáková

Vyprodáno

Arnold Lobel: Kvak a Žbluňk jsou kamarádi

Příběhy o dvou nerozlučných kamarádech, zeleném žabákovi Kvakovi a hnědém ropušákovi Žbluňkovi, se řadí k nestárnoucí klasice a nejlepším knihám pro děti  6 let všech dob. Jejich patálie jsou úsměvné, milé a především vtipné, a právě tím okouzlují už několikátou generaci v řadě.

Jsou navíc ideálním prvním čtením, které kombinuje stránky s textem a stránky s veselými obrázky obou žabáků. Malý čtenář tak snadno propluje každým jednotlivým zábavným příběhem až k jeho vtipné, byť jednoduché pointě, ani nebude vědět jak. Kromě klasických knížek u nás existuje vyprávějí o Kvakovi a Žbluňkovi také jako audiokniha a divadelní hra.

Astrid Lindgrenová: Já chci taky do školy

Knížka Já chci taky do školy od oblíbené autorky Astrid Lindgrenové je jednoduchá, prostá, a přesto v dětech zanechá nesmazatelný dojem. Vypráví příběhy dvou sourozenců, Petra a Leny, a citlivě popisuje typické sourozenecké vztahy. Popisuje, jak se Petr nemohl dočkat mladšího sourozence, jaké útrapy nejprve zažíval s ukřičeným miminkem a jak byl nakonec rád, že malou sestřičku má. 

To vše se malí čtenáři dozví ve dvou zdánlivě jednoduchých příbězích, které ale zkrátka mají své kouzlo. Knížka má spoustu barevných ilustrací, jen písmo už je trochu menší. Hodí se tak nejlépe na letní prázdniny po absolvování první třídy, kdy už si čtenáři troufnou na menší písmenka.

Ester Stará: A pak se to stalo!

A pak se to stalo! je knížka pro zlobivé děti, které si nechtějí česat vlasy, čistit zoubky, uklízet po sobě hračky nebo mlaskají u jídla. V téhle knížce se dozví, co všechno se může stát, když budou dělat (nebo naopak nedělat) maličkosti, které ale rodiče přivádějí k šílenství

V každé z deseti pohádek se autorka věnuje jedné z těchto drobných dětských nešvarů a popisuje je s humorem, nadhledem a trochou nadsázky. Text doprovázejí svérázné, poměrně jednoduché ilustrace. Příběhy jsou kraťoučké, takže je začínající čtenář zvládne během chvilky – stejně jako vy, pokud je plánujete číst menším dětem před spaním.

A pak se to stalo! | Ester Stará

Zjistit cenu
SKLADEM
212 Kč
Do obchodu
SKLADEM
223 Kč
Do obchodu
SKLADEM
228 Kč
Do obchodu

Pavel Šrut, Galina Miklínová: Lichožrouti

Kdo by neznal Lichožrouty? Vypráví o nejobratnějších lupičích všech dob, kteří kradou ponožky a dělají z párů licháče, a takový příběh zaujme nejen děti, ale také dospělé, kteří už kvůli Lichožroutům jistě také o nejednu ponožku přišli. Vyprávění je nabité napětím, akcí, dojemnými chvilkami a ze všeho nejvíce humorem.

Lichožrouti už jsou ale knížkou s větším podílem textu, a i když obsahují ilustrace, jsou na ně skoupější než typická knížka pro první čtení. Potěší spíše pokročilejší čtenáře kolem 7–8 let (ale také mnohem, mnohem starší čtenáře, kteří se chtějí nechat vtáhnout do humorného světa ponožkových zlodějů).

Nejlepší knihy pro starší školáky (8–12 let)

U starších dětí, které jsou schopné bez problému číst i delší souvislý text, už se čtení stává zálibou, které se mohou věnovat i samy. Čtení i nadále pomáhá rozvíjet jejich slovní zásobu a schopnost hlubšího porozumění textu. Učí se nad textem kriticky přemýšlet, spojovat si souvislosti, rozlišovat fakta od názorů a diskutovat o knize. 

Starší školáci jsou schopni číst delší a složitější příběhy, čímž se jim otevírá různorodý svět žánrů a příběhů, které efektivně rozvíjejí jejich představivost. Děti se začínají vyhraňovat a samostatně si vybírají konkrétní žánry a témata, která je zajímají. Kromě typických dětských knih přicházejí na řadu také detektivky pro děti, sci-fi a fantasy příběhy, komplexnější naučná literatura, komedie, ale také třeba hororové příběhy. V tomto věku je také poměrně výrazné rozdělení knih pro kluky a knih pro dívky.

Karel Poláček: Bylo nás pět

Kniha Bylo nás pět, která poprvé vyšla před osmdesáti lety, je mezi dětskou literaturou oblíbenou stálicí, a to i díky populárnímu seriálu, který na její motivy vznikl. Vypráví příběh hlavního hrdiny Péti Bajzy a jeho kamarádů z malého českého městečka. Čtenáře baví především veselými, humornými a mnohdy napínavými příhodami, ale zaujme i vtipným a obohacujícím jazykovým podáním.

Bylo nás pět je jednou z malá knížek, které ani po několika dekádách nezestárly a malé čtenáře baví už po několik generací. Patří také mezi ty, které si bez zaváhání rádi přečtou i dospělí – nejen z nostalgie po četbě z dětství, ale také pro její nezaměnitelný popis malého českého města na přelomu 19. a 20. století.

Jeff Kinney: Deník malého poseroutky

Série knih Deník malého poseroutky, kterých už vyšly téměř dvě desítky, se mezi malými čtenáři stala okamžitým hitem. Vypráví příběh Grega, který nově nastoupil na druhý stupeň a musí se vyrovnávat se všemi jeho nástrahami. Čtenáři mohou napjatě sledovat všechna jeho dobrodružství, zážitky i průšvihy, které Grega nevyhnutelně potkají, prostřednictvím jeho zápisků do deníku. 

Forma deníku dělá z této série vynikající četbu i pro méně zdatné čtenáře, protože kombinuje text s obrázky, Gregovými náčrtky a komiksy, ale pobaví i starší děti. Do určité míry je Deník malého poseroutky jakousi novější verzí dobře známých Mikulášových patálií, které četly „předposeroutkové“ generace dětí.

David Jan Žák: Tleskač

Kniha Tleskač je zajímavým prequelem Foglarovy trilogie Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a Tajemství velkého Vonta, kterou nejspíš není třeba představovat. Autor v něm rozvíjí příběh Jana Tleskače a zasazuje děj knihy do jeho dětství ve stínadelském sirotčinci. Kromě Tleskače zařadil do příběhu i další dobře známé postavy z foglarovské předlohy, jako je Komour a Vont, a zapracoval také další kanonické detaily.

Děti, které si oblíbily klasické foglarovky, tato kniha nadchne, a to i proto, že jim bude bližší jazyk, kterým je psána. Rozporuplnější pocity ovšem vzbuzuje mezi dospělými zastánci tajuplné atmosféry pražských Stínadel, které může pobouřit zásah do kanonických skutečných a rozřešení některých tajemství, která Foglar ponechal skrytá.

Vojtěch Matocha, Karel Osoha: Prašina

Trilogie Prašina je svou atmosférou a zasazením do fiktivní pražské čtvrti často srovnávána s foglarovkami a právem patří mezi nejlepší knihy pro děti od 12 let. Odehrává se ve čtvrti zvané Prašina, ve které z neznámého důvodu nefunguje elektřina – to příběh chytře osvobozuje od tramvají, rádií i mobilů. Tam se odehrává příběh tří kamarádů, kteří pátrají po dávném tajemství ukrytém právě kdesi v nitru Prašiny

Malí čtenáři si mohou užít dobrodružství hlavních hrdinů s nádechem tajemna, napětí a trochu i strašidelna, který doplňují povedené ilustrace. Tato „novodobá foglarovka“ představuje ideální čtení pro děti na začátku druhého stupně, které rozhodně ocení tajuplnou atmosféru a akční děj.

David Walliams: Nejhorší děti na světě

V knize Nejhorší děti na světě se setkáte… no, s nejhoršími dětmi na světě. Je rozdělena do deseti krátkých příběhů, z nichž každý poněkud zlomyslně popisuje osud jednoho z deseti příšerných dětí (pěti kluků a pěti holek). Každé z nich má nějaký svůj nešvar a jejich příbězích postupně zjišťujeme, jak moc se každému z nich jejich zlozvyk nevyplácí. 

Kniha je navíc plná veselých, divokých ilustrací, které perfektně doplňují její celkovou bizarní atmosféru. Děti na ní pravděpodobně zaujme především nezaměnitelný humor, se kterým jsou jednotlivé příběhy podány, a příležitostný neslušný výraz, který se v ní sem tam objeví.

David Walliams: Nejhorší rodiče na světě

Aby byl David Walliams fér, představuje kromě příšerných dětí také nejhorší rodiče na světě. Děti si v knížce s chutí počtou o těch nejšílenějších a nejtrapnějších rodičích a jejich příbězích – o takových rodičích, kterým smrdí nohy nebo jsou posedlí úklidem. Každá z deseti historek je psaná s typickým walliamsovským humorem a nadsázkou

Knížka je především skvělý způsob, jak přimět děti ke čtení – protože kdo by si nechtěl přečíst o tom, že rodiče jsou skutečně supertrapní? Příběhy jsou opět doplněny veselými ilustracemi a grafickými prvky, které čtení usnadňují i méně zdatným čtenářům.

David Walliams: Babička drsňačka

Babička drsňačka je jeden z dalších humorných, až absurdních příběhů z pera Davida Walliamse. Vypráví příběh Bena, který za žádnou cenu nechce trávit víkend s babičkou, protože je s ní pokaždé neuvěřitelná nuda. To se ale změní ve chvíli, kdy zjistí, že babička je ve skutečnosti proslulou lupičkou a potřebuje jeho pomoc s uskutečněním dalšího jejího ďábelského plánu. 

Knížka je psaná jazykem současných dětí, které jí tak snadno porozumí. Má potenciál nejen přivést ke čtení i děti, které běžně čtení nudí, ale také sblížit děti s jejich prarodiči – a možná přesvědčit prarodiče, aby byli více jako babička drsňačka.

David Walliams: Pan Smraďoch

V dalším humorném příběhu od Davida Walliamse se děti setkávají s dvanáctiletou holčičkou Chloe, která si domů přivede toho nejsmradlavějšího bezdomovce z parku, tak smradlavého, že si sám přezdívá pan Smraďoch. Ale i když zapáchá, je k ní pokaždé velmi milý. Tím začíná bláznivý, úsměvný, vtipný, ale místy také dojemný a smutný příběh doprovázený opět velmi povedenými ilustracemi.

Podobně jako jiné romány tohoto autora umí i Pan Smraďoch zaujmout i zaryté nečtenáře – a i když si k tomuto autorovi někteří dospělí musí nejprve najít cestu, u dětí zpravidla boduje.

Petra Soukupová: Klub divných dětí

Klub divných dětí je příběh, který zaujme divné děti, ostatní děti, ale i dospělé. Čtenář se v ní setká se čtveřicí dětí, na každém z nichž je něco „divného“ – Mila má ráda hmyz, Petr se bojí tmy a spánku, Franta chodí o berlích a provokuje ve videích na YouTube a Katka nemá žádné kamarády. A tyto čtyři děti se náhodou potkají a společně zažijí velké dobrodružství, které v sobě nese nepřehlédnutelné poselství o tom, že každý jsme tak trochu divný a každý nějakým způsobem vynikáme

Knížka je psaná jazykem, kterému děti snadno porozumí, a i když má nepopiratelnou hloubku, není to na úkor čtivosti. Malí čtenáři v ní narazí na svět, který sami dobře znají, včetně Pokémon kartiček a oblíbených her, jako je Fortnite.

Jessica Townsendová: Nikdyuš

Série Nikdyuš představuje hrdinku Morrigan, která je prokletá, okolí ji viní z každé místní pohromy, a navíc má v jedenácti letech zemřít. Jedinou její šancí na to, jak uniknout kletbě, je vstoupit do kouzelného světa Nikdyuš – pokud tedy úspěšně složí zkoušky. Malý čtenář se společně s hlavní hrdinkou ponoří do propracovaného kouzelného světa plného zajímavých postav a tvorů.

Není náhodou, že za českým překladem knihy stojí Vladimír Medek. Celá série je totiž velmi často přirovnávána k magickému světu knih Harryho Pottera. Ale i když může svou kouzelnou atmosférou příběh mladého čaroděje do určité míry připomínat, knihy Nikdyuš jsou originální a mají svůj vlastní, dobře promyšlený svět. Sérii Nikdyuš bychom zařadili mezi nejlepší knihy pro děti od 10 let, zejména pro dívky, které se s Morrigan možná ztotožní více než s Harrym.

Nikdyuš - Jessica Townsendová

Zjistit cenu
SKLADEM
297 Kč
Do obchodu
SKLADEM
312 Kč
Do obchodu
SKLADEM
314 Kč
Do obchodu

Nejlepší knihy pro teenagery (12–18 let)

Ve věkové skupině teenagerů se literární vkus začíná vyhraňovat. Starší děti objevují young adult literaturu a komplikovanější témata. Kromě fantasy stálic, jako je Harry Potter, Hunger games, Hraničářův učeň, Stmívání nebo Pán prstenů, jsou čím dál oblíbenější také knihy s LGBTQ+ tematikou nebo historické romány. Teenageři také mnohdy s radostí objevují klasiku z doporučené školní četby (to ale v tomto do velké míry záleží na učitelích, kteří mohou v dětech vzbudit lásku ke klasickým dílům, ale také jim je navždy znechutit).

V tomto věku je důležité děti v četbě podpořit – dopřát jim čas na čtení, udělat z návštěv knihovny pravidelnou (klidně i společnou) aktivitu, darovat knihy k narozeninám… Mnozí teenageři se od čtení odklánějí, ať už proto, že jsou zahlceni školními povinnostmi a především jinými zájmy, nebo proto, že čtení mezi jejich vrstevníky není „cool“.

John Flanagan: Hraničářův učeň

Hraničářův učeň je fantasy série, v níž vyšlo celkem 16 dílů. Odehrává se ve fiktivním světě inspirovaným středověkou Evropou a popisuje příběh mladého chlapce Willa Dohody, který sní o tom, že se stane rytířem. Když ale kvůli své drobné postavě neuspěje, ujme se ho tajemný hraničář Halt a přijme ho do učení. Will postupně zjistí, že hraničářské řemeslo je přinejmenším stejně důležité, jako jsou rytíři. Společně se svým učitelem se vydává na mnohá dobrodružství a zažije celou řadu napínavých, temných a nebezpečných situací.

Série Hraničářův učeň už od vydání prvního dílu přivádí ke čtení spoustu původně nečtenářů a velkou oblibu si získává především mezi chlapci. Ocení ji ovšem nejen pubertální kluci, ale čtenáři i čtenářky jakéhokoliv věku.

Jennifer L. Armentroutová: Z krve a popela

Kniha Z krve a popela vypráví příběh silné, tvrdohlavé hlavní hrdinky Poppy, která byla už od narození vychovávána s tím, že přivede svět do nové éry. A tak její život nikdy nebyl tak úplně obyčejný. Její život se ovšem změní ve chvíli, kdy do něj vstoupí pohledný strážce Hawke. V příběhu se tak mísí naivita, drzost a bojovnost Poppy a Hawkovo charisma, tajemnost a temná minulost. 

Čtenáře čeká celá řada akčních scén a nelítostných soubojů, ale také nevyhnutelná chemie mezi Poppy a Hawkem a pěkná dávka eroticky laděných scén. Knížka cílí především na dívky, které ocení dobrou fantasy romanci a silnou hrdinku, ale nemusí se jí vyhýbat ani chlapci.

Patrick Ness: Volání netvora

Fantasy román Volání netvora vypráví příběh třináctiletého Conora, jehož maminka umírá na rakovinu. Conora každou noc navštěvuje netvor, který na sebe bere podobu stromu, a vypráví mu příběhy. Příběhy se proplétají s Conorovým skutečným světem a pomáhají mu uvědomit si pravdu, strach, bezmoc, ale i naději a vyrovnat se s tím, co se v jeho životě děje, včetně nemoci jeho matky. 

Conorův příběh je dojemný a smutný, ale také pravdivý ve čtenáři dozajista zanechá dojem. Kniha obsahuje ilustrace, které pomáhají příběh dotvářet a velmi zásadním způsobem ho doplňují. Podle románu vznikl také velmi úspěšný stejnojmenný film.

J. K. Rowlingová: Harry Potter a relikvie smrti

Celá knižní série o mladém čaroději Harry Potterovi patří mezi nezpochybnitelnou klasiku mezi čtenáři každého věku. A ani poslední díl série, Harry Potter a relikvie smrti, čtenáře nezklame. Je vyvrcholením boje se zlem, jehož svědky jsme byli už od prvního dílu, a také završením proměny okouzlující pohádky v temný komplexní příběh plný nebezpečí – Harry Potter zkrátka roste a dospívá společně se svými čtenáři. 

Teenageři na posledních dílech potterovské série ocení nejen propracovaný kouzelný svět, který Rowlingová v celé sérii představuje, ale zejména dospělejší a temnější výzvy, které na hlavního hrdinu čekají – včetně mnohem brutálnějších soubojů, komplikovanějších vztahů a nevyhnutelné smrti některých hlavních hrdinů.

Rick Riordan: Percy Jackson – Zloděj blesku

Percy Jackson – Zloděj blesku je příběh o středoškolákovi Percym, který je napůl obyčejný kluk, napůl syn olympského boha, a tak je od začátku zaděláno na napínavý příběh o odvaze a překonávání netušených překážek. Kniha ve velké míře čerpá ze starořecké mytologie a představuje některé dobře známé bohy a postavy. 

Vyprávění je jednoduché, přímočaré a místy možná poněkud černobílé, což z něj ale dělá perfektní fantasy pro mladší teenagery, kteří se navíc jako bonus obeznámí s antickou mytologií.

Laini Taylorová: Snílek Neznámý

Snílek Neznámý je tajuplný, překvapivý fantasy příběh pro mládež se zajímavým námětem. Vypráví příběh sirotka Lazal, který se celý život bojí, že si ho při snění vybere nějaký obyčejný sen, a je posedlý mytickým ztraceným městem nazvaným Pláč. Když se do něj konečně vydá, vezme mladého čtenáře na cestu propracovaným světem s vlastními legendami a vírou, plným zajímavých postav a prapodivných tvorů. 

Kniha vyniká opravdu detailními a barvitými popisy světa, který autorka stvořila, a poutavou linkou protkanou magií, dobrodružstvím, akcí i romantikou. Čtenáři ocení i poetickou jazykovou stránku, která pomáhá dotvořit okouzlující svět.

Kerstin Gierová: Rudá jako rubín: Láska nezná čas

Kniha Rudá jako rubín je zajímavou, originálně pojatou kombinací červené knihovny a young adult fantasy, kterou náctileté dívky náležitě ocení. Představuje hlavní hrdinku, šestnáctiletou Gwendolyn, která se jednoho dne zničehonic ocitne v době téměř sto let před svým narozením. Díky tomu dokáže poodhalit rodinné tajemství, ale také se nečekaně zamiluje. Čtenáři (ale především čtenářky) tak mohou sledovat příběh, ve kterém se prolínají časové linie a vyvíjí se romantický vztah dvou hrdinů napříč časem.

Kniha Rudá jako rubín, která je prvním dílem trilogie, má od každého trochu – nabízí romantiku, tajemno i dobrodružství. Mezi čtenáři měla takový úspěch, že podle ní vznikl i stejnojmenný film.

Suzanne Collinsová: Hunger Games

Knihy Hunger Games tvoří trojdílnou sci-fi sérii, která se odehrává v postapokalyptických troskách Severní Ameriky. Zaměřuje se na zvrácenou televizní reality show, v níž se každoročně utkávají chlapci a dívky z nově vzniklé země Panem a nedobrovolně bojují o život. Jakmile ale los padne na odhodlanou šestnáctiletou hrdinku Katniss, která se nehodlá podřídit, začnou se v tomto antiutopickém světě dít věci. 

Hunger Games si po celém světě získaly přizeň milionů čtenářů nejen z řad teenagerů. Všechny tři knihy jsou nabité akcí, dobrodružstvím, přiměřenou dávkou násilí a věrným popisem dystopického světa, který nevyhnutelně vede k zamyšlení nad fungováním současné společnosti.

Amie Kaufmanová, Jay Kristoff: Gemina

Kniha Gemina je druhým dílem trilogie a navazuje na první Illuminae. Popisuje osudy dvou teenagerů, kteří shodou okolností oba žijí na vesmírné stanici kdesi na konci vesmíru a kteří na první pohled nemají nic společného. Když ale dojde k napadení stanice a ohrožení jejich životů, musí spojit síly, aby hrozbě zabránili. Na čtenáře čeká napínavý sci-fi příběh, šokující zvraty a sympatické postavy.

Gemina ale zaujme i celkovým provedením. Nejedná se totiž o lineární vyprávění, nýbrž o soubor zpráv, dokumentů, e-mailů a záznamů z bezpečnostních kamer, z nichž si čtenář musí příběh sám poskládat.

Mary E. Pearsonová: Zlodějská přísaha

Zlodějská přísaha je druhým dílem oblíbené young adult fantasy trilogie. Sleduje příběh hlavních hrdinů Kazi a Jase, na které opět čeká dobrodružství plné nepředvídatelných zvratů, napětí, strachu, emocí a romantiky

Zlodějská přísaha je typickým fantasy příběhem pro mladé čtenáře. Dějové ani vztahové linky nejsou zbytečně komplikované a i mladší teenageři se v nich snadno zorientují. Děj ale především hned od prvních stránek opravdu odsýpá. Akční scény, psychologický vývoj postav i nezbytná romantika se odehrávají v tempu, které není ani uspěchané, ani zbytečně popisné, a čtenář nemá ani chvilku na to, aby se nudil.

Alice Osemanová: Srdcerváči

Srdcerváči si mezi teenagery získali velkou oblibu, mimo jiné i díky populárnímu seriálovému zpracování na Netflixu. Tato hřejivá, dojemná a místy nevyhnutelně smutná série knih vypráví příběh introvertního Charlieho, který si prošel šikanou poté, co ve škole přiznal, že je gay, a dobrosrdečného Nicka, jednoho z nejoblíbenějších kluků ve škole. I když se spolu Charlie a Nick nikdy pořádně nebavili, díky společnému předmětu se postupně sblíží

Kromě šikany spojené s Charlieho coming outem a Nickova uvědomování si vlastní bisexuality se příběh dotýká i transgender problematiky, asexuality nebo odmítavých reakcí rodiny. Kniha se s náročnými LGBTQ+ tématy vyrovnává velmi otevřeně a citlivě zároveň. A právě díky tomu si vydobyla takový obdiv u dnešních teenagerů, kteří si potřebu hovořit o těchto tématech uvědomují zase o něco více než generace před nimi.

Nejlepší klasické dětské knihy a jejich trvalá popularita

A pak jsou tu knihy, které si nacházejí cestu do dětských knihovniček už několik desetiletí. Klasiky, které ani přesto, že od jejich vydání uplynuly desítky let, u některých už dokonce více než celé století, neztrácejí na oblíbenosti, relevanci a poutavosti.

Astrid Lindgrenová: Děti z Bullerbynu

Série Děti z Bullerbynu od švédské spisovatelky Astrid Lindgrenové patří k nejoblíbenějším dětským knížkám už od roku 1946, když vyšel první díl. Vyprávějí příběhy šesti dětí žijících v odlehlé švédské vesničce na konci 30. let 20. století. Ať zrovna pomáhají s pracemi na farmě, chodí do školy, nebo chytají raky v jezírku, hlavní hrdinové se ani chvilku nenudí.

Lindgrenová v sérii popisuje klidný vesnický život, který je v souladu v přírodou a střídáním ročních období. A právě díky této harmonii, která kontrastuje s uspěchaným moderním životem, ji čtenáři milují dodnes.

Carroll Lewis: Alenka v kraji divů a za zrcadlem

Kniha britského matematika Alenka v kraji divů a za zrcadlem vyšla sice ve druhé polovině 19. století, ale její popularitě nijak neopadá. Bláznivý imaginární svět, ve kterém se Alenka ocitne poté, co spadne do králičí nory, nepřestává fascinovat čtenáře už déle než celé století. Popisuje bizarní svět svérázných postav, mluvících zvířat a nemožných situací a celá kniha působí jako jedna velká slovní hříčka

Alenka v říši divů je v podstatě kulturním dědictvím předávaným z generace na generaci. Lewisův okouzlující nonsens se dočkal několika televizních a filmových zpracování, divadelních inscenací, odkazů v písních a nespočtu zmínek v popkultuře.

Josef Kolář: Z deníku kocoura Modroočka

Nesmrtelné zápisky veselého kocoura Modroočka už se staly součástí dětské četby několika generací. Díky příznivému poměru textu a nezaměnitelných ilustrací Heleny Zmatlíkové a praktickému rozdělení příběhů do kratších kapitol se z něj stala také oblíbená společná četba ve škole. 

Modroočko ve svém deníku vypráví příhody a dobrodružství, která zažívá se svými přáteli Zelenoočkou, Bělovousem, Zrzundou a Kiki, ale i se svým podivným „dvojnožcem“. Některé z příběhů jsou humorné, některé spíše dojemné a některé i vyloženě smutné – všechny ale Modroočko podává nezaměnitelně milým a hřejivým způsobem, který bude bavit předškoláky i mladší školáky.

Johana Spyriová: Heidi, děvčátko z hor

Román švýcarské spisovatelky Johany Spyriové o osiřelém devčátku jménem Heidi poprvé vyšel už více než před 140 lety. Vypráví nadčasový příběh malé Heidi, která žije u dědečka v prostém srubu ve švýcarských Alpách a věnuje se těm nejvšednějším, a přesto nejkouzelnějším aktivitám. Kniha popisuje typický život v horách a jeho prosté každodenní radosti.

A i když je jí s odstupem času vytýkána velká míra idealizace pasteveckého života, patří už dlouhá desetiletí k nejčtenějším dětským knihám. Na její motivy vzniklo několik televizních i filmových zpracování, divadelních představení i počítačových her a oblast, ve které se Heidin příběh odehrává, patří k nejnavštěvovanějším místům ve Švýcarsku.

Josef Lada: Mikeš

Mluvící kocour Mikeš patří již tradičně k nejmilovanějším českým pohádkovým postavičkám. Pochází z autorovy rodné vesnice Hrusic a společně se svými přáteli Pepíkem, Pašíkem, Bobešem a Nácíčkem zažívá spoustu dobrodružství a veselých příhod, které díky typickým ilustracím Josefa Lady na papíře přímo ožívají. 

Rozpustilý kocourek jako by vůbec nestárl a jako ideální čtení před spaním si mezi dětmi získává stále nové a nové příznivce. Mikeš patří k české literární klasice, kterou si z nostalgie rádi čtou i dospělí, a jeho odkaz je v české kultuře jednoduše nesmazatelný.

Mikeš | Josef Lada

Zjistit cenu
SKLADEM
314 Kč
Do obchodu
SKLADEM
330 Kč
Do obchodu
SKLADEM
332 Kč
Do obchodu

Miloš Macourek, Adolf Born: Mach a Šebestová ve škole

Žáky ze 3.B, Mach a Šebestová, snad není třeba představovat. Díky svému kouzelnému utrženému sluchátku si mohou splnit nejrůznější bláznivá přání a zažít neuvěřitelná dobrodružství – a přesně to dělají ve všech sedmi kapitolách této knížky, stejně jako v legendárním večerníčku, který podle knihy vznikl. 

Mach a Šebestová si dětské čtenáře získali (a stále získávají) zejména svým jednoduchým situačním humorem, typickými ilustracemi a nadčasovými příběhy. Opravdovou legendu z nich ale pravděpodobně udělal především charakteristický hlas Petra Nárožného, který při pohledu na Bornovy ilustrace snad ani nejde neslyšet v hlavě.

Josef Čapek: Povídání o pejskovi a kočičce

Nestárnoucí pohádková knížka českého malíře, ilustrátora a spisovatele Josefa Čapka Povídání o pejskovi a kočičce se skládá celkem z deseti příběhů, které popisují každodenní soužití pejska a kočičky a příhody, které se jim dějí. Jejich humorné zápletky a lapálie si našly svou cestu k mnoha a mnoha dětským čtenářům a navždy se u nás staly součástí základního kulturního přehledu. 

Povídání o pejskovi a kočičce si podmaňuje čtenáře svým laskavým humorem, povedenými dialogy a jednoduchými, ale nápaditými příběhy. Z jejich příhod vznikl televizní seriál, několik divadelních her i audiokniha.

Bohumil Říha: Honzíkova cesta

Honzíkova cesta vypráví zážitky předškoláka Honzíka, který se poprvé vydává sám vlakem za dědečkem a babičkou. Tráví u nich jen necelý týden, ale během něj stihne poznat typický vesnický život, najít si nové kamarády a zažít spoustu nových dobrodružství. Jeho příhody jsou prosté, a právě proto okouzlující. Honzíkova dobrodružství navíc oživují ilustrace Heleny Zmatlíkové, bez nichž si tuto knihu mnozí ani nedovedou představit.

Protože Honzíkova cesta vyšla poprvé v 50. letech, dočkala se po revoluci drobných úprav ideologicky zabarvených výrazů a reálií, a tak se dnes můžete setkat se dvěma odlišnými vydáními. Ať je to díky úpravám, nebo díky univerzálnímu klidu, který z příběhu vyzařuje, Honzíkova cesta je stále velmi populární četbou malých čtenářů.

Karel Čapek: Dášeňka čili život štěněte

Dášenka čili život štěněte z pera legendárního Karla Čapka je nadčasovou klasikou, kterou dodnes oceňují malí i velcí čtenáři. Vypráví, jak je z názvu jasné, příhody malé foxteriérky Dášenky, ale také psí pohádky a bajky

Kniha o Dášence si čtenáře získává svou jednoduchostí a bezprostředností. Čapek popisuje své vlastní zážitky s Dášenkou hned od jejího narození, což je samo o sobě nestárnoucím tématem – a v kombinaci s hravým čapkovským jazykem je Dášenčin příběh zkrátka zaručeným hitem. Na motivy knihy vznikl animovaný seriál a několik audioknih namluvených předními českými herci.

Eva Mrázková: Klasické české pohádky

Nádherně ilustrované Klasické české pohádky jsou jednoduše nenahraditelné. Obsahují ty nejznámější příběhy a pohádky, tak akorát dlouhé na čtení před spaním, které doplňují velké, barevné ilustrace

V knize nechybí klasika Boženy Němcové, Karla Jaromíra Erbena a Václava Říhy, jako je Pyšná princezna, O Smolíčkovi, Šípková Růženka nebo Čertův švagr, zkrátka všechny oblíbené a generacemi prověřené příběhy, které stojí za to předávat dál.

Autor článku

Tereza Staňková

Tereza Staňková

Redaktor

„Jmenuji se Tereza a srovnávání zboží patří mezi mé superschopnosti. Než se pro cokoliv rozhodnu, ať je to pračka, zubní kartáček, nebo konev na zalévání, udělám si důkladný průzkum a porovnám všechny produkty, které mi přijdou do cesty. A právě proto mě baví psát pro Homago. Snažím se, aby moje články pomohly čtenářům najít a vybrat přesně to, co hledají.“