Stahovací kuchyňské lustry

Správné kuchyňské osvětlení je důležité pro bezpečnost práce i pro příjemné stolování. Základem je centrální osvětlení, které může mít různé podoby, tou nejpraktičtější je však stahovací lustr. Proč ho chtít a jak vybírat?

Stahovací kuchyňské lustry

Kam se hodí kuchyňský stahovací lustr?

Stahovací lustr se hodí do kuchyně, nad jídelní stůl nebo jako osvětlení barového pultu, kde je velice praktickým pomocníkem. Jeho hlavní výhoda spočívá právě ve stahování, díky kterému lze regulovat intenzitu světla. Jíte-li ryby, stáhnete si lustr níže, lépe tak uvidíte na kosti. To samé pak platí při každé práci v kuchyni, na níž potřebujete dobře vidět.

Náš tip

Jak vybrat stahovací lustr? Zohledněte velikost stolu i prostoru

Vybíráte-li stahovací lustr nad jídelní stůl, vždy volte stejný tvar, jako má stůl. Je-li váš stůl podlouhlý, hodí se širší světlo, které posvítí všem stolovníkům lépe než jeden malý lustr uprostřed. Pokud je váš stůl kulatý, je naopak vhodnější stahovací lustr ve tvaru koule.

Do malých prostor se vyplatí pořídit subtilní stahovací lustr, který nezahltí prostor. Do velkých jídelen můžete zvolit klidně i větší, který se stane zajímavým designovým prvkem celého prostoru.

Jak vypadá vhodné osvětlení kuchyně?

Jelikož platí, že nejvíce úrazů v domácnosti se odehrává právě v kuchyni, nedoporučujeme zde dodržovat heslo „méně je více“. Stahovací lustr tak nemusí být jen jeden, můžete si jich pořídit víc, podle toho, jak je vaše kuchyň velká a na kolik zón je rozdělena. Kromě centrálního osvětlení byste dále měli mít zářivky pod kuchyňskou linkou na práci, volitelně pak dekorativní osvětlení skříněk, baru a podobně.